Kitap Yorumları

Oh Kaos – Kaan Burak Şen

Bazı kitaplar imajıyla insanın aklında “Ya ben yanlış otobüse bindim galiba, bu Zeytinburnu’ndan geçiyor mu?” diyalektik düşüncelerini fitilliyor. Kaan Burak Şen tarafından yanlışlıkla ve uyku mahmurluğuyla yazıldığını düşündüğüm Oh Kaos kitabı da tıpkı böyle bir şey.

Detaya gireyim:

Altın sarısı kitap kapağının üstünde, pazardan alındığı için tek camı çatlamış çakma bir Ray-Ban var ve üstünde kocaman bir yazıyla “OH KAOS” yazıyor…

Biraz şüpheli ve tutanın elinde kalacak gibi kurulu bomba imajı var.

Bu tarz kapalı kutu kitaplar bende hep merak uyandırıyor. Olay ne, nereye gidiyoruz dahası “Bu otobüs Zeytinburnu’ndan geçer mi?” gibi soruların hiçbirine kitabın kapağından bir yanıt bulamıyoruz. Ki bence, bu iyi bir şey. Kitabın al benesi janjanlı bir kapak ve imajdan daha gizemli bir yerde çömelmiş bizi bekliyor.

Oh Kaos – Kaan Burak Şen Kitap Yorumu

Oh Kaos içerisinde 25 birbirinden absürt ve göte sürülmeyecek hikayelerin, denemelerin ve denemeyememelerin yer aldığı minnak bir kitap. Bu kitabı okurken aklımda hep “Ulan olur da bloga yazacak olursam ne saçmalayacağım lan ben?!” düşüncesi vardı. Yani, sonuçta ortada bir absürt edebiyat ürünü var ve herkes bu dilden anlamıyor.

Eğer Leyla ile Mecnun’u “Emmeeean e ama çok sıkıcı bu hiç de gerçekçi değil bi’ kerem!” Modunda izleme tecavüzünde bulunduysanız, Oh Kaos kitabı için Küsürat Yayınları’na ciddi bir tazminat davası açmak isteyebilirsiniz.

Absürt edebiyatın neredeyse her türünü sevdiğim için Oh Kaos benim açımdan son derece başarılı ve okuması keyifli bir kitap oldu. Hatta bendeki tek dezavantajının kitabın inceliği olduğunu söyleyebilirim. Biliyorsunuz, ben biraz ekvatordan şişik kutuplardan basık kitapları seviyorum.

Oh Kaos kitabındaki tüm hikayeler tıpkı girizgahta söylediğim gibi “sanki uykuyla uyanıklık arasında yazılmış gibi”. Yani; mantık aramayın. “Ulan koskoca Paşa bunları yapar mı hiç! Ne içip yazmış bunu yazan?” demeyin. Kendinizi Kaos’un göbek taşına bırakıverin.

Oh Kaos – Kaan Burak Şen Kitap Alıntıları

Kitapta altı çizilecek üstü karalanacak çok şey vardı ama ben çizmekten yoruldum. En çok da şunlar hoşuma gitti:

“İnsanın hakiki bir derdi olmayınca kendine sarıyor.”

“Sonuçta kadınlar, erkeklerin içlerinde unuttukları ağrılar değil midir?”

“İnan ki zaman ellerinden tutulacak bir şey olsa parmaklarını teker teker kırardım. Her dakikamdan müthiş tedirginim.”

“İnsan sevdiğini üzmez, ona çeyrek takar.”

“Sahi, biz hangi aşkın kaporasıyız?”

“Yaşamayı annelerden, ölmeyi babalardan öğreniriz.”

“Şiiri konu olmak, şiir yazmaktan daha büyük vebal.”

“Çin Halk Cumhuriyeti hep bir ağızdan “Allahuekber!” diyene dek seni sevmeye devam edeceğim.”

“Ölü ve bayram evleri her şeyin bedava olduğu yerlerdir.”

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

2 Yorum “Oh Kaos – Kaan Burak Şen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.