macOS

Bir Yudum Teknoloji; Night Shift Modu ve Detayları

Apple’ı birçok konuda köpekleyip taşlasam da adamların kreatif ve çözüm odaklı çalışmalarını gördüğümde takdir etmeden geçmiyorum. Yiğidi öldür hakkını yeme. Yakın zamanda hayatıma kattığım bir yudum teknoloji Night Shift modu, Apple’ın övgüyü hak eden tarafından kullanıcıların kucağına düşen güzel bir özellik.

Peki, Night shift modu nedir? Night Shift, ekranınızın renk tonlarını gün ışığına yakın sıcak tonlara getirerek akşam ve gece saatlerinde vücudun dengesini bozan mavi ışıkların olumsuz etkilerini önleyen bir görüntü modudur.

Açıkçası iPhone’da bu teknoloji yıllardır elimin altında durmasına rağmen Night Shift modu Mac OS Sierra’ya getirilene kadar öyle çok çok pırkalamamıştım. Night Shift’in nasıl kullanılacağını çözüp 1 haftalık düzenli kullanımım sonrasında inanılmaz faydasını gördüm ve sana da mutlaka tavsiye ediyorum. Gel, şu bir yudum teknolojiye seninle birlikte bi detaylı bakalım.

Night Shift Modunu Kullanmanın Faydaları Neler?

Akıllı telefon veya bilgisayarlar mavi ışık denilen ışınlar oluştururlar. Bu ışınlar sayesinde ekranları güneş ışığı altında zorlanmadan görebiliriz. Oysa gece olduğunda beynimiz mavi ışıklar karşısında afallayıp, apışıyor.

Gündüz aramız güllük gülistanlık olan mavi ışıklar akşam olduğunda beynimizin melatonin hormonu salgılamasının önüne geçiyor. Unutmadan, melatonin hormonu vücudumuza uyku sinyallerini gönderen hormon.

Yani mavi ışığa maruz kaldığında uyumakta güçlük çekebilir ve uyku düzeni tutturma sorunuyla karşı karşıya kalabilirsin. Night Shift modu en çok bu sorunu ortadan kaldırmamıza yardımcı oluyor. Ayrıca:

 • Mavi ışıklar uyku düzenimizi bozduğu gibi bir sonraki gün küçük çaplı hafıza sorunları yaşamamıza neden oluyor.
 • Kalitesi düşük uyku, yeni bir şeyleri öğrenmeyi güç hale getiriyor.
 • Uzun vadede bu ışınlar uykumuzu alamamamıza neden oluyor.
 • Mavi ışıklar sonrasında ortaya çıkan dengesizlik depresyonu tetikliyor.
 • Hormonları etkileyen mavi ışıklar sindirim sistemimizi etkiliyor ve uzun vadede obeziteye yol açabiliyor.
 • Akşam saatlerinde gözlerimize gelen mavi ışınlar göz retinamıza zarar veriyor.

Ne yaptın aga kanser olduk” dediğini duyar gibiyim. Merak etme, uyku kalitesinin düşmesi ve bunun sürekli tekrarlanması göğüs ve prostat kanserini de tetikliyormuş. Yani Night Shift modu seni kanserden bile koruyabilir.

Night Shift’i Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Night Shift’in Mac ve iPhone’daki kullanımından önce bu modun tam olarak ne olup olmadığını öğrenmen lazım. Eğer doğrudan cihazından Night Shift modunu açarsan, gece karanlığında uzun farları görmüş tavşan gibi apışıp kalabilirsin. Ben de iPhone’da Night Shift’i ilk denediğimde ne yazık ki bu hataya düşmüştüm.

Hemen Night Shift modunu aktif hale getirdim. 5-10 dakika kullandıktan sonra “Ulan bu adamın gözünü bozar amk” dedikten sonra teknolojinin nimetlerinden faydalanmadan çöpe fıydırmıştım. Aynı hataya düşmemek için Night Shift modu nasıl kullanılır, edilir önemli notlara dikkat etmeni istiyorum.

night shift modu mac

 • Night Shift modunun kalibrasyonu, yani sarılık renk yanıklığı oranı tamamen kişisel olmalı. Mesela benim Mac’de kullandığım ayar yukardaki gibiyken, iPhone için tercih ettiğim ayar aşağıdaki gibi.

 • Night Shift’i ayarlarken önemli olan sizi rahatsız etmeyecek kadar yanık olması. Ayarı en kısığa çevirdiğinizde mavi ve beyaz karışımı ışığı algılayabildiğinizi göreceksiniz. İşte bu ışığın size ulaşabileceği kadar Night Shift’in kısık olmaması gerekiyor.
 • Tabii bu püf noktalardan hareketle kendinize uygun yoğunluğu bulmak size kalıyor. Night Shift modunun işe yaramadığını düşünürseniz, cihazınızı birkaç dakika bu modda kullandıktan sonra normal moda çevirerek yüzünüze doğru patlayan yoğun mavi ve beyaz ışığı fark edebilirsiniz.

Yukardaki 3 altın değerindeki ipucundan sonra öyle sanıyorum ki, artık kendine uygun ve seni rahatsız etmeyecek ayarı saptamış olmalısın.

iPhone’da Night Shift Mode Nasıl Kullanılır?

 • Ayarlar menüsünden Ekran ve Parlaklık bölümüne girin.
 • Bu menüden Night Shift’e dokunun.
 • İlk ayarlamayı yapmak için “Elle Yarına Kadar Açık Bırak” seçeneğini aktif hale getirin ve kendinize uygun ısı derecesini ayarlayın.
 • Uygun ısı derecesini ayarladıktan sonra Night Shift’i elle açma yöntemi veya “Zamanlanmış” yöntemi ile kullanabilirsiniz.

Bu arada ben elle aç kapa yaptığımda unuttuğum için zamanlama seçeneğini kullanıyorum. Night Shift’in otomatik açılması için saat belirlerken yaşadığınız şehirde saat kaçta güneş ışığının ortalama olarak açığa çıktığını bilmeniz faydalı olacaktır.

İstanbul’da yaz ayları için konuşmak gerekirse, odamın içine güneş ışınları neredeyse saat 10 gibi giriyor ve hava 19.20’den sonra yavaş yavaş tüm gün ışığı kayboluyor. Bu nedenle ben 19.20 — 09.50 zaman aralığını kullanıyorum.

Çok sık seyahat ediyorsanız veya yaşadığınız şehir için uygun ayarı saptamakta güçlük çekiyorsanız, başlangıç ve bitiş bölümüne dokunup “Gün Batımından Gün Doğumuna” seçeneğini aktif hale getirerek Apple’ın sizin yerinize uygun başlangıç ve bitiş ayarını saptamasına yardımcı olabilirsiniz. Apple’ın bu işi yaparken konum verisinden faydalandığını da dikkate almakta fayda var.

Mac’de Night Shift Modu Nasıl Kullanılır?

night shift modu mac

 • Apple menüsünden “Sistem Tercihleri…” daha sonra da “Ekranlar” menüsüne tıklayın.
 • Night Shift sekmesine tıkladıktan sonra Özel’e tıklayın. Şimdi sayfanın hemen aşağısında yer kendinize uygun ısı derecesini ayarlayın.
 • Uygun ısı derecenizi bulduktan sonra artık özel olarak saat atayabilir ya da “Gün Batımından Gün Doğumuna” seçeneğini kullanarak Apple’ın bu işi sizin yerine yapmasını tercih edebilirsiniz.

iPhone bölümünde açıkladım ancak yeniden açıklamam gerekirse; ben elle aç kapa yaptığımda Night Shift’i aktif hale getirmeyi unuttuğum için özel ayar atıyorum. Night Shift’in otomatik açılması için saat belirlerken yaşadığınız şehirde saat kaçta güneş ışığının ortalama olarak açığa çıktığını bilmeniz gerekiyor.

İstanbul’da yaz ayları için konuşmak gerekirse, odamın içine güneş ışınları neredeyse saat 10 gibi giriyor ve 19.20’den sonra yavaş yavaş tüm gün ışığı kayboluyor. Bu nedenle ben 19.20 — 09.50 zaman aralığını kullanıyorum. Eğer tüm bunlarla uğraşamayacak durumdaysanız “Gün Batımından Gün Doğumuna” özelliğini kullanmanız en sağlıklı sonucu almanıza yardımcı olabilir.

Hatta bir iPhone kullanıcısıysanız, iPhone üzerinden bu özelliği aktif ettikten sonra sizin için uygun bulduğu saatleri Mac’inizde kullanmayı deneyebilirsiniz.

Night Shift’in Şarja Etkisi Nedir?

Bu soruya cevap aradığımda farklı kaynaklardan farklı cevaplara ulaştım. Örneğin bu soru daha önce Apple kullanıcı forumlarında sorulmuş ve yetkili bi abiye benzeyen üye Night Shift tamamen yazılımsal bir olay şarj üzerinde hiçbir etkisi yoktur demiş;

Farklı bir kaynaktaysa biz aradık Apple’ı sorduk, ufak dahi olsa şarj tüketimine olumsuz etkisi var demiş. Yani sorunun resmi ve doğrulanmış bir cevabı maalesef yok. Şahsi fikrimi sorarsanız ekran üzerinde yapılan bu değişiklik en fazla yüzde bir bilemedin iki çok olsun beş fazla tüketime neden olacaktır.

Yüzde beş şarj mı yoksa sağlığınız mı daha kıymetli? Ben de öyle düşünmüştüm 😀 Night Shift hakkında merak ettiğin başka sorular varsa bana aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabileceğini de sakın unutma emi 🙂

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

5 Yorum “Bir Yudum Teknoloji; Night Shift Modu ve Detayları

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Bildiğim kadarıyla Windows’un dahili olarak gece modu (Night Shift) özelliği yok. Yine de aynı işlevi sunan yazılımların olabileceğini düşünüyorum.

 1. Ozan Yanıtla

  Ben night shift i sürekli kullanıyorum hem gundüz hemn gece hiç bir zaman kapatmıyorum sizce bu olumlu bişeymi olumsuzmu ?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Night Shift, akşam saatlerinde ekran sıcaklığını arttırarak gözlerin yorulmasını engelliyor ve ekrandan yansıyan mavi ışığın etkisini azaltıyor. Ancak bunlar sadece karanlık ortamlarda işe yarıyor. Night Shift’i gündüz kullanırken kendini daha mı iyi hissediyorsun? O halde önerim: Kullanmaya devam et. Eğer gündüz ekstradan senin için bir faydası olduğunu düşünmüyorsan kapatmanı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.