Okuduklarım

Sarayın Kutsalları – Talha Uğurluel

Uzunca bir süredir tarihi kitaplardan uzak kalınca, Sarayın Kutsalları bana çok iyi geldi. Bilmediğim o kadar çok şeyi öğrendim ki! Yani, neredeyse kusursuz bir kitap olmuş desem sanırım yeridir.  Bugüne kadar mutlaka herhangi bir müzeye veya müzelerin şahı olan Topkapı Müzesine gitmişsinizdir. Peki, görmüş olduğunuz kaç farklı kılıç veya diğer nesnenin hikayesinin ne olduğunu düşündünüz? Hiç düşünmediyseniz burada Sarayın Kutsalları devreye giriyor işte!

Kitap bize bu eşyaların hikayelerini anlatıyor. Elbette koskoca müzenin içerisinde yer alan eşyaların hepsi hakkında bize bir şeyler anlatmıyor fakat kutsal olanların büyük bir bölümü hakkında muhtemelen şimdiye kadar hiç bilmediğiniz hikayeleri anlatıyor. Kitabın kağıt kalitesi ve görsel açıdan muhteşem bir dizgiye sahip olması ise dikkatimden kaçmadı. Normal şartlarda 17 TL bir kitaba veriyorsam sayfalarla dolu olmasını ve kafam kadar olmasını beklerim. Yine de bu kitap da en azından kafa kadar kitaplar gibi dolu ve doyurucu bir tada sahip.

Hatta 2015 yılı içerisinde öyle umuyorum ki en çok okunan kitaplardan biri olmaya da hak kazanacak. Böylece Talha Uğurluel’in de ilk kitabını okumuş ve bu harika sadelikteki üslup ile tanışmış oldum. Tarihe ilgim var ve biraz da müzeleri seviyorum diyorsanız Sarayın Kutsalları kitabını sakın kaçırmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!