BilgisayarNasıl Yapılır

Kasanızı Toplarken Kullanabileceğiniz 5 PC Toplama Sihirbazı

Bilgisayar kasası toplamak illetlik bir olay. Hele benim gibi elinizi ayağınızı “O donanım döver”, “Bu donanım o sistemin *mınna bile koyar ustaaağğ“ olaylarından çekmişseniz… Bazı insanlar için kasa toplama işi gerçek manada bir hobi. Adam zevk alıyor abi. Uykusunda kasa görüp “Kasaaaa kasaaaaaaa!” diye haykıran adamlar var. Kimse şimdi bana oturup aşktan bahsetmesin 😀

Benim gibi donanım işinden pek çakmayan adamlar için ise PC toplama işi sıkıntılarla dolu bir yapbozdan farksız. Siz de büyük resmin ne olduğunu bilmiyorsanız ama resim hakkında fikriniz varsa o zaman bu tool’lar tam sizlik.

Kasa toplamak için elbette donanım bilginizin halinin vaktinin yerinde olması gerekiyor. Bu konu tartışmaya kapalı. Ancak bazen benim gibi hala 2000’li yılların başından kalma donanım bilgisiyle kasa toplamak isteyen rahatsız insanlar var. Bizlerin çektiği en büyük sıkıntı, hangi donanımın hangisine uyup uymayacağı sorunsalı. Bu yüzden işimizi biraz garantiye almayı seviyoruz. Siz de o garantici güruhun ayrılmaz parçalarından biriyseniz, buyurun Halil İbrahim PC toplama sihirbazı araçlarına;

1- PCPartPicker

Çat pat derdinizi anlatacak kadar İngilizce biliyorsanız (ki bilgisayar toplamaya kalkıştığınıza göre bildiğinizi umuyorum) PCPartPicker’ı mutlaka yer imlerinize eklemelisiniz. Bu aracın en kıyak tarafı bilgisayar toplamaya istediğiniz parçadan başlama olanağı sunması.

Benim gibi fosil donanım bilgileriyle PC toplama maceralarına kalkıştığınızda aldığınız donanımların birbiriyle uyumunu bulmak sıkıntılı olabiliyor. Kasayı havaya uçurma ihtimalinize karşılık, PCPartPicker sizi uyumlu parçalar konusunda yönlendiriyor. Geniş bir veritabanı var ve fiyatları görebiliyorsunuz. Lakin alet deniz aşrı memlekettekiler için tasarlandığından fiyatlar dolar bazında listeleniyor. Parçaların ülkemizdeki fiyatılarıysa farklılık gösterebiliyor.

2- Logical Increments

Bazen sadece bütçeniz dahilinde bir PC toplamak istiyorsunuz. Ama bunu muz yiyeyim de çilek tadı gelsin kıvamında istiyorsanız Logical Increments sizin doktorunuz. Bu hayvan size her bütçeye uygun hazırlanmış PC donanım alternatiflerini sunuyor. Düşük bütçeli, orta bütçeli ve bütçelerin bütçesi gibi hazırlanan hazır sistemler gerçekten başarılı.

Kıvrım kıvrım “Ya elimizde bu kadar para var ama ne yapsak ne etsek” diyen vatandaşlarımız için Logical Increments bir nevi nimet. Donanım dünyası zaten global olduğu için ülkede bulamayacağınız egzotik donanımlar listede pek yok. Bütçeden hareketle PC toplama sihirbazı arayan arkadaşlarım, bu alet olayın illüzyonistidir, o kaddar!

3- PC Buildin Simulator (PC Toplama Simülatörü)

Bilgisayarımı toplarken ortaya neyin çıkacağını bilmek istiyorum aga, Beni tespih gibi dizsin bana neyi nasıl yapacağımı anlatsın diyenlerden misiniz? Şimdilik böyle bir araç yok ama yakın zamanda harika bir PC toplama programı piyasaya çıkış yapıyor. PC Building Simulator adıyla çıkış yapacak olan bilgisayar toplama aracı, 3 boyutlu olarak bilgisayar toplamanıza ve teknik bilgiler edinmenize yardımcı olacak.

Kendisinin tam çıkış tarihi Ocak 2018 olarak belirtilmiş. Ben heyecanlı meraklı adamım o kadar da bekleyemem derseniz, şimdiden kullanmaya başlayabileceğiniz bir demo sürümü var. Demoya göz atadurun. Şunun şurasında 2018’e ne kaldı sanki aallaasen?

4- Yerli Bilgisayar Toplama Servisleri

Yerli servislerin hepsini Taksim dolmuşu yolcuları gibi üst üste ve tek başlık altında toplamak istiyorum. Neden mi? Çünkü zaten hemen hemen hepsi birbirinin aynı. Araçların bir çoğu bilgisayar parçası ve donanımı satan mağazalar tarafından oluşturulmuş. Tüm araçlar aşağı yukarı aynı ipuçları ve işlevselliği sunuyor. Kısacası hiçbirinde öyle uzaytronik teknolojilere yer yok. Ruh halinize en uygun olanı denemek için bir şans tanıyabilirsiniz diye düşünüyorum;

5- YouTube Nimetini Unutmayın!

Söz konusu bilgisayar toplama ise YouTube’daki kaynakları görmezden gelemeyiz. Çatır çatır bilgisayar toplayan milyonlarca yerli ve yabancı içerik var. Hazır ve spesifik işler için bilgisayar toplayacaksanız bence orayı da bir yoklayın. Özellikle Gamer bilgisayarı ve Workstation bilgisayar toplamak istediğinizde çok kıyak videolar bulabiliyorsunuz. Dert yok tasa yok. İzleyin beğenirseniz listenizi oluşturun, beğenmediklerinizi aklınızdakilerle değiştirin. Valla temiz iş, benden söylemesi.

Son Söz;

Bunların dışında eğer aktif olarak kullandığınız forumlar varsa onlara göz atmanızı (özellikle WM Aracı) öneririm. Benim gibi donanım fosiliyseniz aldığınız donanımları geri itelemeye uğraşmak zorunda kalmamak adına, hazırladığınız kasa listesini donanım bilgisi olan yetkili bir abiye onaylatın. Doların bu fingirdek zamanlarında açta açıkta kalmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!