Bilgisayarİnceleme AtölyesiTamamen Kişisel

Rahat Laptop Kullanımı ve E-Table İncelemesi

Daha önceden bilgisayarla çalışan meslektaşlarımın hem nasıl rahat çalışabileceğini hem de vücudunu rahat ettirerek ağrılardan nasıl kurtulacağını İdeal Masa Başı Ergonomisi Nasıl Olmalıdır konusunda işlemiştim. O konuda ayrıca aşağıdaki görselin özetlendiği bir de gördüğüm video eklemiştim. Üniversite nedeniyle benim iki tane evim var. Bir evim Tekirdağ’da bir evim de İstanbul’da. iyi ama iki evde de insanın kendisi için çalışma ortamı yaratması gerçekten maddi açıdan zor ve masraflı. Türkiye’de yaşıyorsanız çalışma ortamı denildiğinde akla ilk gelenin zigondu sehpaydı olduğunu biliyorum ama onlar pek yeterli kalmıyor maalesef. Tekrardan şimdi gidip yeni masa, sandalye ayarlayayım filan derken kafadan bana bir çalışma ortamı en azından 1000 TL’ye patlayacaktı.

rahat laptop kullanımı

Bir de eğer zamanınızın büyük bir bölümünü bilgisayar ile geçirmek durumunda kalırsanız ister istemez artık nasıl yapsam da yatakta çalışsam diye düşünmeye başlıyorsunuz. Çünkü yatak hem çok daha rahat hem de özellikle kollarınızın ağrımasının önüne geçmesi konusunda oldukça etkili. Tabi bir de bel ve kaba et ağırısı var. Sürekli masa başı iş, masa başı iş diye tutturan arkadaşları açıkçası bir 10 gün kadar benim gibi çalışmaya davet ederim. Bakalım o zaman fikriniz aynı kalacak mı? 😀 Tüm bu sıkıntılardan kurtulmak için bu konuda araştırma yaparken bugüne kadar nedense keşfetmediğim bir ürün ile karşılaştım; E-Table.

E-Table, olayın Türkçesi ile bildiğiniz bir laptop masası. Hatta zigon ve sehpanın evrim geçirmiş sürümü de diyebiliriz 😀 Özellikle yatakta rahatlıkla laptop kullanılması için tasarlanan bu ürünün ise herhangi bir mekan sınırlaması yok. Yani çok rahat bir şekilde açık alanda, arabada, bağda bahçede de kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda çok fonksiyonel ve basit olması benim hoşuma gitti. Üzerinde sabah kalktığınızda kahvaltı yapabiliyor, kitap okuyabiliyorsunuz. Bilhassa yatakta bilgisayarla film izleme işini gerçekten büyük bir keyif haline getiriyor.

e-table kutu

Aletin olayı aslında son derece basit. Küçücük bir kutu içerisinde gelen laptop masamız ikiye katlanık şekilde geliyor ve kolaylıkla açılarak tam halini alıyor. Ardından masayı kendi rahat edebileceğiniz şekilde ayarlıyor ve her ne işi yapıyorsanız onu yapmaya başlıyorsunuz. Masanın yükseklik ayarı bulunuyor, böylece hangi yükseklik sizin için idealse o ayarda tutabiliyorsunuz. Fiyatı 33,89 TL olan ürün sizin de tahmin edebildiğiniz gibi uzak doğu yani Çin yapımı.

Hemen hemen bir tartı boyutunda olan masamsı zımbırtı, plastikten yapıldığı için son derece hafif. En güzel yanı ise bu masanın tamamen bilgisayar kullanımı için tasarlanmış olması. Yani kek ve börek yemek için tasarlanan bir sehpa ile bu masanın ergonomisini ve sunduğu avantajları bir tutmamak gerekiyor. Masanın altında bir USB girişi ve bu girişin çalıştırdığı soğutma sistemi mevcut. Böylece yazın sıcaktan hem bacaklarınızı pişirmemiş oluyorsunuz hem de bilgisayarın ısınma sorunu için de oldukça iyi bir adım atmış oluyorsunuz.

Soğutucular ilk başta bana baya kalitesiz gibi görünmüş olsa da kullanmaya başladıktan hemen sonra bu aletin iş yapacağını anladım. Hatta şuan bu yazıyı yazarken bacaklarımın üzerindeki soğuk örtü ferahlığını da hissedebiliyorum. Yanında bir kullanma kılavuzu ile gelen ürünün kılavuz dilinde İngilizce ve Çince bulunuyor. Yine de gayet basit bir mekanizma. Özellikle bilgisayarı yerleştirdiğiniz kısımın yukarıya kaldırılabilir olması bilgisayarınızı tam olarak göz hizasına getirmeye büyük oranda yarımcı oluyor.

Şuanda çalışma ortamım bu şekilde oldu. Tabii, benim laptopum biraz büyük olduğu için ve laptopun şarj kablosunun sağ tarafta yer alıyor olması nedeniyle ben masanın içecek fonksiyonundan öyle görünüyor ki pek faydalanamayacağım. Yine de kesinlikle faydalanabileceğim bir şeyi varsa o da masanın Mouse Pad’i.

Normalde fareyi yatak üzerinde kullanacağım diye deli oluyordum, hatta çoğu zaman fareyi takmayı bile unutup direkt doğrudan Touch Pad’i kullanma alışkanlığı kazandığım doğrudur. Özellikle arada sırada kafa dağatayım diye oyun oynamak istediğimde yatak üzerinde bu iş çok zor oluyordu. Şöyle, kendimi kaybetmeden birkaç dakikalığına da olsa denedim ve gayet iyi bir ergonomi sunduğunu düşündüm.

Sizin de rahat laptop kullanımı konusunda sorunlarınız varsa mutlaka en yakın zamanda bir E-table edinmenizi öneririm. Merak eden arkadaşlar için ayrıca belirtmem gerekirse ürünü GittiGidiyor.Com üzerinden satın aldım. E-Table hakkında merak ettikleriniz ve sorularınız için hemen altta yer alan yorum köşesini kullanabilirsiniz.

2 Yorum “Rahat Laptop Kullanımı ve E-Table İncelemesi

  1. Usluer Yanıtla

    Ben de BİM’den almıştım bir tane. Fakat dayanıksız çıktı ve ayaklarını tutan plastikler kırıldı. Birde masada çalışırken aldığın verimi bunun üzerinde çalışırken alamıyorsun bence.

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

      Bende normalde dizimin üzerindeyken aldığım verimi başka hiçbir şekilde alamıyorum 😀 Bir süre daha bununla idare edeceğiz yaza az kaldı. Eve geçince standart masama tekrardan ben de geri dönerim umarım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!