Kitap Yorumları

Okudum; Soğuk Kahve – Ahmet Batman

Ahmet Batman’ın aslında ikinci kitabı olan Sabah uykum isimli kitabını zaten önceden okumuş ve bunun üzerine bir yazı yazıp paylaşmıştım. İlk kitabını da okuyacağımın sinyallerini vermiştim. Geçtiğimiz günlerde Ahmet Batman’ın ilk kitabı olan Soğuk Kahve kitabını da bitirme fırsatı buldum. Gerçekten de izlenimlerim neredeyse bir önceki kitaptaki izlenimler ile hemen hemen aynı diyebilirim. Hikayeler gerçekten de hayatınıza birşeyler katacak türden ve sanırım ortalama olarak 200’ün üzerinde farklı başlık mevcut. Her birinde güzel bir analtım ve şiirsellik var.

Fakat anlam konusuna girdiğimizde ise geçen sefer ki kitapta görmüş olduğum anlam kargaşasını tekrardan gördüğümü söyleyebilirim. Benden dolayı değil, gerçekten ben detaylara takılan birisi olarak kitabın içerisinde çok fazla birbiriyle çelişen başlık görüyorum. Yani bir kere savunduğu tezin tam tersini birkaç sayfa sonrasında savunabiliyor. Bir de hayatınıza katacakları bu kitabın bence tamamen anlık şeyler. Yani o an okuduğunuzda o yazılardan bir şey çıkartabiliyorsunuzdur belki fakat ilerleyen zamanlarda muhtemelen o okuduklarınız aklınızın ucuna bile gelmeyecektir. (Benim geliyor gerçi ama olsun.) Yine de edebi zevk amacıyla okunmasını kesinlikle tavsiye ettiğim kitaplardan birisidir.

Artık üçüncü kitabı çıkar mı, çıkarsa da ne zaman çıkar bilemeyiz. Çünkü gerçekten bu iş emek isteyen bir iş. Yazılar sadece deneme değil ayrıca içerisinde muhteşem bir uyum ve şiirsellikte taşıyor. Bu nedenle üçüncü kitap için biraz daha beklememiz gerekecektir. Fakat, üçüncü kitabı artık bu kitabı da okuduktan sonra alıp zevkle okuyabilir miyim, bilmiyorum.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.