Renault R19 Europa Nasıl Bir Araba? Alınır mı? - Burak Göç
R19 Europa
Garaj

Renault R19 Europa Nasıl Bir Araba? Alınır mı?

Geçtiğimiz gün üzerine bir şeyler yazdığım en iyi araba satma tekniği gerçekten işe yaradı ve biraz da şansımın yaver gitmesiyle ortalama olarak 9 aydır kullandığım ilk arabamı resmen Pazartesi günü sattım. İyisiyle kötüsüyle geçirdiğim 9 aylık sürenin sonucunda araba hakkında yalnızca birkaç teorik bilgiye sahip olan ben resmen arabanın kurdu oldum. Ne nerededir, neresinde ne vardır her şeyini kaptım ve bu süreç içerisinde kullandığım diğer otomobillerden de kıyasla bu ilk aracım hakkında bir şeyler karalamak istedim.

Öncelikle ilk adım, Renault R19 Europa‘da en önemli şey aracın modeli ve donanımlarıdır. Bunu altına üstüne basa basa söylerim şayet aracım R19’un en dolusu olan Alize modeli veya Beymen Club olmuş olsaydı adım kadar eminim ki aracı elden çıkartmam hem çok daha kısa sürede gerçekleşecek hem de daha az zararlı olacaktı. Nedendir bilmiyorum fakat bu aracı almak isteyen herkes feci şekilde modele kafayı takmış durumda.

Alize nedir Beymen Club nedir olayına gelecek olursak, aslında hepsi kocaman birer hiç. Örneğin Beymen Club’ın eskiden koltuk yapısından dolayı havası varmış. Tabii, bundan yıllar öncesi için düşünüldüğünde evet havalı olabilir ancak günümüzde fos. Yine Alize’deki en büyük özellik aracın hava yastığı güvenlik donanımına sahip olması ve bazı fonksiyonel artılar. Fonksiyonel artı demişken öyle Head-Display’ler ASR’ler filan yok tabii. Yalnızca kadran ışık şiddetini ayarlama gibi artık günümüzde pek havası olmayan şeyler.

Model demiştik, gerçekten model bu arabalarda işin püf noktası. 1997 ve altı olan modellerin çoğunda iki kollu direksiyon simidi kullanılıyor ki ben ömrümdeki hiçbir arabada bu kadar saçma bir direksiyon simidi görmedim. Normalde güvenli sürüş için kolların en ideal pozisyonu 9:15‘dir. Bu simitle konforlu şekilde 9:15 yapmak imkansız fakat 7:25 var isterseniz, son oluru da o.

Benim beyaz eşek 1997 model olmasına rağmen gerçekten Şahin / Doğan serisi araçlarla karşılaştırdığım taktirde aşırı konforlu bir araçtı yine de bu araçlardan beklentileriniz kesinlikle uç noktada olmamalı ve olamaz. En nihayetinde konfor dediğinizde günümüz konforundan ziyade daha çok o yıllardaki konfor kıstasına dikkat etmek gerekiyor. Şuan için piyasadaki güncel modellerin (2011-2016) hiç birinin yanından geçemeyeceğinin ve 18-19 yaşında arabalara bindiğinizin farkında olun.

Yakıtı açısından R19’lar gayet iyiydi. Yani kötü değildi ki ben bunu iyi sayıyordum. Ortalama olarak 80 TL ile deposunu dolduruğum LPG ile minimum 330 KM yol yapabiliyor en kastığım zamandaysa 425 KM yapabilmeyi başarabiliyordum. Kliması benim 1.4 tek nokta enjeksiyonlu motor için biraz hantal geliyordu. Uzun yolda sorun olmuyor fakat şehir içinde en düşükte bile klimayı açmak neredeyse imkansız hale geliyordu ki bu durumda resmen bildiğiniz uzun yolda klimalı şehir içinde klimasız bir araca biniyorsunuz.

Genel itibariyle parça fiyatlarından bahsedecek olursam, enjeksiyonlu modeller bu alanda en şanssız olan modeller. Normal radyatör 100 TL iken enjeksiyonlunun radyatörü 300 TL. Rölanti valfleri kronik sorunlu ve yalnızca orjinalleri iş yapıyor. Onu da hurda arabadan söken parçacılar hunharca 300 – 400 TL’ye satmak istiyorlar. Yani alacağınız arabanın derdi az olsun istiyorsanız şahsi önerim benim hatamı yapmayın ve tek nokta enjeksiyonlu motor tipinden kesinlikle uzak durun.

Aracın düz yolda gidişi gayet güzeldi ancak alt devirleri hem çok torksuz hem de hızlanması oldukça ağır kalıyor. Tabii, hızını belli bir yere kadar aldıktan sonra da gitmem demiyordu. Yine de kırmızı ışıklarda onlarca yeni araba sahibinin sellektörlerine maruz kalmanız an meselesi. Zira aracın hızlanması çok yavaş ve sizde hızlı şoför değil de dengeli olansanız, millet sizi bilerek yavaş kalkıyorsunuz sanabiliyor. Bu arada kalkamktan kastım ilk hareket değil 1. vitesten 4. vitese kadar olan 3.000 devirli değişimler.

Ses konusuna gelecek olursak yalıtım konusunda fazlasıyla sınıfta kalmış olan araçlardan biridir. Hangi modeli olduğu hiç fark etmez, istisnasız hepsinde 110 KM’den sonra içeriye gelen bir uğultu sizinle birlikte yolculuk ediyor. Onu sevin, ona iyi davranın 😀

Şuan için aklıma gelenler bunlar. Gerçi biraz olumsuzluklarına değindim zira benim R19’dan ağzım fazlasıyla yandı. Boş halinde aldığım aracıma kondisyon kazandıracağım diye tam 10.000 TL harcadım ve yine de dikiş tutturamadım. En sonunda benden bu kadar diyerek yeni araçlara doğru yelken açtım. Sorularınız varsa yorum kısmı hemen aşağılarda bir yerde olacaktı, oradan bana ulaşabilirsiniz.

Yeni aracım ise coming sooooon 😀

Merhaba Ben Burak! Türkiye’nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda beyaz klavyeli şövalye olarak bloglar ve internet siteleriyle savaşıyorum. Ha, bir de kız vermeleri için üniversite mezunu olma çabam var. Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakabilirsiniz.

12 Yorum “Renault R19 Europa Nasıl Bir Araba? Alınır mı?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   r19’un en tutmayan modeli dizel motor tipine sahip olanları. Çok temiz olsa bile motoru sıkıntı çökelek. 15 bin lira az para değil. O paraya 1997 model araca binmek de bana sorarsanız akıl karı değil. Bütçenizi biraz daha arttırın ya Clio ya da Albea’ya yönelin. Onlarda da 2004 modelin altına bakmanızı pek önermem.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Benim çok ağzım yandı. Şahsi tavsiyem en azından 2003 – 2004 model bir araç bakmanız yönünde olacak. Özellikle İstanbul’da ikamet ediyorsanız kesinlikle uzak durun çünkü bu araçlar zehir zemberek İstanbul trafiğinde insanı kanser ediyor.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   1.6 Europa’da en çok tutulan motor seçeneklerinden biri. 10 bin fiyat normaldir sonuç olarak 95 model bir araç. Yine de satın almadan önce kontrol ettirin. Genelde yeni yapılan motorlu araçlardan çok insanın ağzı yanıyor.

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

     Doğrudur o civarda tutar genelde. Bu tarz eski araçlar biraz sürpriz yumurta, ne çıkarsa bahtınıza. Çok mutlu da edebilir, sanayide kapı kapıda gezdirebilir.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Alize r19’un en dolu modelidir ve r19’lar arasında hala binilebilecek en iyi araç olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde kilometresi de çok uygun. Kozmetik olarak da araç iyi durumdaysa kesinlikle ideal bir fiyat.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;