Bak Bu Tutar!Tatil ve Seyahat

Prag Kalesi

Prag her yönüyle dünyadaki en büyüleyici ve gezilmeye değer tarihi yerleri ile turistik bir şehirdir. Edebiyat ve klasik müziğin pek çok duayeni bu şehirde yaşamış ve şehrin masalsı havasının oluşmasına her biri ayrı bir katkıda bulunmuştur. Prag’ın zengin tarihine katkıda bulunan bu sanatçı furyasının yanı sıra, tarih ve kültür kokan eski yapılar da şehrin havasını adeta bir zaman makinesi gibi otantik kılar. Bu paha biçilmez şehirde turistik bir geziye çıkmak için nerelere ziyaret edeceğinizi bilmek önemlidir.

Gezmeye Değer Tarihi Mekanlar

Buram buram tarih kokan Prag sokakları, size masallardan çıkma bir gezi yaşatacaktır.

İşte görebileceğiniz bazı yerler:

 • Eski Şehir Meydanı
 • Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı
 • Charles (Karl) Köprüsü
 • Wenceslas Meydanı
 • Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi
 • Josefov- Eski Yahudi Mahallesi
 • Mala Strana
 • Aziz Niklaus Kilisesi
 • Tyn Kilisesi
 • Prag Kalesi

Yukarıdaki maddeler dışında görebileceğiniz başka pek çok yer daha var elbette ama bütün bu gezi planı hayal gücünüze ve macera arayışınıza kalmış. Şimdi tarihe biraz daha detaylı bakalım ve Prag Kalesi hakkında bilgi edinelim.

Prag Kalesi Tarihçesi

Dünyanın en eski yapılarından biridir. Neredeyse 1000 yılı aşkın süredir şehirde bulunan Prag Kalesi, tarihin pek çok dönemine de tanıklık etmiştir. 2.Dünya Savaşı’ndan yara almadan kurtulabilen şehrin en ihtişamlı kalesi, hala bütün görkemi ile ziyaretçilerini karşılamaya devam ediyor.

Vlatava Nehri’nin batısında bulunan kale, şehre tamamen hakim olan geniş bir tepenin üzerinde bulunuyor. Günümüzde hala aktif olan yapı, içerisindeki çeşitli yapılarla birlikte Çek Cumhurbaşkanlığı’nın resmi konutu olarak kabul ediliyor. Detaylı ve keyifli bir gezi için bir gününüzün tamamını alacak olan Prag Kalesi, ‘ Dünyanın En Eski Kalesi ve En Eski Kale Kompleksi ‘ olarak rekorlar kitabına da girmiş bulunuyor.

Prag Kalesi’nin Bölümleri

Kompleks bir yapı olan Prag Kalesi’nin bölümlerinden bahsedelim:

 • Kraliyet Sarayı; Sarayın geçmişinin 11.yy’a dayandığı söylense de bundan daha eski bir tarihi olduğunu iddia eden pek çok kaynak bulunuyor. 9.yy’da Prens Borivoj tarafından ahşap bir yapı olarak inşa edilen saray, sonrasında gelen hanedanlıklar tarafından eklemeler yaparak büyütülmüş. Sarayda özellikle görülmesi gereken yerler; Vladislav Salonu, Bohemya Şansölyeliği Salonu, Louis Kanalı, Diet Salonu, sarayın mahzenleri, sarayda bulunan tüm resim ve heykeller.
 • Aziz Vitus Katedrali; Prag Kalesi’nin en önemli yapılarından biri olmasının yanında aynı zamanda şehrin en önemli birkaç katedralinden biri. Yapımına 1344 yılında başlanan katedral, kale içindeki en etkileyici yapılar arasında yer alıyor. Gotik tarzda tasarlanmaya başlanıp, Rönesans dönemi etkilerini de üzerinde barındıran bu bina ihtişamıyla göz kamaştırıyor.
 • Aziz George Manastırı; 973 yılında sarayın emen yanında inşa edilmiştir ve Romanesk stili mimarisinden izler taşır. Tarih boyunca çeşitli dönemlerde restore edilen manastır, 1872 yılında kapatılıp kışlaya çevrilmiştir.
 • Lobkowicz Sarayı; 16.yy’da inşa edilmiştir ancak günümüze kalan pek çok detayı 17.yy’da eklenmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan sayar, göz alıcı iç dekorasyonu ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.
 • Barut Kulesi; 5.yy’da kule olarak kullanılmış ancak sonrasında sırayla demir döküm atölyesi, simyacı laboratuvarı, barut deposu ve Aziz Vtus Katesrali’nin din görevlilerinin ikametgah merkezi olarak kullanılmıştır.
 • Resim Sergisi; 2. avluda restore edilmiş binalarda yer alan ve çok çeşitli dönemlere ait resimleri görebileceğiniz bir sergidir.
 • Altın Yol; Prag Kalesi’ni Güneybatı’dan Kuzeydoğu’ ya doğru kat eder. Bu yolda 17.yy’da kuyumcuların bulunduğu dükkanlar yer alırdı. Buradaki binalar en son 1950’lerde restore edilmiştir ve şimdilerde hediyelik eşya dükkanı olarak işletilir.

Ulaşım ve Ziyaret Saatleri

Prag Kalesi’ ne ulaşabilmek için Charles Köprüsünü geçtikten sonra 15 dakika kadar yürümeniz gerekir. Ancak metro ve tramvayla da ulaşım sağlamak mümkündür. Haftanın her günü, sabah 05.00- 06.00 (mevsime göre değişiyor)’dan, gece 23.00- 24.00 sularına kadar ziyarete açık olan kalenin ücretleri yapacağınız turun uzunluğuna göre değişkenlik gösteriyor.

Prag Kalesi Bileti ve Giriş Ücreti

Prag Kalesi için tam erişim ve de sınırlı erişim hakkı veren A-B-C tipi biletler bulunup; uzun bilet kuyruklarında beklememeniz için biletinizi gişesinden değil internet üzerinden almanızı öneriyoruz. Prag Kalesi biletleri ve turları için Müze Biletleri sitesinin Prag Kalesi Rehberi’ni okumanızı öneririz.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.