Okudum; Sabah Uykum - Ahmet Batman - Burak Göç

Ahmet Batman Sabah Uykum Kitap Kapağı
Okuduklarım

Okudum; Sabah Uykum – Ahmet Batman

Elime taze taze geçen kitapları bi’ nefeste bitirmek gibi huyum yoktur. Sabah Uykum, sabah uykum kadar tatlı olmuş olmalı ki, tek seferde nefesi kuvvetli hocalar gibi kitabı bitirdim. Oturdum, üfürüklüye üfürüklüye oturup bitirdim. Kitap bittiğinde Fight Club’ı ilk izlediğimde (kendileri 2 defa izlediğim ilk filmdir) gibi “Neden bittinki sanki lan?” demek geldi içimden.

Neyse ki Ahmet Batman’ın bundan önceki kitabını okumamıştım. Sabah Uykum kitabı sanırım Soğuk Kahve kitabı için iyi bir başlangıç olacaktır. Benim haliyeti ruhiyemden yeterince bahsettik. Tamam, hadi biraz da kitaptan bahsedelim!

Sabah Uykum’un Nelerini Sevdim?

Birçok okuyucu bir şiir kitabı olduğunu öne sürse de kitap aslında tam bir şiir kitabı değil. Hiç mi şiir kitabı okumadınız lan? Kitap daha çok şiir ile denemenin arasında ki tadı yakalamış. Kitabın içinde çooook fazla özlü söz var. Bir kitabın içinde bu kadar özlü sözün olması demek, Facebook’a Instagram’a zımbalanarak prim yapmak demek.

Sabah Uykum Kitabı

Okuyucu gözünden kitabın en keyifli yanı ise salkım saçak her konunun kitaba dahil olmayı başarmış olması. Çok fazla konunun muhabbete dahil olması, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan sayfaların sizi bir oraya bir buraya sürüklemesine yardımcı oluyor.

Sabah Uykum’u sırf bitirmiş olmak için okumayacaksınızdır. Gerçekten anlatılanlar hayatınızda kullanmaya ihtiyaç duyacağınız türden şeyler olacak. Kitabın size bir kişisel gelişim kitabından hallice şeyler kazandıracağına eminim. (Elbette Napoleon Hill’in Düşün ve Zengin Ol kitabı bu kıyasın dışında.) En azından benim için öyle oldu. Kitabın sonuna doğru seçilmiş diyalog kısmın tadı ise bir ayrı güzeldi ve damakta kaldı.

Sabah Uykum’un Nelerini Sevmedim?

Sizi bilmem ama benim için detaylar her şeydir. Detaylara sadece üşengeç olduğum zamanlarda takılmıyorum. Galiba bu kitabı okuduğum süreçte hiç ama hiç üşengeçliğim üstümde değildi. Benim için kitabın en büyük hayal kırıklığı kitabı yazan arkadaşın (Ahmet Batman) tam olarak ne istediğini bilmemesi. Tabiyatıyla okuyucuya tam olarak ne istenmesi gerektiğini aktaramıyor.

Bir sayfadan şuna benzer bir şey çıkartıyorsunuz; “Lan tamam ben adamı anladım, adam aşk için yaşa diyor.” diğer bir sayfaya geçtiğinde ise bu ana düşünce aninden değişip; “Demek hayatta aşktan önemli şeylerde varmış yeeaa.” ana fikrine dönüşüyor. Yani şimdi oldu mu bu amk?

Ya tam olarak bu tarafı tut, ya diğer tarafı. Bunun haricinde takılabileceğim pek bi’ kelek yanını göremedim. Lakin temadaki karmaşa benim için büyük bir eksikti. Olur da şayet bir gün kendisiyle tanışma fırsatım olursa muhakkak bu konu hakkında tartışmak isterim. Ayrıca bkz; Popüler Edebiyat Gotham’ının Ahmet BATMAN’ı Kimdir? Necidir?

Bu içerik ilk defa 28 Aralık 2013’de hazırlanmış ve 9 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir.


Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇