Bak Bu Tutar!İnternet

PPC Nedir?

PPC, Pay per Click yani; Tıklama Başına Ödeme anlamına gelmektedir. Reklamlar her tıklama aldığında reklam verenin ne kadar ödeme yapacağını belirtir. Arama motoru reklamcılığı, PPC kullanımının en yaygın olduğu yerdir. İşletme sahipleri satışını veya hizmetini sunduğu ürünlerin anahtar kelimeleri üzerinden arama motorlarında reklam oluşturur. Kendi hizmeti için kullandığı anahtar kelimeleri kullanıcılar yazdığı zaman reklamları gösterim almaya başlar. Eğer kullanıcı reklama tıklarsa reklam veren bunun üzerinden bir ödeme gerçekleştirir. PPC fiyatı ne kadarsa ona göre bir ücret öder.

Örneğin, tıklama başına maliyet (CPC) 1 TL olarak düşünelim. Buna göre reklama her tıklandığında ödenecek tutar 1 TL üzerinden hesaplanmaktadır. Reklam günde 10 adet tıklama aldıysa günlük ödenecek tutar da 10 TL olmaktadır.

Reklamlar her tıklandığında sitenize yeni bir ziyaretçi gelmektedir. Reklamlara ödediğiniz tutar size başta yüksek gelebilir. Ancak dönüşüm gerçekleşiyorsa ve satış yapıyorsanız ödediğiniz ücretin bir önemi olmayacaktır. Satışını yaptığınız ürünlerin ortalama fiyatlarının 200 TL olduğunu düşünelim. Siz de her 5 tıklamada bir satış yapıyorsanız 1 TL CPC’ye 40 TL kazanç elde etmeniz anlamına gelmektedir. Bu durumda da ödediğiniz tıklama başı maliyet değer kazanmaktadır. Tabii reklamlarınızdaki düzenlemeler ve geliştirmeler ile daha çok dönüşüm oranına sahip olabilir ve tıklama başına ödemelerinizi düşürebilirsiniz.

Tıklama Başına Ödemeyi Etkileyen Faktörler

PPC kampanyanız değerli ve kazanç getiren kalitede olmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Anahtar kelimelerinizi belirlemeli, anahtar kelimeleriniz doğrultusunda reklam kampanyalarınızı ve reklam gruplarınızı düzenlemeli ve dönüşümler için optimize edilmiş PPC açılış sayfalarını ayarlamanız gerekmektedir.

Düzenlediğiniz reklamların alaka düzeyi yüksekse eğer tıklama başı maliyeti için daha az ücret ödeyerek ödüllendirilirsiniz. Alaka düzeyini belirleyen faktörler ise kullandığınız anahtar kelimeler ile uyumlu reklam metinleri ve hedef URL’nizdir. Bu noktalar uyum içerisinde olduğu zaman reklamınızdan ziyaretinize gelen kullanıcılar sitenizden hemen çıkmaz, aradıklarını bulur ve satın alma işlemini tamamlar.

PPC Kampanyalarını Yönetme

Yeni bir kampanya oluşturduktan sonra etkili olmasına devam etmesi için belli noktalara dikkat ederek düzenlemeler gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hesabınızın performansını yükseltmek için sürekli analizleri takip etmeli ve kampanyaları optimize etmelisiniz.

Yeni anahtar kelimeler ekleyin

Kullanıcılar sizin bildiğinizden farklı olarak araştırmalar yapıyor olabilir. Arama terimlerinden ve anahtar kelime planlayıcısından kontrolleri sağlayarak yeni anahtar kelimeler eklemelisiniz.

Negatif anahtar kelime listeleri oluşturun

Dönüşüm getirmeyen ve alaka düzeyi düşük olan anahtar kelimeleri negatif anahtar kelime listesine ekleyerek bütçenizi daha nitelikli kullanabilirsiniz. Bu sayede gelen kullanıcı alaka düzeyi de yükselir ve tıklama başına maliyetinde düşmeler meydana gelir. Ayrıca negatif anahtar kelime kullanmak reklamlarınızın ilgi düzeyini artıracağından kalite puanı sayılarınızı dolaylı olarak olumlu yönde etkileyebilir.

Reklam grupları oluşturun

Reklam gruplarını, anahtar kelime ve site yapınızdaki kategori düzenine göre bölün. Bu sayede kullanıcılara doğru reklam metinleri ile seslenebilir ve aradıkları şeye uygun web sayfalarına yönlendirebilirsiniz.

Yüksek maliyet, az dönüşüm

Yüksek tıklama başı maliyetine sahip anahtar kelimelerinizden beklediğiniz dönüşüm oranını alamıyorsanız ve kullanıcıların sizi tercih etmelerini sağlayan yollar içerisinde bir etkiye sahip değilse bu anahtar kelimelerinizi inceleyin ve gerekirse kapatın.

Açılış sayfasını hassaslaştırın

Dönüşüm oranlarını arttırmak için reklam kampanyalarınızın hedef URL’lerini aynı sayfaya yönlendirmeyin. Trafiğinizi anahtar kelimeler doğrultusunda farklı ve alakalı sayfalara göndererek kullanıcının aradığını sunun. Sayfalarınızda kategori yapısı az ve karışık ise bunları kırılımlandırarak daha değerli hale getirin.

PPC Avantajları Nelerdir?

  • Yalnızca tıklama gerçekleştiğinde ödeme yaparsınız.
  • Hızlı sonuç almanızı sağlar.
  • Arama yapan kişilerin karşısına direkt çıkarsınız ve kullanıcı hareketlerini takip edebilirsiniz.
  • Reklamlarınıza zaman planlaması yapabilirsiniz. Gösterileceği gün ve saatleri ayrıntılı oluşturabilirsiniz.
  • Bütçe kontrolünü sağlayabilir. Günlük, haftalık ya da aylık olarak belirleyebilirsiniz.
  • Reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz kişilerin özelliklerine göre hedeflemeler yapabilirsiniz.
  • Anlık kontrol ve düzenleme gerçekleştirebilirsiniz. Kötü performans sergileyen anahtar kelimelerinizi ya da reklam gruplarını duraklatabilir ve onları geliştirmek için farklı stratejiler kurgulayabilirsiniz.

Reklamların başarı oranlarını etkileyen ve takip edilmesi gereken birçok nokta olduğundan bahsettik. Bazı markaların satışını yaptığı ürüne göre senenin bazı zamanlarında tıklama ve dönüşüm oranlarında düşüş yaşanabilir. Bu gibi durumlarda “kötü performans gösteriyor” diyerek reklamlarda duraklatmaya gidilmemelidir. Markanın bilinirliği ve kullanıcılardaki algısının varlığının korunması için dönüşümün az olduğu dönemlerde de reklamlar devam ettirilmelidir. Farklı reklam modellerinden size uygun olanlarını kullanarak başarılı adımlar atmanız gerekmektedir. Ödemeli reklamcılık ve online pazarlama hakkında bilgi almak için metehanyilmaz.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Markanıza uygun en iyi strateji geliştirerek hem ücretli hem de organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alarak rakiplerinizin bir adım önünde olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!