Kitap Yorumları

Sosyal Medya Sanatı | Guy Kawasaki ve Peg Fitzpatrick

Hiç sucuklu yumurta yaptınız mı?

Ben yaptım…

Sucuklu yumurta yaparken her eyleminiz pratiktir.

Tavayı yağ ile hazırlar; sonra becerebilirseniz, (ben beceremiyorum) yumurtayı kırarsınız. En son sucukları attınız mı olay tamamdır.

Sosyal medya, sucuklu yumurta tarifi kadar pratik değildir. Her seferinde farklı paylaşımlar, farklı tatlar ve değişik tarifler denemelisiniz. Bugün beğenilen yarın beğenilmez. Dün kör olan, bugün badem gözlüye dönüşebilir…

Bunları göz önünde bulundurduğunuzda, sosyal medyanın en az sucuklu yumurta yapmak kadar sanat olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal Medya Sanatı kitabı da, size pratik tariflerle insanların yemekten keyif aldığı özel bir sucuklu yumurta vaat ediyor…

Sosyal Medya Sanatı – Guy Kawasaki & Peg Fitzpatrick

Kitabı yazarı abinin motosiklet markası Kawasaki ile alakası yok. Hayır, öteki yazarın adı da kesinlikle Fransız bir yemek tarifinden gelmiyor. Kitap A’dan Z’ye sosyal medya konusunu işliyor.

Sosyal Medya Sanatı PDF halinde indirilmek üzere, bu alanda en çok aranan kitaplardan. Neden mi? Çünkü, birçok işletme sahibi veya sosyal medya meraklısı, bu kitapla önemli deneyimler ve teknikler öğrenebileceğine inanıyor.

Peki, gerçekten öyle mi? Veya benim için öyle mi olmuştu?

Sosyal medya sanatı kitabının fotoğrafı

Kitap baştan sona akıcı! Esprili ve sıkmayan bir dili var fakat komik bir şeyler okumak istiyorsanız, size Mahalleden Arkadaşlar’ı önerebilirim. Amacınız sosyal medyayı öğrenmek veya kendinizi bu alanda yetiştirmek mi?

Hımm. 🤔 O zaman aradığınız kitap bu olmayabilir…

Kitap, sosyal medyaya sıfır bilgiyle bağdaş kuranlar için hazırlamış. Deneyimli içerikçiler için de birkaç püf nokta ve teknik elbette var! Fakat katma değeri düşünüldüğünde, bu küçük ipuçları, bir hazine bekleyen bir okurun karnını doyurmayabilir.

180 sayfalık kitabın bir başka dezavantajı, 2016 – 2017 dünyasıyla kaleme alınması. 3 yıl, kimi teknolojiler için bezelye kadar fark yaratabilir. Ancak Sosyal medya kesinlikle onlardan değil. Kitapta yer verilen teknik bilgilerin çoğu güncelliğini yitirdi denebilir.

Günahıyla sevabıyla, bu kitaptan en iyi ihtimalle beklentiniz “emeklemeyi öğrenmek” olabilir.

TAVSİYE: Yana döne Sosyal Medya Sanatı PDF’ini arayarak buraya geldiyseniz veya sosyal medya alanında ciddi bir şeyler başarmak istiyorsanız, bu kitabın yerine Oğuzhan Saruhan’ın Sosyal Medya Canavarı Olmak İster Misin? kitabını deneyebilirsiniz.

Yakın geçmişte okuduğum bu kitabı hem çok başarılı buluyorum hem de “Sosyal Medya Sanatı” sıfatını Kawasaki’nin kitabından daha çok hak ettiğine inanıyorum. 😊

Gitmeden Önce…

Sosyal medya konusunda kendinizi sıfır hissediyorsanız; tamam. “Yok, ben zaten atı aldım, Üsküdar ne taraftaydı?” diyorsanız, kitabın size katabileceği pek bir şey yok. Hazan olmuş, yaprak dökülmüş. Kitabın içindeki bilgiler de mazide kalmış.

Güncelleme Notu: Sosyal Medya Sanatı kitabı için bu yorum yazısını ilk defa 2017’de yayınlamıştım. Hala birçok okur ulaştığını için güncellenmeyi hak ediyordu. İçeriğin hatlarını elden geçirildi ve alternatifiyle güncel ve faydalı notlar eklendi.

Etiket
Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

5 Yorum “Sosyal Medya Sanatı | Guy Kawasaki ve Peg Fitzpatrick

  1. Muhammed Erlik Yanıtla

    Kitabı almayı düşündüm başlığınızı gördüğümde ama sonradan basit olduğunu söylediniz. Benim merak ettiğim sosyal medyada var olan örneğin facebook, twitter gibi sosyal ağları rahatlıkla kullanan kişiler için mi gereksiz yoksa bu sosyal medyalarda etkin, belli bir kitleye rahatlıkla ulaşabilen kişiler için mi gereksiz ?

  2. Umut Yanıtla

    Almak istediğim bi kitaptı, özellikle bu izole günlerde çok kitap okumaya başladım yakında alırım diye tahmin ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.