Bak Bu Tutar!İzlediklerimSağlıkTamamen Kişisel

Şeker Tüketmeyi Bırakmayı Hiç Düşündünüz mü?

Sorarım size, şu koca gök kubbenin altında sabah kahvaltısını Adana kebapla yapan kaç kişi vardır? Birkaç yıl önceki ben kesinlike bu sorunun cevabıydım. Her şey birkaç yıl içinde götü başı dağıtmamla birlikte başladı. Stres, iş ve okulun arasındaki dengesizlik. Unutmadan bir de gerçekten tehlikeli bir kadın… Üniversitenin benim için kısa özeti buydu.

Gelsin kebaplar, gitsin hızlı tüketim yiyecekler derken günlerim oldukça güzel geçiyordu. Sağlıklı yaşamak mı? Koyasın sağlıklı yaşamın mınna! Bu şekilde geçen 1 seneden sonra ne oldu biliyor musunuz? Ömrü boyunca bir deri bir kemik olan ben 62 kilodan tam 89 kiloya çıktım! Bu kilo, boyu 1.70’in üzerinde olan bir erkek için normal kabul edilebilir. Oysa benim için bu kilo kesinlikle kabul edilemezdi. Kiloları almamla birlikte kocaman bir göbeğim oldu. Onun için de şuradan “Merhaba Göbek” isimli yazıma göz atabilirsiniz.

Bir süre bu düzeni devam ettirdim. Sonra bir gün sabah kalktığımda aynanın karşısında hiç tanımadığım bir adımla karşılaştım. Bu benim için kesinlikle bir dönüm noktasıydı. Spora başladım, fiziksel aktivitelerimi hiç olmadığı kadar arttırdım ve beslenme düzenimi tamamen değiştirmek için düğmeye bastım. İşe ilk şekerlerden başladım.

Sabah kalkar kalmak içtiğim Coco Cola artık benim için bir içecek değil. Ice Tea’yi ise şimdi para verseler içirebileceklerini sanmıyorum. Ekmek vb. diğer ürenler de hayatımdan çıkalı baya oldu. Tüm bu beslenme yapımın değişmesiyle birlikte 3 aydan biraz fazla bir sürede 78 kiloya iniş yaptım. Fakat beslenme alışkanlığımı değiştirmemin yanı sıra haftanın 4 günü istisnasız yaptığım spor ve idmanların bunda büyük bir payı olduğunu bilmelisiniz.

Ne mi değişti? Eskiden arkadaşlarla çektiğim bir fotoğrafı Facebook’a atmak istediğimde, Facebook göbeğimi etiketleyip “Bu kim?” diye birini etiketlememi istiyordu. Artık tüm fotoğraflarımı Facebook tek biri olarak görüyor ve etiketlememi isteyebileceği bir göbeğim yok.

Artık daha dinç uyanıyorum, fiziksel enerjim çok yüksek ve hafta sonu sırf canım sıkıldı diye tam 10 km koşu yapabiliyorum. Önceden değil 10 km, 100 metre bile koşamazdım. Tuvalete bile arabayla gitmek benim birincil tercihim haline gelmişti. Çok değil, hedefime ulaşmama neredeyse bir 4 ay kadar kaldı. 4 ay sonra tümüyle değişmiş bir vücudun geçirdiği değişimi sizinle paylaşmayı düşünüyorum.

Bu anlattıklarım elbette güzel şeyler fakat bu içeriğin hazırlanmasındaki amaç bu değil. Amaç aslında sizde farkındalık yaratmak ve dün izlediğim bir belgeseli sizlerle paylaşmak; That Sugar Film

That Sugar Film

Şekeri hayatımdan çıkarmamın üzerinden 3 ay geçti. Fakat dün izlediğim bu filmi bundan 3 ay önce izlemiş olsaydım, daha hızlı ve sancısız şekilde şekeri bırakabilirdim. Damon Gameau tarafından yazılan, çekilen ve yönetilen bu yapım aslında bir film değil, daha çok bir belgesel niteliğinde.

That Sugar Film’de Damon Gameau, şekerin insan sağlığı üzerindeki etkilerini göstermek için kendini denek olarak kullanıyor. Bir süre boyunca yüksek şeker tüketimine dayalı (aslında hiçte yüksek değil ve eminim günlük bu kadar şeker tüketiyorsunuzdur) bir diyet yapıyor. Bu süre sonunda öncesi ve sonrasını karşılaştırarak şekerin insan vücuda kısacık zaman dilimlerinde nasıl level atlattıracağını veya level düşürebileceğini gösteriyor.

Dediğim gibi, ben bu belgesele ihtiyaç duymadan önce zaten şeker tüketimimi sıfırlamış ve beslenme programımı şeker dolu yiyeceklerden arındırmıştım. Yine de That Sugar Film farkında olmadığım bazı konuların açığa kavuşması konusunda bana ekstradan yardımcı oldu.

Hayatınıza yeni bir bakış kazandırmak ve level mi atlamak istiyorsunuz? Tamam, yapmanız gereken oldukça basit. Sadece bir akşam kendinize 2 saat vakit ayırın ve Damon Gameau’nun hazırladığı bu belgesele bir şans verin 🙂

ŞEKERDEN DAHA TATLI AMA ŞEKERSİZ BİR HAYATINIZ OLSUN! 😀

4 Yorum “Şeker Tüketmeyi Bırakmayı Hiç Düşündünüz mü?

  1. firat kurklu Yanıtla

    Şeker kullanmamayı denemedim ama bir türlü başaramadım. Gün içerisinde çay ve kahveyi bol bol tüketiyorum hem çayı hemde kahveyi şekersiz içmeyi denemedim ancak ilk yudumu aldıktan sonra ilk iş olarak hep elimi şekere uzattım. Müsait bir zamanda belgeseli izleyip şekeri birkez daha bırakmayı deneyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.