Okuduklarım

Okudum: Yavuz – Okay Tiryakioğlu

Osmanlı tarihinin galiba en ketum ve acımasız olarak görülen padişahı Yavuz Sultan Selim Han’dır. Fakat genelde insanlar bunun nedenini düşünmüyorlar.  Bu romanda Yavuz’un hem gaddar yanı gösterilmiş hem de bunun yanı sıra ne kadar yufka bir yüreğe sahip olduğu ve neden gaddar olduğuna bence çok güzel noktalar ile değinmiş kitabımızın yazarı Okay Tiryakioğlu. Bu nedenle kitabı bir solukta (Benim soluğum uzundur iki gün kadar) gibi bir sürede bitirdim. Bitirdiğimde gerçekten kitabın yazarının tarihi romanlar konusunda ne kadar başarılı olduğunu bir kere daha anlamış bulundum.

Şimdi de bir başka kitabı olan Kanuni’ye başladım. Fakat bu ara yapacağım işlerin çokluğu YGS sınavına tekrardan girecek olmam vs. derken anlayacağın baya işim gücüm var. Yani ne zaman bitirebilirim tam olarak bilmiyorum ama gerçekten uzun süredir okumak istediğim diğer bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitaba dönersek eğer tekrardan;

Yavuz Kitabının özeti;

Kısaca şehzadelik dönemi, babasını tahtından nasıl indirdiği, babasının vefatını anlatıyor. Bundan sonra da Yavuz’un tahta çıkışını ve saltanatı boyunca nasıl yüklü bir hazine oluşturarak devraldığı toprakları iki katından fazlasına çıkarılışı anlatılıyor. Tabii bu sırada tarihin en büyük çekişmelerinden birisi olan Şah İsmail ile savaşları da oldukça güzel ve kısmen detaylı şekilde işlenmiş.  Yıldırım Bayezid kitabına göre bu kitap biraz daha detaylı olmuş ve bu kitabın sonunda Yavuz Sultan Selim Han’ın ölümü olayına da kısmen değinilmiş diyebiliriz.

2 Yorum “Okudum: Yavuz – Okay Tiryakioğlu

  1. Vural Yanıtla

    Bu kitabı aldım ancak henüz okuma fırsatım olmadı. Okuncaklar listemin 3. sırasında…
    Özet bilgi için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!