Bak Bu Tutar!Okuduklarım

“Pablo’yu Öldürmek” – Dünyanın En Ünlü Kanun Kaçağının Yakalanışı

Plata O Plomo; Ya kurşun, ya para… Pablo Escobar’ın ilginç ve suç doldu hayatına, bir Netflix orijinali olan Narcos’u izleyene kadar hiçbirimiz ilgi duymuyorduk. Sonra, bir anda ne olduysa bu adamın hayatı ve kısacık kariyerini ilgi çekici bulmaya başladık. Ne yazık ki, Narcos’un başrolünde Wagner Moura gibi bir yeteneğin olmasının bunda payı büyük. Zira, Narcos ile birlikte acımasız bir caniyi, çekici ve bir o kadar da sempatik gördük. Şeytanın gölgesinden gözümüzü kaldırma fırsatına, ancak 2. sezonda sonra patlayan bombalarla sahip olduk.

Peki, işin aslı neydi? Kurgunun dışındaki gerçekler neydi? Ve en önemlisi gerçek Pablo Escobar’ın insanlara yaşattığı korku dolu yıllar nasıl geçmişti? The Philadelphia Inquirer gazetesinin yazarı Mark Bowden, harika bir araştırmacı gazetecilik örneği sergileyerek, Pablo’yu Öldürmek kitabında bizlere Pablo Escobar’ın gerçek hayat hikayesini aktarıyor. Bu, ABD ve Kolombiya hükümetinin 16 ay süren kovalamacasından her seferinde kıl payı kaçmayı başaran, tüm kaynakları kesildikten sonra bile otoriteye karşı kanlı eylemleriyle baş kaldırısına devam eden bir adamın hikayesi. O; Pablo Emilio Escobar Gaviria

Pablo’yu Öldürmek kitabı, temponun en yoğun olduğu yerden başlayarak bizi suç dehasının hayatının merkezine götürüyor. Pablo’nun çocukluğuna kısa bir bakış attıktan sonra, suç kariyerine nasıl başladığını, kanlı basamakları nasıl tırmandığını ve iç dünyasını görüyoruz. Bu açıdan Pablo’yu Öldürmek, Narcos’da görme şansına sahip olmadığımız daha detaylı yanıyla bizi çepeçevre sarıyor.

Pablo uyuşturucu kaçakçısı olarak dümeni eline aldıktan sonra neden siyasete atıldı? Başına neler geldi ve bir adam nasıl tüm dünya için sırtında hedef tahtası olan birine dönüşmeyi başardı? Pablo’yu Öldürmek’i okumak tıpkı Narcos’un görülmeyen yanlarına sahip olmak, bilinmeyeni bilmek ve yeni sezonunu izlemek gibiydi. 374 sayfa süren bu nefes kesici kitapta, kurgu değil Pablo Escobar’ın gerçek hayatı ve salt gerçeklikler seni bekliyor.

Pablo’yu Öldürmek Kitap Yorumu

Yıllar sonra anladım ki benim, biyografi kitaplarına fetişim var olm 😄 Bolca biyografi kitapları okuyup, gerçek insanların gerçek hayatlarına tanıklık etmek inanılmaz bir haz veriyor. Onun için kitabın dezavantajlarına rağmen ben Pablo’yu Öldürmek kitabına ve Mark Bowden’in resmen bir film senaryosu gibi nakış nakış olayları işlemesine, ayılıp ayılıp bayıldım. Biz şurada 1000 kelimelik yazıyı bile yeri geliyor kurguya oturtamıyoruz. Adam 10 sene uğraşıp, Pablo Escobar hakkında okuyacağınız en başarılı kitabı kaleme almış.

Kitabın sadece başındaki zıplama bölümü ilk başta gözünüzü korkutuyor. İlk 100 sayfayı devirdikten sonra her şey rayına giriyor ve kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Dünyaya bir daha gelsem seni bir daha okurdum ulen diyor, Pablo Escobar’ın hayatı ya da biyografi kitaplarına merakı olan herkese tavsiye ediyorum.

Dip not: Çalışma masamın üstünde bir adet Netflix’in Narcos tablosu (poster değil) var. Escobar’ı kanlı bir caniden ötesi olarak göremiyorum ama Wagner Moura ve yapımın kalitesi efsaneydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!