RAW Olan USB bellek kolayca nasıl düzeltilir? - Burak Göç

MakalelerNasıl Yapılır

RAW Olan USB bellek kolayca nasıl düzeltilir?

Genellikle format atmak için USB hazırlarken sıklıkla yapılan hatalar yüzünden Flash USB bellekler RAW biçimine dönüşebiliyor. Bende geçen gün ki deneme sırasında kullandığım bir program sayesinde USB’mi RAW’a dönüştürmüş oldum.  RAW olduğu zaman USB belleğinizi bilgisayarınıza taktığınızda bir donanım takılma sesi geliyor fakat bilgisayarım’da usb görünmüyor dahası bu USB’yi o kullandığınız yazılım ile tekrardan farklı bir ISO dosyası yazmak için de kullanamıyorsunuz. Bu işlem kafamı kurcalarken artık ben de USB belleğin çöp olacağına inanmaya başladım. Sonra dedim ki boş bir zamanımda ben buna bir bakayım. Araştırmalarım sonucunda Rufus isimli bir program buldum.

Diğer USB’ye ISO dosyası yazdırma programlarının hiç biri belleğimi görmüyorken Rufus görmüştü. Hemen öylesi bir Partition Magic’indirdim. Tabii bunun bootable yani boot edilebilir versiyonunu indirdim. ISO dosyasını Rufus ile bu USB belleğe yazdırmak istedim ve Rufus başarılı şekilde belleği FAT32 birimine çevirip ISO yazma işlemini tamamladı. Daha sonradan da flash belleğimi kolayca biçimlendirdim ve tekrardan dosyalar ile verilerimi yedeklemek üzere kullanmaya başladım. Bu sorunu yaşadığımda Türkçe sayfalarda soruna çare olabilecek bir sayfa bulamamıştım. Bu nedenle de bu yazıyı her ne kadar teknik olsa da paylaşmak istedim.


10 Yorum “RAW Olan USB bellek kolayca nasıl düzeltilir?

 1. Yasin Yanıtla

  Selam. Benim flash da rahmetli oldu galiba. Rufus ile de denedim fakat olmadı. Kapasite 64MB olmuştu oluş o oluş. Maalesef bende işe yaramadı.

 2. Yaskelainen Yanıtla

  Eyvallah bro…CMD-diskpart yapmadan işimi gördü. Diskpartta her zaman bir risk var. Yanlış işlem yapılırsa harddiskin komple silinme tehlikesi var…

 3. nihat Yanıtla

  tam 5 yada 6 saat ugrastim ama ne hikmetse usb raw dan kurtarip formatlayamadim ve tam umudu kesmisken senin bu yazina denk geldim ve sayende usb yi kurtardim, cok ama cok tesekkur ederim.

 4. Fatih Yanıtla

  hocam merhaba rufus programını nasıl kullanıcaz. benim usb de raw formatına dönüştü kullanamıyorum hiçbir türlü. Partition Magic kısmını anlamadım yazıdaki usb’yi nasıl kurtarabilirim.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Merhaba Fatih, yazı gerçekten baya eski. Senin yorumundan sonra içeriği tekrar okudum ve o zamanlar ne kadar rezalet yazdığım acı gerçeğiyle yüzleştim. En basit şekilde anlatmam gerekirse:
   – Önce Rufus’u internet sitesinden indirin.
   – RAW formatındaki USB belleğinizi bilgisayarınıza takın.
   – Rufus’u açın. Rufus, USB belleğinizi gördüğünde Rufus’u kullanarak USB’nizi biçimlendirin. Bu arada, eğer doğrudan biçimlendiremezseniz herhangi bir ISO dosyası indirin. Bu ISO dosyasını biçimlendirmeden önce sizden isteyecektir.

   Rufus her zaman kurtaramasa bile büyük oranda başarı elde edilen, oldukça gelişmiş bir yazılımdır. Umarım yorumum içerikten daha fazla yardımcı olacaktır 🙂

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇