Dutluk AltıOkuduklarım

Okudum: Neden Satın Alırız? — Paco Underhill

Sahi neden satın alırız? Bizi bir ürüne “Al beni!” diye çeken şey nedir? Reklam firmaları hazırladıkları reklam panolarını okuyacağımızı nereden biliyor? Babam böyle güzel pasta yapmayı neden hala öğrenmedi?

Paco Underhill, yememiş, içmemiş ve yıllar süren saha araştırmalarının özetini minik atıştırmalıklar olarak Neden Satın Alırız? kitabında bizler için bir araya getirmiş. Baştan söyleyeyim; felsefe kitaplarını okumak nasıl herkesin harcı değilse bu kitabı okumak da herkesin harcı değil. Hatta eğer kitabı satın almadan tamamen perakende ve fiziksel mağazalar üzerine olduğunu bilseydim, kesinlikle bulaşmazdım. Evet itiraf ediyorum, bu kitapta biraz tavsiye kurbanı oldum. Elimdeki son kitap olması ve yeni kitap siparişimi bir süre aksatacak olmam nedeniyle can çekişe çekişe okuyarak bitirdim. O bitti ama ben de bittim! 😄

Paco Underhill, tıpkı tüm bilim dalları gibi alışverişin de başlı başına bir bilim olduğuna inanıyor. Kitabında bunu kanıtlamak için insanları alışveriş yaparken neden ve nasıl izlememiz gerektiğini, bu seyirden nasıl başarılı ipuçları harmanlayabileceğimizi anlatıyor.

Gerçek manada bilgi ve anlam yüklü taktikler paylaşılıyor. Benim olayım tamamen internet dünyasına odaklı olduğu için maalesef Paco Underhill’in bu kitabından çok az şey kapabildim. İnternet alışverişleri için hazırladığı bölüme gelene kadar nefesimi tuttum ve hep o muhteşem voleyi bekledim. Derken internet bölümünde internete boy boy giydirmesini, yerden yere vurmasını okumak zorunda kaldım. (Ayıp ayıp Paco!)

Neden Satın Alırız — Paco Underhill Kitap Özeti

Neden Satın Alırız kitabı özetle; alışveriş merkezleri ve çeşitli mağaza türleri üzerinde Paco Underhill’in yapmış olduğu stratejik düzenlemelerle alakalı. Kitabımızın neredeyse tümünde Paco Underhill’ın değimiyle alışveriş bilimi konusunda aydınlanıyoruz. Neden Satın Alırız ile Paco’nun geçmişte yaşadığı mağazacılık deneyimlerine tanıklık ediyor, ufak bir yer değişikliğinin nasıl bir ürünün satış oranını %300 arttırabileceğini görüyoruz.

Paco, bir mağazanın satış potansiyeli nasıl arttırılır, neler yapmak gerekir, hepsini ilmek ilmek bizlerlerle paylaşıyor. Bunu yaparken de “Şöyle yapın! Böyle edin!” demek yerine, hikayesini anlatıp kilit noktalara değiniyor. Öykünün tamamını getirmek ise kendi zihninizde size kalıyor.

Son Söz

Mağazacılık ve alışveriş üzerine bir kitap olmasına rağmen bizim gibi sıradan ölümlülerin dahi bu kitaptan öğrenebileceği çok şey var. Paco’nun anlattıklarının bir kısmını AVM’leri ziyaret ettiğimizde ya da meşhur mağazalardan birinden içeriye adımımızı attığımızda yaşıyoruz. Sadece farkında değiliz ve bizler için etrafımızda kurulan alışveriş dünyası mekaniklerini bu kitabı okuyuncaya dek anlayamayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.