Dutluk AltıOkuduklarım

Okudum: Hayatını P*ç Etme – Gary John Bishop

Bir şey soracağım ya: Biri kişisel gelişim dediği anda senin de tüylerin ürpermiyor mu? “Sen aslansın, sen kralsın, yaparsın! Yürü goççum benim kim tutar seni!” Gazı belki 19. Yüzyılda işe yarıyor olabilirdi. İçinde bulunduğumuz yüzyılda hiç işe yaramayacağını garanti edebilirim. Hayatını Piç Etme kitabı, bir yaşam koçu olarak hayatını sürdüren ve yüzlerce hastasını hayata döndüren Gary John Bishop tarafından kaleme alınmış hakiki bir Bestseller. İlk iki sayfasını okur okumaz, bu kitabın diğer kişisel gelişim zırvalarından biri olmadığını anlamıştım. Kitabı tamamen okuyup bitirdiğimdeyse Hayatını P*ç Etme’yi kütüphanemin en güzel yerine sıkıştırıp, Gary’nin bana öğrettiklerini aklımın bir köşesine kazıdım.

Hayatını P*ç Etme’de Gary John Bishop ila 188 sayfa boyunca sürüp giden bir laklağın içine dalıyoruz. Harbiden sohbet ediyoruz çünkü ben çoğu yerde bir kitap okuduğumu unuttum. Bu frekansı her yazar yakalayamaz, her okur da tutturamaz. Gary ile muhabbetin dibine vurmayı başardığımız için gerçekten mutluyum. Gary, hayatımızda b*ka sarmış olan tüm yanlışları düzeltmek için hangi kapılardan geçmemiz gerektiğini öğretiyor. Ama asıl mevzu bunu yapış şeklinde.

Gaz vermiyor, tavsiye vermiyor, öneride bulunmuyor. Size açık olan kapıları gösterip hangi kapıdan geçtiğinizde neler olacağını, nasıl kapıyı seçimi yapacağınızı, hatta neden bir kapı seçip seçmemeniz gerektiğini bile anlatıyor!

Kısa bir kitap olmasına rağmen Hayatını P*ç Etme kitabı gerçekten deneyimler, ufuk ve zihin açıcı terapiler topluluğu. Bir de kitapta Instagram’da, Twitter’da orada burada paylaşabileceğiniz yığınla seçme alıntı var. Alıntılar öyle bayat adamlara ait değil. Epictetus, Seneca, Sokrates, Aristo, Tacticus ve Theodore Roosevelt gibi adamlardan bolca konuyla ilişkili alıntılar var.

Söz konusu kişisel gelişim olduğunda bugüne kadar Napoleon Hill’in Düşün ve Zengin Ol Kitabı’nın üstüne bir şey okumamıştım. Gary bu sıralamayı değiştirip benim kalbimde bir numaraya oturmayı başardı.

Tam bir terapi niteliğinde olan Hayatını P*ç Etme kitabı bize zehrini 7 temel başlık altında veriyor. Bunları sırasıyla;

  • İstekliyim
  • Kazanmak için can atıyorum
  • Kontrolüm altında
  • Belirsizliği kucaklıyorum
  • Ben düşüncelerimden ibaret değilim, yaptıklarımdan ibaretim
  • Ben azimliyim
  • Hiçbir beklentim yok ve her şey kabulümdür

Olarak karşımıza çıkıyor.

Hayatını P*ç Etme Kitap Eleştirisi, Yorumu ve Bencesi

Beyaz perdeye uyarlanmasıyla büyük yankı uyandırın bi film vardı; Fight Club. Tanıdık geldi mi? Onun kitabını okuduysan Chuck Palahniuk ile mahalleden bir arkadaşınmış gibi sohbete girmenin havasını teneffüs etmişsndir. Gary ile ben aynı frekansı yakaladım ve okurken bir dakika bile sıkılmadım. Tam aksine o kadar sürükleyici bir anlatım ve örnekleri var ki, bir an için durup “Yauv bu adam beni tanıyor mu da bunları anlatıyor acaba?” Diye düşünmeden edemedim. (Kitaba gizli kamera koymuş olabilirler bi’ kontrol edin)

Kısacası özünde hepimizin karşılaştığı sorunların birbirine benzer dertlerden ibaret olduğunu anladım. Gary onları size hatırlatıp çözmeniz gerektiği konusunda ikna edici ve dostane bir üsluba sahip. Kesinlike yıllar sonra tekrar okumak isteyeceğim bir başucu kitabı olacak.

Bu arada unutmadan: Bu başarılı çevirisi içinEsin Sarp’ı en içten dileklerimle kutlayıp kendisine goccaman bir teşekkür kondurtuyorum. Kitabın dilimizde bu denli okunabilir olmasının ardında başarılı bir çevirmen olmasının payı bence büyük.

Hayatını P*ç Etme Kitabını Fiyatı ve Nereden Satın Alabilirsiniz?

Pay Yayınevi’nden çıkış yapan kitap henüz satışa sunulmadı ancak kısa bir süre sonra Hayatını P*ç Etme’yi tüm kitapçılar ve internet alışverişleriyle sadece 17 TL’ye satın alabileceksiniz.

Kitaba ben erken basın bülteni olarak (gala gibi düşünün) eriştim. Kitabın aynı zamanda editörü olan Mertcan Ermiş’e de kitabı bana ulaştırdığı için buradan kocaman bir teşekkür konduruyorum.

Sadece tek bir hayatınız var lütfen onu p*ç etmeyin, bir ömür musmutlu kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!