Renault R19 Europa Nasıl Bir Araba? Alınır mı? - Burak Göç
R19 Europa
Garaj

Renault R19 Europa Nasıl Bir Araba? Alınır mı?

Geçtiğimiz gün üzerine bir şeyler yazdığım en iyi araba satma tekniği gerçekten işe yaradı ve biraz da şansımın yaver gitmesiyle ortalama olarak 9 aydır kullandığım ilk arabamı resmen Pazartesi günü sattım. İyisiyle kötüsüyle geçirdiğim 9 aylık sürenin sonucunda araba hakkında yalnızca birkaç teorik bilgiye sahip olan ben resmen arabanın kurdu oldum. Ne nerededir, neresinde ne vardır her şeyini kaptım ve bu süreç içerisinde kullandığım diğer otomobillerden de kıyasla bu ilk aracım hakkında bir şeyler karalamak istedim.

Öncelikle ilk adım, Renault R19 Europa‘da en önemli şey aracın modeli ve donanımlarıdır. Bunu altına üstüne basa basa söylerim şayet aracım R19’un en dolusu olan Alize modeli veya Beymen Club olmuş olsaydı adım kadar eminim ki aracı elden çıkartmam hem çok daha kısa sürede gerçekleşecek hem de daha az zararlı olacaktı. Nedendir bilmiyorum fakat bu aracı almak isteyen herkes feci şekilde modele kafayı takmış durumda.

Alize nedir Beymen Club nedir olayına gelecek olursak, aslında hepsi kocaman birer hiç. Örneğin Beymen Club’ın eskiden koltuk yapısından dolayı havası varmış. Tabii, bundan yıllar öncesi için düşünüldüğünde evet havalı olabilir ancak günümüzde fos. Yine Alize’deki en büyük özellik aracın hava yastığı güvenlik donanımına sahip olması ve bazı fonksiyonel artılar. Fonksiyonel artı demişken öyle Head-Display’ler ASR’ler filan yok tabii. Yalnızca kadran ışık şiddetini ayarlama gibi artık günümüzde pek havası olmayan şeyler.

Model demiştik, gerçekten model bu arabalarda işin püf noktası. 1997 ve altı olan modellerin çoğunda iki kollu direksiyon simidi kullanılıyor ki ben ömrümdeki hiçbir arabada bu kadar saçma bir direksiyon simidi görmedim. Normalde güvenli sürüş için kolların en ideal pozisyonu 9:15‘dir. Bu simitle konforlu şekilde 9:15 yapmak imkansız fakat 7:25 var isterseniz, son oluru da o.

Benim beyaz eşek 1997 model olmasına rağmen gerçekten Şahin / Doğan serisi araçlarla karşılaştırdığım taktirde aşırı konforlu bir araçtı yine de bu araçlardan beklentileriniz kesinlikle uç noktada olmamalı ve olamaz. En nihayetinde konfor dediğinizde günümüz konforundan ziyade daha çok o yıllardaki konfor kıstasına dikkat etmek gerekiyor. Şuan için piyasadaki güncel modellerin (2011-2016) hiç birinin yanından geçemeyeceğinin ve 18-19 yaşında arabalara bindiğinizin farkında olun.

Yakıtı açısından R19’lar gayet iyiydi. Yani kötü değildi ki ben bunu iyi sayıyordum. Ortalama olarak 80 TL ile deposunu dolduruğum LPG ile minimum 330 KM yol yapabiliyor en kastığım zamandaysa 425 KM yapabilmeyi başarabiliyordum. Kliması benim 1.4 tek nokta enjeksiyonlu motor için biraz hantal geliyordu. Uzun yolda sorun olmuyor fakat şehir içinde en düşükte bile klimayı açmak neredeyse imkansız hale geliyordu ki bu durumda resmen bildiğiniz uzun yolda klimalı şehir içinde klimasız bir araca biniyorsunuz.

Genel itibariyle parça fiyatlarından bahsedecek olursam, enjeksiyonlu modeller bu alanda en şanssız olan modeller. Normal radyatör 100 TL iken enjeksiyonlunun radyatörü 300 TL. Rölanti valfleri kronik sorunlu ve yalnızca orjinalleri iş yapıyor. Onu da hurda arabadan söken parçacılar hunharca 300 – 400 TL’ye satmak istiyorlar. Yani alacağınız arabanın derdi az olsun istiyorsanız şahsi önerim benim hatamı yapmayın ve tek nokta enjeksiyonlu motor tipinden kesinlikle uzak durun.

Aracın düz yolda gidişi gayet güzeldi ancak alt devirleri hem çok torksuz hem de hızlanması oldukça ağır kalıyor. Tabii, hızını belli bir yere kadar aldıktan sonra da gitmem demiyordu. Yine de kırmızı ışıklarda onlarca yeni araba sahibinin sellektörlerine maruz kalmanız an meselesi. Zira aracın hızlanması çok yavaş ve sizde hızlı şoför değil de dengeli olansanız, millet sizi bilerek yavaş kalkıyorsunuz sanabiliyor. Bu arada kalkamktan kastım ilk hareket değil 1. vitesten 4. vitese kadar olan 3.000 devirli değişimler.

Ses konusuna gelecek olursak yalıtım konusunda fazlasıyla sınıfta kalmış olan araçlardan biridir. Hangi modeli olduğu hiç fark etmez, istisnasız hepsinde 110 KM’den sonra içeriye gelen bir uğultu sizinle birlikte yolculuk ediyor. Onu sevin, ona iyi davranın 😀

Şuan için aklıma gelenler bunlar. Gerçi biraz olumsuzluklarına değindim zira benim R19’dan ağzım fazlasıyla yandı. Boş halinde aldığım aracıma kondisyon kazandıracağım diye tam 10.000 TL harcadım ve yine de dikiş tutturamadım. En sonunda benden bu kadar diyerek yeni araçlara doğru yelken açtım. Sorularınız varsa yorum kısmı hemen aşağılarda bir yerde olacaktı, oradan bana ulaşabilirsiniz.

Yeni aracım ise coming sooooon 😀

51 Yorum “Renault R19 Europa Nasıl Bir Araba? Alınır mı?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   r19’un en tutmayan modeli dizel motor tipine sahip olanları. Çok temiz olsa bile motoru sıkıntı çökelek. 15 bin lira az para değil. O paraya 1997 model araca binmek de bana sorarsanız akıl karı değil. Bütçenizi biraz daha arttırın ya Clio ya da Albea’ya yönelin. Onlarda da 2004 modelin altına bakmanızı pek önermem.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Benim çok ağzım yandı. Şahsi tavsiyem en azından 2003 – 2004 model bir araç bakmanız yönünde olacak. Özellikle İstanbul’da ikamet ediyorsanız kesinlikle uzak durun çünkü bu araçlar zehir zemberek İstanbul trafiğinde insanı kanser ediyor.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   1.6 Europa’da en çok tutulan motor seçeneklerinden biri. 10 bin fiyat normaldir sonuç olarak 95 model bir araç. Yine de satın almadan önce kontrol ettirin. Genelde yeni yapılan motorlu araçlardan çok insanın ağzı yanıyor.

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

     Doğrudur o civarda tutar genelde. Bu tarz eski araçlar biraz sürpriz yumurta, ne çıkarsa bahtınıza. Çok mutlu da edebilir, sanayide kapı kapıda gezdirebilir.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Alize r19’un en dolu modelidir ve r19’lar arasında hala binilebilecek en iyi araç olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde kilometresi de çok uygun. Kozmetik olarak da araç iyi durumdaysa kesinlikle ideal bir fiyat.

 1. Tuncay aydemir Yanıtla

  Ben 96 model 14.i aldım europa klima merkezi kilit hidrolik direksiyon on camlar otomatik çocuk kilidi vs .vs 14.500 verdim azmi cokmu

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Ben hemen hemen 3 sene önce 12 bine almıştım benimki 98 modeldi. 2 senede araba piyasasında yaşanan dalgalanmaları düşünürsek son derece normal bir fiyat, güle güle kazasız belasız kullanın.

 2. erol Yanıtla

  reno 19 europa 1.6 enjeksiyonlu 1998 model hidrolik dirreksiyon yanlız klima yok oncamlar otomatik arac 165.00 de 16.000 tl nasıldır?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   1998 model ve 165 bindeki klimasız bir araç için 16 bin lira çok yüksek bir rakam. 98 model bir araç için 12.750’den bir kuruş yukarı vermem. 20 yaşında ve klimasız bir otomobil satın alıyorsunuz sonuçta. Eğer bütçenizin biraz daha üzerine çıkabiliyorsanız o paralara temiz Fiat Albea bulabilirsiniz. Yakıt açısından daha ekonomiktir, parçası bol ve ucuz. Üstelik konfor konusunda Europa’yı 8 ile çarpar. Europa’nın hidrolik direksiyonlu olduğuna kanmayın. Eski hidrolikler pek başarılı değil, taş gibi direksiyonu var.

 3. Abdulkerim Yanıtla

  2000 model R19 1.4 Europa Rn modeli. 300.000 kilometre. Motor sıfır yapılmış. Komple boyalı. İçi dışı tertemiz. Şaselerde oynama yok. 15.500 e anlaştım. Sizce nasıl ?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Kilometresi çok fakat motor adam akıllı sıfırdan toplandıysa bi’ 150 bin km boyunca sorun çıkarmayacaktır. Boya takıntılı arkadaşların aksine aracın komple boyalı olması güzel bir seçim. 18 yaşındaki arabanın boyası orijinal olunca zaten mutlaka patlak vermeye başlıyor. Pırıl pırıl bir araba almışsınız anladığım kadarıyla. 15 aslında çok derdim fakat geçenlerde öğrendiğime göre fiyatlarda ciddi bi artış olmuş. Her şey uygun görünüyor. Güle güle kazasız belasız binin.

 4. mustafa Yanıtla

  1996 model europe 19 rt 1.6 motor 230 binde 13 milyar diyorda 12 500 e biter motoru güzel muayene yeni sol arka kapı çamurluk ve bagaj değişen almayı düşünüyorum şahinden doğandan iyi olur yakıt olarakta üzmezse iyimi sizce

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Genelde r19 sahibi arkadaşlarım 200 ile 300 bin KM arasında motor yaptırırlar. Haliyle alacağın araç topun ucunda olabilir. Benim kullandığım r19, 198 bindeyken motor istemeye başlamıştı. Benzinli motor olduğundan o zamanlar sıfır motor işi 4 – 5 bine çıkıyordu (şu an kaça patlar bilmiyorum 2 sene önce durum böyleydi). Motor durumunu mutlaka gözden geçirin derim. Bu kadar eski bir otomobil satın alırken kaportasını da incelemeyi ihmal etmeyin.Bana sorarsanız bütçenizi bir tık daha arttırıp Albea veya Palio bakın derim. Parça fiyatı ve yakıt açısından daha avantajlıdır.

 5. tayfur Yanıtla

  1998 model rne alize ye sadece 1 yıl dayanabildim ne arızası bitiyo ne sıkıntısı.daha önce doğan slx imi satarak almıştım daha konforlu daha iyidir diye ama 5 para etmez tavsiye etmem.1 yılda abartısız 4000 lira para yemiştir.Allah esirgesin bi daha europa almakmı tövbeee.aracıda çok temiz orjinal diye aldık :))

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Tıpkı senin gibi ben de 98 Model r19’a maksimum 1 yıl dayanabildim ve bu süreçte hiç memnun kalmadım. r19’dan sonra bir daha eski araba kullanmaya tövbe ettim. Sen yine 4 bin ile yırtmışsın ben 11 bin TL harcadım adam etmek için. Ona rağmen adam olmadı sattım kurtuldum 😀

   1. Tayfur Yanıtla

    Daha harcasam bi o kadar daha rahat yerdi piyasasının niye Tofaşla aynı olduğunu 1 yıl bindikten sonra anladım:) Sahiplerine Allah’tan sabır almak için niyetlenenlere Akıl 🙂

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

     Maalesef bazen bütçe yetersiz oluyor. İnsanlar nasıl olsa bir şekilde adam olur diye düşünüyorlar. Gel gelelim evi ocağı yemesine rağmen olmuyor işte 😀 Aynı dileklerini ben de tüm tüketiciler için diliyorum.

 6. Cenk Yanıtla

  1.6 90 hp 96 model rt 300.000 icin 10.000 tl ye anlastik. Motor sofir yapilmis ve dun viziden tek seferde gecmis. Sizce uygun bi durummu ? Piyasaya bakinca muadilleri 12 13 bin isteniyo. Ufaktan bir kusku var icimde..

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Fiyat gayet makul. Sonuçta 22 yaşında bir otomobil ve teknolojisi belli. 12 – 13 isteyenler 98 modellerine istiyordur. Bayadır piyasayı takip etmiyorum ama eğer millet 96 modele 12 – 13 istiyor çok uçmuşlar o kadar etmez artık bu arabalar 🙂 İkinci el araba biraz şans işidir. Umarım her şey beklediğiniz gbi gider 🙂

 7. memur Yanıtla

  merhabalar yarin sabah galeriden 1999 model orjinal beyaz renault 19 beyaz alize motor bir tek kilima yok iki parcada boya var degisen yok gayet temiz kupa saglam 14 bin tlye dusurursem alacam yorumuz hem arabaya hem fiyata olsun lutfen

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Tahminimce bir yanlışınız var. Alize, Renault’un klimalı araçları için oluşturulan bir otomobil serisidir. Yanılmıyorsam Alize serisi 1998’den sonraki bazı r19 modellerini kapsıyor ve bu araçların en önemli farkı klimalı olması. Bekli daha önceden duymuşsunuzdur Alize, bir rüzgar çeşidinin adıdır. Renault ona atıfta bulunarak Alize araçlarının tamamına klima eklemiştir. Aracınız Alize ise klima olmamasının mümkünatı yok diye biliyorum. Fiyat konusu tamamen değişken ve aracın diriliğe başta olmak üzere diğer faktörler göz önünde alınarak değişebilir. İyi veya kötü demem pek doğru olmayacaktır. Şimdiden hayırlı olsun 🙂

 8. Kuaför Gürhan Kırnak Yanıtla

  1.4 karbüratörlü almayın da ne alırsanız alın Tamam Sanayi yüzü görmezsiniz görseniz de bedava ama gitmiyor gitmiyor gitmiyor şimdi 1.6 karbüratörlü bakıyorum klimalı eski olan da Hatchback de yeni olanı Hatchback düşünüyorum nasıl sizce

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Hiç kullanma şansım olmadı ama kullanan arkadaşlarımdan hatırladığım kadarıyla 1.6’yı daha başarılı buluyorlardı. Almadan önce birkaç aracı test edin en iyisi. Performansı sizi tatmin etmezse daha makul enjeksiyonlu bir otomobil düşünün derim.

 9. İsmet oala Yanıtla

  İyi geceler hocam bende almak istiyorum reno 19 kac model ve hangi serisini alayım hecbekmi yoksa sedanmı bide motoru 1.4 mü 1.6 mı yoksa 1.8 mi yani hangisini alırsam tatmin eder beni kronik sorunu olmayan fiyat önemli deyil

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   r19’larda en dolusu “Alize” olarak geçiyor. Olabildiğince 2000 ve üstü modellere yönelmeni tavsiye edebilirim. 1.6 k7m motorun performansı daha yüksek oluyor. Tek nokta enjeksiyonlu modeller ise yakıt açısından biraz daha avantajlı ancak çekiş aynı oranda düşük kalıyor. HB veya sedan tamamen kişisel bir tercih. Şahsen ben HB otomobilleri daha çekici buluyorum. Burada biraz kişisel zevk işin içine giriyor.

 10. İsmet oala Yanıtla

  Peki hocam bu dediginiz model k7 cok enjeksiyonlumu cokmu yakıyoki hani diyeri tek enjeksiyonlu az yakar dedinizya ozaman dediginiz model fazla arıza yapmaz demektir

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Vaktiyle arkadaşımda “k7m” motorlu bir Europa vardı. Yanlış hatırlamıyorsam karbüratörlüydü. Yine de üstünden uzun süre geçti ve bayadır bu otomobillere el sürmedim. Onunki benim tek nokta enjeksiyonluya oranla çok daha iyi gidiyordu. Aynı şekilde yakıttan yana arkadaşım şikayetçiyken ben 1.4 ile gayet mutluydum. Hafızam pek iyi değil, inanın tam olarak hatırlayamıyorum. İnternetten motor özellikleri için bi’ bakındım ama onu da bulamadım :/

 11. Erdal Yanıtla

  Şöyle bir yorumlara bakıyorumda ne kadar kötü araçmış bu reno 19 Bende 1.5 senedir 95 model 1.4 rn modeli var toplamda 22000 km yol yapmışım. Tabiki sorunlar bende yaşadım ama çözdüm 3 gün önce 18000 tl istediler vermedim çok da memnunum arabamdan 102 liralık gaz ile 400 km yol yaptım şehir içi ben europayı sürüş keyfi olarak tek geçerim bu sınıf arabalarda biraz daha yapıcı olalım arkadaşlar her güzelin illaki kötü yanlarıda olur.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Onlarca r19 sahibi arkadaşla tanıştım, sizin gibi aracından çok memnun olanlar da var elbette. Genellikle bu araçlar eski ve ekonomi sınıfı oldukları için çok fazla el değiştirip acemi tahtasına dönüşüyorlar. Haliyle yeni sahiplerinin eline genelde haşatı çıkmış şekilde ulaşıyorlar.

 12. Erdal Yanıtla

  Burda aracı temiz bulmak temiz kullanmak ve bakımlarını gününde yapmak jiglesini sevmek ve arabayla barışık olmak sonrasinda zaten keyif aliyosun 19’dan benim sevmediğim tek şeyde yağmur yağdında yol tutuşunun çok zayıf olup durmak için bayabi kayması yağışlı havalarda daha temkinli gittinmi sıkıntı sorun yok.

 13. Mahmut Yanıtla

  Selam hocam 97 model renault 19 avrupa 1.8 benzinli hiç lpg takılmamış 210 binde 9 bin tl istiyorlar. Sizce alınır mı lpg taktırsak çok yakar mı

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Yakıt konusu kişisel bir konu, “çok yakar” veya “az yakar” da kişisel oranlar. Benzinliyi bilmem ama 1.8 Dizel’in tutulmadığına defalarca kez şahit olmuştum, resmen yok paralara satılıyordu. Benzinlide durum nedir bilemiyorum. Bir kullanana ulaşıp yorum istemen faydalı olabilir. Aracı satarken de baya zorlanacağını aklından çıkarma derim.

 14. Ahmet Yanıtla

  2001 1.6europa rte alize alacağım. 19.600 yazmış. Araba orijinal. Hoşuma gitti fakat acaba parça sorunu yaşanıyormu. 163,000 de hiçbir sıkıntısı yok diyor ama arıza açarsa yedek parça bulmakta sıkıntı yaşarmıyım

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Tüm parçalarda olmasa da kimi parçalarda sıkıntı yaşanabiliyor. Mesela ben r19 için “katlanır ayna” bulamamıştım. İstanbul gibi bir yerde arabanızın aynasının katlanmaması adamı çileden çıkarıyor. Katlanır ayna bulamamak daha da çileden çıkarıyor! Keza yine bir keresinde enjeksiyon sıkıntı yaşadım. Kırk dereden su getirdim gel gör ki bir tane sağlam enjektörünü piyasada denk getiremedim. Alacağınız araç 17 yaşında bir araç ve tüm yedek parçalarını bulmak elbette kolay olmayacaktır. Çoğu parçası bulunuyor fakat mutlaka istisnai parça ihtiyaçlarında sizi uğraştıracaktır.

 15. furkan Yanıtla

  meraba burak bey, 97 model 1.4 rn arac icin biriyle gorustum 14 bin istiyorlar almayo dusunuyorum. kafami karistiran bu araclar 60 hp mi yoksa 72 hp mi. iyi gunler

 16. şevki Yanıtla

  burak bey 2000-2001 renault europa alize alınır mı son tahlilde bi yorum yapar msınız ? 19000-23000 tl araç arıyorum alizeler dikkatiim çekti ne diyorsunuz?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Şevki Bey Alize’ler r19’un en dolu araçlarıdır ve 2000 – 2001 arası modellerinin hala kullanabilir olacağını düşünüyorum. Uzun süredir r19 piyasasından uzakta olduğum için bu paralara eli yüzü düzgün bir r19 Alize bulunur mu bilemiyorum. Olur da bulursanız sizi piyasadaki muadili birçok araçtan daha mutlu edebilirler.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Yakıt olarak orta direk bir araçtır. LPG ile kullanımda kesinlikle üzeceğini düşünmüyorum. Arıza ise tamamen aracın kondisyonuna bağlı olarak değişiyor. r19 gibi araçlar piyasa aracı olduklarından ikinci eli çok hızlıdır. Sık el değiştiren araçlardan birini satın alırsanız canınızı yakabilir. Temiz bir Alize uzun vadede (beklentileriniz makul düzeydeyse) sizi mutlu edebilir. Nitekim 17 – 18 yaşında bir otomobilden bahsediyoruz. Elbette söktüğünüz vidayı yerine takamama durumları artık yavaştan baş gösterecektir.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Alize standart donanım bakımından en dolu paketlerden biridir. Diğer modellere ek olarak bu modelde standart olarak klima ve hava yastığı vardır ve bu serinin en çok tutulanı (en iyisi demek yanlış yönlendirmek olabilir) 1.6 RNE modelidir.

 17. şevki Yanıtla

  HANGİ MODELİNİ ALIM SENCE ALİZE RTE Mİ RNE Mİ KLİMA VE HAVA YASTIK ÖNEMLİ BNECE ALİZE 1.6 RTE MANTIKLI GELİYOR

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;