İzlediklerim

İzledim: Saving Private Ryan (1998)

Merhaba ben üçün biri. Bu da üçe bölüp izlediğim filmler köşesinden Saving Private Ryan / Er Ryan’ı Kurtarmak filmi. 1998 yılında çıkış yapan filmin başrolünde Tom Hanks, oyuncu kadrosunda ise Tom Sizemore, Edward Burns, Adam Goldberg, Vin Diesel ve Barry Pepper gibi isimler yer alıyor. Film üçe bölüp izlememden anlayacağın üzere tam 2 saat 50 dakika sürüyor. Bodoslama dalıp benim gibi filmi üçe bölerek izlemek zorunda kalma diye baştan uyarımı yapayım.

Saving Private Ryan Filminin Konusu

Film 1944 yılındaki Normandiya çıkartması sırasında bir grup askerin katıldığı zorlu bir kurtarma görevini konu alıyor. Er olarak çıkartmaya katılan Reiben’ın tüm kardeşleri askerlik görevi için ABD ordusuna katılıyor. Ölen aileler için mektup göndermekle görevli bir çalışan, aynı hafta içinde Ryan ailesine ait 3 kişinin öldüğünü fark edince durumu Genel Kurmay Başkanlığı’na bildiriyor.

Bu trajik olaydan etkilenen Genel Kurmay Başkanı ve ekibi, ufak bir araştırmadan sonra ailenin tüm çocuklarının savaşta öldüğü ve savaşta tek bir çocuğu daha olduğunu farkediyor. Ailenin kalan son çocuğunun savaş alanında ölmesine gönlü razı gelmeyen Silahlı Kuvvetler, özel bir ekibi görevlendirerek Ryan’ın savaştan çıkarılmasını ve evine sağsalim ulaştırılmasını emrediyor. Film boyunca bizler de Captain Miller (Tom Hanks) ve ekibindeki askerlerle birlikte Ryan’ın kurtarılması operasyonuna tanıklık ediyoruz.

Saving Private Ryan Filminin Eleştirisi ve Yorumu

Elimden gelse Saving Private Ryan filmini her diplomatik krizde “Girelim abi, savaşır geliriz! N’olcak sanki yeaaa” diyen arkadaşların tümüne konferans niyetine izletmek isterdim. Saving Private Ryan filmi, hepimize yaşmanın ve barış süreçlerinin ne kadar kıymetli olduğunu aktaran adeta bir başyapıt.

Savaş süreçlerinin hepsine karşı iyimser tavır takınan herkes mutlaka Saving Private Ryan’ı izlemeli. Film savaşın gerçek yüzünü tüm çıplıklağıyla ortaya koyarak, yaşanan insanlık dramını adeta resmediyor. 2002 Yapımı ”The Pianist” filmi ve Schindler’in Listesi gibi filmleri beğenen herkesin Saving Private Ryan filmini beğenerek izleyeceğine inancım tam.

Harika bir senaryo, göz yaşartan bir final ve pürüzsüz seyir keyfiyle, Er Ryan’ı Kurtarmak ölmeden önce izlemen gereken 100 filmden biri derim.

Bir Yorum Yapılmış “İzledim: Saving Private Ryan (1998)

  1. Yunus Emre Yanıtla

    İzlenmeli ve izletilmeli böyle filmler, ancak bunu sadece, sanatsal zevk için izleyip, topluma sessiz kalan bir dünya da yaşıyoruz, filmlerin konularını, senaryolarını beğenmek insanlar için anlatılanı hayata geçirmekten daha önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!