Bak Bu Tutar!Kitap Yorumları

Pür Dikkat – Cal Newport

Cal Newport’un Pür Dikkat kitabı, “Odaklanma becerisini nasıl yitirdik, nasıl geri kazanabilir?” sorusuyla odaklanma becerisi üzerine eğilen, odaklanma hakkında stratejiler, kurallar ve metotların paylaşıldığı harika bir kitap. Hiç dikkat ettiniz mi? Dikkatimizi neye veriyorsak dünyamız da onun bir sonucu ve sadece derinlemesine yaşanabilmiş bir hayat, güzel bir hayattır. Peki, sizce hayatımızı yeterince derinlemesine yaşayabiliyor muyuz?

İşin matematiğinde, bir insanın maksimum odaklanabileceği süre 270 dakikadan ibaret. Bu 270 dakikayı tek seferde kullanmamız da mümkün değil. En sağlıklısının 90 dakika iş / 90 dakika oynaşma (mola) olduğu düşünülüyor. 270’lik sınırımızı doldurduğumuz anda pilimiz bitiyor ve enerjimiz ruhumuzu terk ediyor. Pilimizi tekrar doldurmak için ise işten uzaklaşıp, ruhumuzu tatmin eden işlerle meşgul olamaz gerekiyor. Teoride 270 dakikalık pür dikkat odaklanmayla belki dünyayı tersine çeviremeyiz ancak kesinlikle yörüngesinde iz bırakabiliriz. Bunu nereden mi biliyorum?

  • Michel de Montaigne, şatosunun çatı katında inzivaya çekilerek pür dikkat odaklanma becerisini kullandı. Bu odaklanmasının sonucunda, asırlardır geçerliliğini koruyan Denemeler serisi ortaya çıktı.
  • Bill Gates, Microsoft’da çalışırken yıl yeni fikirler üzerinde çalışmak ve derinlemesine düşünmek için yılda iki kez göl kenarındaki bir eve kapanıyordu.
  • Psikiyatrist Carl Jung’un akıl hocası Sigmund Freud’a gider yaptığı Pyschologiche Typen (Psikolojik Tipler) kitabındaki tez ve fikirlerini savunması için onlarca makale yazması gerekiyordu. O da, şehir hayatından kopup İsviçre’deki Zürih Gölü’nün kuzey batısında bir köy evi inşa ettirerek pür dikkat odaklanma beceresiyle çalıştı.

Hepsi bu kadar mı? Kesinlikle değil!

  • Teorik fizikçi Peter Higgss, pür dikkat çalışma becerisini o denli geliştirmişti ki, Nobel Ödülü’ne layık görüldüğünde gazeteciler bile kendisine ulaşmayı başaramadılar!

Cal Newport, bize bu insanların farkında olup bizlerin farkında olmadığı bir şeyi öğretiyor; zamanla elimizden kayıp giden odaklanma becerisinin ne olduğunu ve onu nasıl geri kazanabileceğimizi anlatıyor.

Pürdikkat kitabı yorumuma aldanarak bu kitabı sıradan bir iş veya bilim kitabıyla karıştırmayın, “boş zaman” dediğimiz şey plansızdır ve keyifli hale getirmek daha zordur. Boş zamanlarınızı bile odaklanarak geçirip, yaptığınız aylaklıktan -ki, kitabın bir kısmında “aylaklık hakkı”na değiniliyor- hayatınızı başka bir dönüm noktasına taşıyabilirsiniz.

Pür Dikkat Kitap Yorumu, Bencesi ve Elleştirmesi

İşin içindeki biri olarak itiraf etmeliyim ki, sosyal medya ve iletişim araçları sandığınız gibi dünyanın can damarı falan değiller. Bir aşamadan sonra kontrolsüz kullanımı dikkatinizi hissedemeyeceğiniz düzeyde dağıtarak sizi zombileştirebilir. Cal Newport, modern çağda hangi dikkat dağıtıcıların bizi odaklanmaktan alıkoymayı başardığını çok iyi tahlil etmiş. Tahlil etmekle kalmamış, bize odaklanmanın tarihçesini getirmiş, stratejiler ve örneklerle pekiştirip üstüne bir de metotlar eklemiş.

Pür Dikkat Kitap Kapağı

Kendimden örnek vermem gerekirse, Pür dikkat kitabını okuyucunaya dek maillerime hayati önem atfetme, bildirimlere anında geri dönüş yapma gibi dingildek bir huyum vardı. Oysa odaklanma sürecini kavradığınızda, A işinden B işine dönüp, sonra tekrar A işine döndüğünüzde dikkatinizin bazı tortularının B’de kaldığını bu kitabı okuyuncaya dek fark etmemiştim.

Şimdi ise çalışma aralıklarım daha dengeli, pür dikkat ve yoğunlaştırılmış geçiyor. Hem mailler ve bildirimleri önceki kadar tınlamıyorum. Cal’dan öğrendiğim ve test ettiğim gerçek şudur ki; başı ve sonu belli süreçlerde insanlar sizin cevap vermiyor olmanızı aslında çok da sallamıyor.

Birbirinden faydalı metotlarla; modern dünyadaki dikkat dağıtıcılara kafa atmak, odaklanma becerinizi tekrar geri kazanmak veya hiç olmadığı sınırlara çıkarmak istiyorsanız, Cal Newport’a mutlaka bir şans verin. Eminim ki, işinizden aşkınıza hayatınızın her alanında -benim hissettiğim gibi- pür dikkat çalışmanın avantajına sahip olacaksınızdır.

Bu arada, Metropolis Yayıncılık tarafından basılan kitap, Onur Öztürk çevirisiyle, 224 sayfadan oluşuyor.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.