Tamamen Kişisel

Rahatsız Etme Modu Pişmanlıktır

S.a Arkadaşlar… Bu sefer farklı bir giriş yapayım istedim. Eee ne de olsa Ramazan ayındayız, şimdi hepimiz 1 ay boyunca Müslüman olup, bayram olduğunda Cuma namazına bile gitmeyeceğiz. Girişi yine farklı bir şekilde tamamladığımıza göre konuya bodoslama dalıyorum ben o zaman. Bildiğiniz gibi  vakti zamanında Apple, cihazlarında yeni bir kullanım modu olacak olan Rahatsız Etme Modu, ecnebilerin değimi ile Do not Distrubt me diye bir şey icat etmişti. (O zamanlar kişisel blog tutmuyordum)

Rahatsız Etme Modu

Bu rahatsız etme denilen mod; cihazınıza gelen aramaları otomatik olarak meşgule atıyor, siz telefonun ekranına baktığınızda da sizi kimlerin aradığını birer birer gösteriyor. Yani, teoride gerçekten son derece hoş düşünülmüş bir sistem olarak görünüyor.

Bu modun Android cihazlarda olup olmadığını hala bilmiyorum fakat varsa fark etmez, kesinlikle Android’de cihazlarınızda da bu modu kullanmayın. Evet geçelim detaylara. Normalde Salı günü, yani bugün son BÜT sınavım vardı. Bu sınavı da hallettikten sonra bugün sağ salim bir kafayla evime dönecektim. Hayat işte, hiçbir zaman planlarınız tam olarak yaptıklarınızda örtüşmüyor. Dün sabah, bugün evde olacağımı düşünürken dün akşam evime geldim bile. Peki, neden niye ve nasıl?

İşin özü sınav tarihlerindeki değişiklikten dolayı tarihi karıştırmışım. Yani erteleme ile birlikte sınavım Salı günü değil, Pazartesi gününe gerilemiş. Normalde iPhone’umu da Rahatsız etme modunda kullandığım için haliyle arkadaşlarım 20-30 kere aramış fakat hiçbiri bana ulaşamamış.

Bu sadece bir örnek, bunun gibi daha sayısız örnek yaşadım ve sayısız etkinliğe sırf bu telefonumun saçma modu yüzünden kaçırdım, geç kaldım. Belki, bana çok tatlı uykular bahşettiği zamanlar oldu. Herkesten uzaklaştırdığı zamanların olduğunu da kabul edebilirim. Sonuçta ise hep bu mod yüzünden bir şeyleri kaçıran taraf ben oldum.

Hayatı daha fazla ertelememek adına kaçırdığım sınavımla birlikte artık rahatsız etme modunu kullanmaya da son verdim.Hiç unutmuyorum, bu kış bir arkadaşımı hastaneye götürmek için söz vermiştim, sonradan telefonun alarmını kurmayı unutmuşum. Telefon da rahatsız etme modunda olduğu için kızcağız beni saatlerce aramış ama ulaşamamıştı. Kendimi söz verip de yerine getirmemiş hissetme hissi ile ilk defa o zaman yüz yüze getirmiştim.

Her ne olursa olsun, siz siz olun rahatsız etme modu denen illetten tamamen uzak kalın.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

4 Yorum “Rahatsız Etme Modu Pişmanlıktır

 1. Oktay Yanıtla

  Çok kötü bir durum gerçekten. Ben de bir arkadaşıma ulaşamamıştım bu yüzden ve çok acil konuşulması gereken bir meseleydi. Fikir güzel fakat uygulanması zararlı.

  Ayrıca android olarak Samsung cihazlarda ‘engelleme’ modu ile yer almakta bu özellik. Diğer android cihazlarda var mı bilmiyorum ama yeni sürüm olan “android m” tüm cihazlara gelecek. Fakat kullanmayın 🙂

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Bakın ahali! Tek bu durumun mağduru olan ben değilmişim ! 😀 Andoid’de olup olmadığını bilmiyordum, sayende öğrenmiş oldum/k. Benim sadece tabletim android onda da hat yok zaten. Yorumun için teşekkürler azizim.

 2. Zaferceee Yanıtla

  Sen salaksan modun suçu ne gerizekalı herif , adamlar onu oraya koyduysa kafaları senden daha çok çalıştığından doalyıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.