Otorento, Araba Kiralama İşinde En Ucuz ve Güvenlisi O! - Burak Göç
Garajİnceleme Atöylesi

Otorento, Araba Kiralama İşinde En Ucuz ve Güvenlisi O!

Bu hafta makus kaderimin tersine döndüğü, işlerimin tıkırında yürüdüğü ve yüzümün bolca güldüğü bir hafta oldu. Gelir düzeyi benim gibi orta direğin ortasındaki direği temsil eden arkadaşların, vergiler ve fiyatlardan dolayı satın alamadığı bir Mercedes – Benz c180 bu hafta 4 gün boyunca benimle birlikteydi. Eskiler bu konu hakkında ne derler bilirsiniz, “Lüksü satın alamıyorsanız, kiralayın gitsin anasını satayım!” (bunu tam olarak hangi eskiler söyledi bilmiyorum).

Aslında hali hazırda zaten ekonomi sınıfı bir otomobilim var. Fakat bazen ekonomi sınıfı bir araçtan fazlasına ihtiyaç duyup kendinizi ufaktan şımartmak istiyorsunuz. Ben bu şımarma evrelerinde hem lüks ve farklı otomobilleri denemeyi hem de otomobil ihtiyacımı karşılamayı seviyorum. Araba kiralama işine yıllarca hep zıt bir tutum takındım. Özellikle İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde otomobil kiralamak gerçekten ciddi riskleri göze almak anlamına geliyordu. Garip bir arkadaşımın vaktiyle bir BMW 5.20’yi demir çöp kutusuna çevirmesi ve akabinde o demir çöp kutusu için ciddi bir borca girmiş olmasının bunda payı büyük.

Sonra deli cesaretimi toplayıp, biraz da eskilerin sözüne güvenerek geçtiğimiz hafta iş seyahati için İzmir’e gittiğimde her zaman sahip olmak isteyeceğim harika bir C180 kiraladım. Artık şehirler arası yapılan yolculuklarda şahsi otomobilimi kullanmak bana pek mantıklı gelmiyor. 16 saat araba kullandıktan sonra gittiğiniz yere ulaşmanın ne tadı kalıyor ne tuzu. Uçakla uygun fiyata istediğim şehire uçup, gittiğiniz şehirde araba kiralamak neredeyse yol masraflarınızın aynıya denk gelmesine neden oluyor. Üstelik bir C180 ile geçirdiğiniz 4 gün de cabası.

Arabama Kiralama Ön Yargımı Otorento ile Nasıl Kırdım?

Araba kiralama işi benim aklıma hayalimde yoktu. Çalışma arkadaşım, “16 saat boyunca arabanın ön koltuğunda oturamam ben aga!” Diye ters yapınca çareleri gözden geçirmeye başladık. İzmir’e uçakla gitmek gerçekten iyi bir seçenekti. Üstelik bilet fiyatları Turna sayesinde yarı yarıya fark ediyordu. Bir de biletimizi erkenden aldığımız için, otobüsten daha ucuza uçak bileti yakalamıştık. Araba konusunda ise benim çekimser tavrım ve keçi inadım tutmuştu.

Derken arkadaşım, başka bir arkadaşının önerisi üzerine Otorento’ya göz atmamı istedi. Daha önce birkaç kere araba kiralama işine girişmiş ama fiyatları görünce hemen geri vites yapmıştım. Otorento’daki fiyatlar 4 gün için oldukça makul seviyedeydi. Üstelik c180 gibi lüks sınıfta yer alan bir otomobil kiralayacaktık. 4 gün boyunca bu hayvanın altımızda kalması bize neredeyse 900 liraya patlayacaktı.

İki kişinin otobüs parasından daha ucuza İzmir’e ayak basacağımızı, taksi kullanmak zorunda olmayacağımızı ve ekonomi sınıfı bir araçla yolda 16 saat sürüklenmeyeceğimizi düşününce bu fiyat bir anda bize makul görünmeye başladı. Sonuç olarak Otorento ile daaaaaş gibi bir C180 Klasik kiraladık.

Neden Otorento’yu Tercih Ettim?

Mercedes c180 içi

Daha önceden başka bir arkadaşımızın Otorento’yu tercih edip, yorumlarını ağzı kulaklarında anlatması, kuşkusuz bizim için harika bir referans olmuştu. Sonra biraz detaylı araştırarak Otorento ekşi yorumlarına ve diğer mecralardaki yorumlarına göz attım. Tıpkı bize Otorento’yu öneren arkadaşımız gibi herkes memnuniyetini dillendirince kazasız belasız Otorento’ya bir şans vermeyi düşündük. Benim daha doğrusu bizim Otorento’yu tercih etmemizin öne çıkan başlıca nedenleri şunlardı;

 • Otorento uçakla yolculuk yapmak isteyenler için İzmir Havalimanı Araç Kiralama servisi sunuyor. Havalimanına indiğimiz gibi Mercedes C180’i altımıza almak oldukça makuldu. Üstelik bu şekilde birçok havalimanına araç sunuyorlar.
 • Kiraladığımız araç sigortalı ve geniş kapsamlı kaskoya sahipti. Bu benim bilhassa takıldığım noktaydı. 4 günlük güzel bir maceranın 200 bin lira borçla bitmesini istemiyordum. Çok şükür bir sorun yaşamadık, yaşasak da içim bu açıdan rahattı.
 • Aynı şekilde 7/24 yol yardım paketi ücretsiz olarak sunuluyordu. Yolda kalmakla ilgili hiç hoş anılarım kalmamış olmasından dolayı 7/24 ücretsiz yol yardımı kiralık bir araçta aradığım en ciddi özellikti.
 • Otorento işini kurumsal olarak yapıyor. App Store ve Google Play üzerinde uygulamaları bile var.
 • Kredi kartı yardımıyla kolaylıkla araç kiralanabiliyor, zaten biz de nakit yerine kredi kartıyla ödeme yapmayı düşünüyorduk kebap oldu.
 • Otorento merkez ofislerini açmak yerine kiralama noktalarını ofis olarak kullanıyor. Birçok alternatife göz atmış biri olarak söylüyorum; C180’i Otorento’dan daha ucuza kiralayabileceğimiz bir yer yoktu. Kendileri de araç kiralama işinden en az %30 daha karlı kurtulacağınızı söylüyorlar.
 • Bir internet girişimi olmaları ve daha önce adını duymuş olmam bana güven vermişti. Bunda kurumsallığın da etkisi büyük.

Siz Neden Otorento’yu Tercih Etmek İsteyebilirsiniz?

 • Tüm Türkiye’de oldukça yaygın bir filoları var. Bundan sonra istanbul içinde de araç kiralamam gerektiğinde Otorento’yu düşünmeden tercih edeceğim.
 • İstediğiniz merkezi bir lokasyondan otomobili alma ve aynı şekilde merkezi bir lokasyondan aracı teslim etme şansınız var. Böyle büyük bir filonun yanı sıra bu avantaj çok güzel.
 • Benim de tercih etmemde etkili bir kriter olduğu üzere geniş kapsamlı kaskoları, kağıtları kürekleri var. Yani olası bir kaza halinde başınız şişmiyor ve haklarınızı sonuna kadar kullanıyorsunuz.
 • Kredi kartıyla ödeme kolaylığına sahipsiniz.

Otorento ve ilk defa araba kiralama maceram böylece son bulmuş oldu. C180 için bir inceleme yazısını arkadan arkadan hazırlıyorum, yarın ertesi gün incelemeyi okumak için buralara tekrar uğramayı unutmayın 🙂

Merhaba Ben Burak! Türkiye’nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda beyaz klavyeli şövalye olarak bloglar ve internet siteleriyle savaşıyorum. Ha, bir de kız vermeleri için üniversite mezunu olma çabam var. Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakabilirsiniz.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;