İncelemeler

Preo My Sound MS06 Kulaklık İncelemesi

Kablosuz teknolojilere ne kadar takık olduğumdan hiç bahsetmiş miydim? Etrafımda salkım saçak savrulmuş kabloları görmeye tahammül edemiyorum. O yüzden olabildiğince kullanacağım ürünlerin kablosuz olması, Wi-Fi veya Bluetooth ile çalışmasına özen gösteriyorum. Uzun süredir bilgisayarda kullanabileceğim bir Bluetooth kulaklık satın alma fikri kafamda dolanıyordu. Yalnız kulaklık işi öyle fare ve klavye kadar basit değil. Kalitesi en düşük fiyat performans ürünlerinin fiyatı bile el yakıyor. Hal böyle olunca kablosuz bir kulaklık alma işini uzun süre ertelemek zorunda kaldım.

Geçtiğimiz gün kazara Teknosa’da tamamen fiyat / performans ürünü olan Preo My Sound MS06 ile karşılaştım. 89,99 etiket fiyatını görünce ürüne tümüyle önyargıyla yaklaştım. Normalde bir kulaklığın bu fiyatta olmasını olağan kabul edebilirim ancak kablosuz ve bluetooth teknolojisine sahip bir kulaklığın bu etiket fiyatına sahip olması beni cidden düşündürmeye yetmişti. Hemen orada açıkta bulunan tester ürünü elime alıp iPhone 5s’ime bağladım. Verdiği ses kalitesi oldukça tatminkardı. Hatta fiyatını düşünecek olursak fazlasıyla tatminkardı. Ayak üstü yaptığım birkaç basit testten sonra tamam dedim, bu kulaklıkla işimiz olur. Böylece baya baya fiyat performans ürünü olan Preo My Sound MS06 ile maceramızın ilk adımını atmış olduk.

Preo My Sound MS06 İncelemesi

Eğer marka hakkında internetten elle tutulur bir şey bulmayı düşünüyorsanız bence birkaç kere daha düşünseniz iyi edersiniz. Çünkü aslında Preo bildiğiniz merdiven altı üreticilerinden hallice bir marka. Teknosa bu tarz fiyat / performans ürünlerini Çin’de ürettiriyor, ithalatçı bir firma ile getirip ülkemizde garanti sunarak satıyor. Teknosa başta bu Bluetooth kulaklık olmak üzere zaten birçok ürünü Preo markası altında getirmiş ve kendi mağazalarında satışa sunmuş. O yüzden aldığınız ürünün özünde özgün bir markaya ait olmadığını, Teknosa’nın kendi ürünleri olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Preo My Sound MS06 ve Tasarımı

Ucuz veya pahalı olması fark etmez. Her üründe olduğu gibi Preo My Sound MS06 için de işe önce tasarımdan başlamak istiyorum. Fiyatını göz önünde bulunduracak olursak Preo My Sound MS06’nın tasarımı şaşırtıcı derecede güzel. Kullanılan malzeme kalitesi için de aynı şeyi söyleyebilirim. Çin malı bir ürün olmasına karşın ürünün tasarımının neden bu denli kaliteli olduğuna ise anlam verebilmiş değilim. Kafa bandı kısmında hafif bir plastik kullanılırken, kulaklık demirinde sanırım alüminyum tercih edilmiş. Kulaklığın markasını bilmiyor olsam ve biri karşıma bu kulaklığı çıkarsa, tasarımı açısından kesinlike pahalı bir markanın ürünü olduğunu düşünebilirdim.

Kulağın etrafını saran kulak yastığı hem tasarım hem de rahatlık açısından gayet tatminkar. İlk birkaç saatlik kullanımda kulağıma fazladan baskı yaptı ancak sonrasında ilk kullanım kalınlığı kırıldığı için konfor seviyesi aynı oranda arttı. Birçok ucuz kulaklıkta olduğu gibi eğer bu ürünü sıcak bir ortamda kullanırsanız kulağınızda sucuk mangal etkisi yapıyor haberiniz olsun. Siz yine de bunu Preo My Sound MS06’nın bir dezavantajı olarak kabul etmeyin. Daha önce kullandığım diğer kulaklıkların kulak bandında da terleme sorunu yaşamıştım. Yani bu sorun doğrudan benimle alakalı olabilir.

Preo My Sound MS06 Kullanışlılık ve Ses Kalitesi

Bu fiyata sahip bir ürünü satın alırken kafanızda onlarca soru işaretinin dönmesin ne kadar doğal olduğunu tahmin edebiliyorum. O yüzden eğer imkanınız varsa bu ürünü satın almadan önce mutlaka bir Teknosa’yı ziyaret edip tester ürününü denemenizi tavsiye ediyorum. Ya da alma niyetine girerseniz satın almadan önce açık tester’lardan birini kullanarak ses kalitesini test edin. Bana soracak olursanız bangır bangır müzik dinlemeyecek ve aşırı ses kalitesi beklentisi olmayan hemen herkesi tatmin etmeyi başaracaktır.

Ben Apple kulaklığım ve daha önceden kullandığım Logitech’in 300 liralık bir kulaklığıyla kıyasladığımda ses şiddeti haricinde aralarında hiçbir kalite farkı hissetmediğimi söyleyebilirim. Bass ve tiz sesleri konusunda fazlasıyla başarılı bir kulaklık. Kulaklığın bir de fiyatını göz önünde bulundurunca sanırım psikolojik olarak kulaklıktan daha çok etkilenmeye başlıyorsunuz 😀

Bir de kulaklığın üzerinde yer alan fonksiyonel tuşlarımız var! Bu tuşlar sayesinde parçalar arasında geçiş yapabiliyor, şarkıyı duraklatabiliyor, ileri veya geri sarabiliyorsunuz. Kulaklığın ses oranını da bu tuşlar yardımıyla ayarlayabiliyorsunuz. Mac’de zaten bu tür kontroller sürekli elimin altında olduğu için bu abartılacak bir avantaj değil. Yalnız kulaklığı spor yaparken veya bisiklet sürerken kullanmayı düşünen arkadaşlar için bunun ne kadar büyük bir avantaj olacağını hatırlatmak isterim.

Preo My Sound MS06’nın Nelerini Beğendim?

 • Fiyatı ve performansı kıyaslandığında tamamen tatminkar bir ürün.
 • Bass ve tiz sesler konusunda birçok pahalı kulaklık kadar kaliteli. Yine de fiyat performans ürünü olduğunu lütfen unutmayalım.
 • Tasarımı çok güzel, kaliteli bir markanın ürünü hissiyatını veriyor.
 • 5 saate kadar kullanım süresi sunuyor. Ki gerçekten bu değeri kullanım sırasında yakalıyorum.
 • Eğer kablosuz olarak kullanmak her zaman işinize gelmeyecekse bir AUX kablosunu kulaklık ve cihazınıza takarak kulaklığınızı kablolu kulaklığa dönüştürebiliyorsunuz.
 • Cihaz üzerindeki fonksiyonel tuşlar dış ortamlar kulaklığı kontrol etmeyi işlevsel hale getiriyor.
 • Bluetooth ile ilgili olarak ne MacBook ne de iPhone’da henüz hiçbir bağlantı / kopma sorunu yaşamadım.

Preo My Sound MS06’nın Nelerini Beğenmedim?

Aynı kulaklıktan kuzenime de aldık. Bluetooth bağlantısı sırasında sorun yaşadığı için kulaklık dondu. Kulaklık donduğunda kulaklığı yeniden başlatmanıza yardımcı olan herhangi bir tuş fonksiyonu bulunmuyor. Tek çareniz oturup kulaklığın şarjının tamamen bitmesini beklemek oluyor. Bence bu salakça bir dezavantaj.

Kulaklığın şarj yüzdesini görebileceğiniz herhangi bir yazılım yok. Sadece kulaklığın şarjı minimum seviyeye düştüğünde kulaklıktan gelen bir bildirim sesi sayesinde şarjın bitmek üzere olduğunu anlıyorsunuz. Kulaklığınızı şarj ederken allahtan mavi led ışık şarjın dolduğunu bildiriyor, yoksa şarjın ne zaman dolup ne zaman bittiğini anlamak imkansız hale gelecekti.

5 saatlik kablosuz kullanım performansı bence sürekli kullanım için pek ideal değil. Günlük olarak kulaklığı kullanmayı düşünüyorsanız tıpkı mobil cihazınız gibi her akşam şarj etmeniz gerekcektir. Hatta çok aktif olarak kullanacaksanız gündüz kullanırken de şarj etmeniz gerekebilir. Neyse ki AUX bağlantısı sayesinde sizi bu tür dertlerden kurtarabiliyor.

 • Birkaç kullanımdan sonra kulaklığın kulak pedlerinin hiç rahat olmadığı kararına vardım. Maksimum 45 dakikalık kullanım sonunda kulaklarınız zonklamaya başlıyor.
 • Kulaklığı bağladığınız cihazdan hiçbir ses çıkmadığında kulaklığın hoparlörlerinin elektrik sesi çıkıyor. Zaaaayyyyyy diye çıkan bu ses kafa ağrısına neden olabiliyor.

Son Söz

ÖNEMLİ Güncelleme: Kulaklığı ne yazık ki konfor sorunlarından dolayı pek uzun süre kullanamadım. Günde 1-2 saat kullanan birine yeterli performansı verebilir ancak benim gibi en az 4-5 saat kullanıyorsanız, daha kaliteli bir kulaklığa yönelebilirsiniz. Yeni aldığım kulaklığımın incelemesine aşağıdan mutlaka göz atmalısınız.

Sıradan kablosuz kulaklıklardan fiyat olarak daha uygun ve ideal bir performansı var. Tasarımı güzel ve hoş, işlevsel bir ürün. Sürekli müzik dinleme bağımlılığınız yoksa ve kullandığınız kulaklığın bangır bangır müzik çalması gibi anormal beklentilere sahip değilseniz Preo My Sound MS06 kulaklık bir çok açıdan sizi mutlu etmeyi başaracaktır.

Preo My Sound MS06 Kulaklık

Teknosa'nın fiyat / performans ürünü Preo markasının Bluetooth ve AUX çıkışlarıyla kullanılan kablosuz kulaklığının inceleme puanları

 • Tasarım
 • Kullanışlılık
 • Performans
Kullanıcı Puanlaması: 2.9 ( 19 Oylar )
Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

25 Yorum “Preo My Sound MS06 Kulaklık İncelemesi

 1. Erhan Tunçer Yanıtla

  Hayırlı olsun Burak, bende bugün teknosa’dan 89,90 TL’ye aldım, mac ve iphone 6 kullanıcısıyım eşleştirme konusunda problem yaşadım şarjının az olmasından dolayı diye tahmin ediyorum. Ayrıca bilgisayardamı yoksa prizdemi şarj etmek daha uygun olur bu konuda fikrin nedir ?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Teşekkürler Erhan, sana da hayırlı olsun diyeceğim ama alet hemen pişti yapmış o kötü olmuş. iPhone 5s ve MacBook kullanıyorum her ikisinde de eşleştirme yaparken daha hiç sıkıntı yaşamadım bilgin olsun. Ben bu tarz minnak aletleri genelde bilgisayardan şarj etmeyi tercih ediyorum. Kullanım kılavuzunda belli bir amper değeri vardı (hatırlamıyorum ve aletin kutusu hemen ulaşabileceğim bir yerde değil maalesef) o değerin üzerine çıkmayan bir adaptör kullanarak pirizden şarj edilmesi de uygun olacaktır.

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

     Biz 2 tane aldık kulaklıktan biri bana biri kuzenimeydi. Kuzenime aldığımız sorunlu çıkmıştı onda da bağlantı sorunu vardı. Vakit kaybetmeden geri götürüp değişim talep etmiştik. Aynı gün birkaç saat arayla olunca hiç sorun çıkarmamışlardı hemen değişim yaptırmıştık. Eğer düzelmeyen sorunları varsa beklemeden değişim için gidip Teknosa’nın kapısını bi çalmak gerekiyor.

 2. Çağrı Mustafa ALKAN Yanıtla

  Geçen akıllı telefonumu değiştirdiğimde ben de bir kablosuza yeltendim ama kablolu bir Sony aklımı çeldi: MDR-XB450. Ben de onu aldım. Hatta onunla ilgili de bir yazı yazmayı planlıyorum ama şimdi bu Preo da sağdan sağdan sinyal veriyor beni al diye. Sence ne yapsak 🙂

 3. mehmetsefa Yanıtla

  3 gun once aldim ayni cihazi. Ve bugun sarj etmemeye basladi. Yani soyle oluyor. Cihazin sarji bitiyor. Sarja takiyorum. 2 dakikada sarjin doldunu gosteren mavi isik yaniyor. Sarjdan cikardigimda tekrar dusuk pil uyarisini gosteren kirmizi led araliklarla yaniyor ve 5 dakika sonra tekrar cihaz kapaniyor.

  Ihtiyaci karsilayan bir cihaz aslinda, fiyatina oranla ozellikle. fakat cin mali olmasindan belki de kolay bozulabiliyor demekki.

  Yarin teknosaya gidip durumu anlatacagim, umarim degistirirler.

  Vel hasili kelam, paraniz varsa iyi markalarin cihazlarini alin, butceniz kisitliysa da bu cihazi alirsaniz kolay arizalanabilip sizi ugrastiracagini bilin.

  Saygilar…

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Teknoloji işinin biraz şans işi olduğunu her fırsatta söylerim. Kulaklığı hala günlük olarak kullanıyorum en ufak bir yamuğu olmadı. Aynı üründen kuzenime aldık, sorunlu çıktı değiştirdik. Yeni aldığımızda da değişik değişik sorunlar yaşıyor. Fikirlerini paylaştığını için çok teşekkürler Mehmet.

 4. Berkay Yanıtla

  Öncelikle hayırlı olsun bende aldım 3 saat oldu şarj olunca hangi ışık yanıyor? Ben takar takmaz şarja mavi yanıyor mavi bence şarj olduğunu gösteriyor.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Berkay kulaklığı kısa bir süre kullandıktan sonra Sony XB950BT Extra Bass Kulaklık satın aldım. Çok az bir süre kullandığım için hatırlamıyorum ancak şarj taktığınızda yanan ışığın aksinde bir ışık yanacak şarjınız dolduğunda. Şarjın dolması ise 3 saat kadar sürmüyordu. Siz şarjı doluyken de takmış olabilirsiniz belki.

 5. Personal Storage Yanıtla

  Merhaba burak bey. Aynı kulaklıktan bende aldım. iyi bir ürün fakat kulaklığı kullanırken internet hızının düştüğünü gözlemledim. Farklı aletlerle deneyince sorunun kulaklıkta olduğunu gördüm. Henüz geri vermedim. Sizde de aynı problem oldu mu?

 6. MEHMET ÇEBİ Yanıtla

  Preo My Sound MS06 kablosuz kulaklığın fiyatı çok uygun geldiği için bende aldım. Telefonuma kurulumda biraz güçlük çekmekle birlikte internet kullanıcılarından aldığım destekle onu da aştım. Şarzla ilgili bilemediğim konuları da aştığımda artık kulaklık hazırdı. İlk sesi duyduğumda müthiş keyif aldım. Steryo sesler sağ ve sol kulakta nefisti. Kulaklığı aldığıma çok memnunum. Herkese tavsiye edebilirim. Fakat sesi fazla açmayın. Dalıp gidiyorsunuz ve yüksek frekanslı dinlediğinizde kulağınızda hasar olabilir. Mehmet ÇEBİ A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı.

 7. yavuz emir karanfil Yanıtla

  merhaba,
  cihazımı dün aldım ve telefonuma hiç sıkıntı yaşamadan bağlandı.Ancak bilgisayarıma bağlamak istediğimde sorun yaşadım.Bilgisayarımı bluetooth la cihazıma bağladım.Normalde kulaklık telefonuma bağlandığına kırmızı mavi yanıp sönen ışık yerine sadece mavi yandı.Yani bağlandı.Bilgisayarımda bağlandı gözükürken cihazımda bağlanmamıştı.Bana yaryardımcı olabilirmisiniz.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Buradan yardımcı olmam gerçekten çok zor, bağlantı problemlerinin yüzlerce nedeni olabilir ve hangisi olduğunu uzaktan kestirmem çok güç. Tavsiyem; başka bir bilgisayara bağlanmaya çalışın, eğer onda aynı sorunu yaşamazsanız Bluetooth sürücülerinizle alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

 8. Murat Yanıtla

  Bugün aldım, şu an şarjda. Kullanım kılavuzunda 3.7V’luk adaptörle şarj edin diyor ama piyasa da doğru düzgün o voltajda adaptör yok. 5V’luk adaptörle şarj ediyorum. Yani herhangi bir telefon adaptörü ile ediyorum. Bir sorun olma ihtimali bence yok. Kendi telefonum (GM5 Plus) 12V ile şarj oluyor, onun adaptörünü tercih etmiyorum çokta abartmayayım sorun olur diye. Sence sorun olur mu?
  3.5mm’lik jak ile bluetoothsuz kullanınca şarj yemediğini düşünüyorum, öyle mi?
  Jaklı performansı ve Bluetooth’lu performansı arasında ne gibi fark olabilir? Jaklı performans daha mı iyi olur, daha mı kötü olur, yoksa herhangi bir sorun olmaz mı?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Şarj konusunda ne yazık ki seni yönlendirebilecek teknik detaylara hakim değilim. Yanlış bir yorumda bulunmak istemem.

   Evet, bildiğim kadarıyla kablolu kullanınca şarja ihtiyaç duymuyor ancak o konuda da emin değilim. Bu kulaklığı satın aldıktan kısa süre sonra konfor nedeniyle Sony’nin farklı bir kulaklığına geçiş yaptım. Kablolu ve kablosuz performans arasında fark olacağını düşünmüyorum. Tek fark enerji tüketiminde olabilir, bunun dışındaki minimal farkları insan kulağının algılayabileceğini sanmıyorum.

   Yazıyı uzun süre önce yayınlamıştım. Senin yorumundan sonra içeriğin alt kısmını güncelledim ve yeni kulaklığımın incelemesini de ekledim.

 9. Alp Güzel Yanıtla

  4 aydır kullanıyorum. Kalabalık yerlerde kesilmesi ve sessiz ortamlarda duyulabilen cızırtı sesi hariç memnunum. Kablolu-kablosuz bağlantı arasında ben büyük bir fark hissediyorum. Kabloyu bağladığımda cızırtılar tamamen kayboluyor. Kablolu kullanırken şarj da gerekmiyor, günlük kullanımda şarjı bittiği anda kabloyu takıp devam ediyorum. Bir de kulağımı gözlüğümün sapıyla kulaklık arasında sıkıştırıyor ama o benle ilgili bir sorun.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   O cızırtı beni inanılmaz gıcık ediyordu. Bir noktaya kadar dayanabildim. Sonra Sony XB950BT modelini satın alıp kurtuldum. Bu kulaklık Preo’nun fiyatına oranla epey tuzlu ancak her bir kuruşu sonuna kadar hak ediyor. Bütçeniz varsa muhakkak düşünmelisiniz.

 10. Şevval Yanıtla

  Ben bu kulaklığı alalı baya oluyor. Uzun süre de kullandım, memnum kaldım. Fakat bi kaç kullanmadım geçen gün kullanayım dedim açmaya çalıştım açılmadı şarja taktım şarjın dolduğunu gösteren mavi ışık yandı ama yine açılmadı. Ne yapmalıyım sizce?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   İnanın artık bu kulaklıkla ilgili sorulara nasıl cevap vermem gerektiğini bilemiyorum. Benzeri bir sorunu kuzenim yaşamıştı, kulaklık kendiliğinden kapanıncaya kadar beklemek zorunda kalmıştı. Hatırladığım kadarıyla bu şekilde takılı kaldığında, cihazı yeniden başlatmaya yardımcı olan bir modülü yok. Dolayısıla şarjının bitmesini beklemekten başka çare görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.