nBase Nedir? Sek Nbase İçilir mi ve Sek nBase İçenler - Burak Göç

Bak Bu Tutar!E-Sigara

nBase Nedir? Sek nBase İçme Mevzusu…

Elektronik sigaraya ilk başladığımda herkes gibi aromalı likitlerle işe koyuldum. Önce şekerli tatlardan keyif almaya başladım. Muz, kavun, çilek, karpuz derken evin içinde tropikal iklimler estirmeyi başardım. Manav tezgahını andıran odamın kokusu, sonraları yerini tütün kokusuna bıraktı. Bir zamanlar ayıla bayıla içtiğim meyveli likitlerle damağım alışınca istediğim hazzı alamamaya başldım. Ben de tütün aromaları üzerine hatim çalışmaları gerçekleştirdim.

Bu yıl artık tütün tatlarının da pabucunu dama atarak nBase içmeye koyuldum. Son iki aydır Sek nBase içenler grubunun müdavimlerinden olduğum için bu işe yeni başlayan arkadaşların kafasındaki bazı sorulara yanıt vermemin faydalı olacağını düşündüm. Hala aromalı likitler de tüketiyorum ama aromalı likit tüketimimi %75’e kadar düşürdüğümü söyleyebilirim.

nBase Nedir?

Nbase, N-base veya nBase; elektronik sigara likitlerin saf su, VG (bitkisel gliserin) PG (Propilen Glikol) ve nikotinden oluşan temel bazıdır. Halk arasında vatandaş bunu farklı şekillerde yazıp okurken, Türkçede nikotin bazı olarak adlandırılıyor. Şimdi kafa ağrıtan kısmını bir kenara bırakalım. nBase dediğimiz şey aromasız likittir. E o zaman biz manyak mıyız, neden bunun aromalısı varken aromasızını kullanıyoruz?

Elektronik sigaraların içindeki aromaların büyük bir kısmı sağlıksızdır. Bir de Facebook’da her ellinizi attığınız yerde çıkan premium likit adı altında servis edilen likitler var tabii! Gıda aroması kullanan mı ararsınız, A markasını kullanıp “Yok efendim ben likitlerimde Capella zurt serisinden aşağısını kullanmam” diyen palavracıları mı arasınız hepsi pişmanlık hepsi perişanlık…

Eğer likitlerinizi yurtdışında bilinen markalardan kullanıyorsanız sorun yok. Yalnız Türkiye’de likit piyasası tamamen üreticilerin insafına kaldığı için kullanılan aromaların kalitesinden asla emin olamıyoruz. Biz de aroma derdiyle kafamızı ağrıtmamak için sadece nBase içmeye yöneliyoruz.

Bu arada bir detay daha; nBase’in içeriğinin oranları tamamen üreticiye göre farklılık gösterebilir. Atıyorum A markası %70 VG %30 PG olarak satarken B Markası daha farklı bir oran kullanabilir. Tıpkı likitlerde olduğu gibi nBase’lerin de nikotin oranları farklı olabiliyor. Örneğin ben 12 MG nikotinli nBase kullanıyorum. Kendinize göre farklı nikotin aralığında bir nBase tercih edebilirsiniz. Hatta nikotini bırakmış kullanıcılar tamamen nikotinsiz olanını

Sek nBase İçilir mi? Sek nBase İçenler vs.

Yukarda o kadar attık tuttuk nBase’in ne olduğunu anlattık. Aldığınız sek nBase içilir mi? Evet içilir. Sek Nbase tadı açısından kullanıcısına asla aromalı likitlerde olduğu gibi tropik lezzetler vaat etmezler. Her nBase’in kendine has bir tadı vardır. Yalnız bu tadı ben; tadsızlığın tadı olarak yorumluyorum.

Bi kere vatandaş için sek nBase en büyük kurtarıcılardan biridir;

 • Sağlıklıdır. Adamı aromanın içeriği hakkında dert sahibi yapmaz.
 • İşin içinde aroma olmadığı için geğirtmez, tıksırtmaz mideniz olur olmadık yerlerde yanma yapmaz. Eğer yaşıyorsanız aromaya bağlı olarak yaşadığınız böbrek ağrılarının tümünden kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Likitler bitiyor nereden para bulup kaliteli aroma satın alacağız diye arpacık kumrusu gibi düşündürmez.
 • Ucuzdur. En kaliteli nBase’e yapacağınız 100 liralık masrafla yarım litreden fazla likit sahibi olursunuz. Ki bu kadar sek nBase’i bitirmek kolay iş değildir. Günde ortalama 5-6 ml likit tüketen birinin 500 ml sek nBase’i tüketmesi demek aylarca bir lira para harcamamak anlamına gelir.
 • Buharlaşma ve yoğunlaşma oranı (markasına bağlı olarak) düşüktür. Parayla aldığınız likitler gibi hüüüüp diye bitmez, aletiniz cayır cayır likit içmez.
 • Tad körlüğü yapmaz, buharcı dili edip üzmez. Zaten tadı yok gibi bir şey.
 • Sek nBase tad algılayıcılarınızı tamamen açık tutacağı için, sek nBase tükettikten sonra aromalı bir likit tükettiğinizde aromanın tam tadını alırsınız.
 • Benim gibi tadların birbirine kaynamasından rahatsızlık duyan arkadaşların günlük tel ve pamuk değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırabilir hatta ve hatta bu süreci 3 güne kadar çıkartabilir. Yani nBase her halükarda adama ekonomi yaptırıyor.
 • Ve bence en önemlisi nBase tadı sigaraya en yakın bileşiktir.

Şimdi ateşliyi bi göz önüne alın. Sanki sigara içtiğinizde buzlu badem tadı mı alıyorsunuz? Hayır, almıyorsunuz. Tam aksine, içtiğiniz sigarada herhangi bir tad yok. Evet ortada bir tad var ama bu tad ne kavuna benzer ne çileğe. Ne Americano tütüne benzer ne de Adıyaman tütününe.

O yüzden bence nBase tad olarak sigaraya en yakın taddır. nBase’in de tadı olmadığı için ben sigaraya en yakın tadın sek nBase’de elde edilebileceğine inanıyorum. Bunun kararını vermek için sizin de en azından birkaç kere sek nBase’i denemeniz gerekiyor.

Hangi Sek nBase’i İçmeli?

Markalara bence pek takılı kalmamak lazım. Gerçekten tadı size uyan bir nBase’i bulmanız için biraz para harcamanız gerekebilir. Şahsen ben Keyf n-base tüketiyorum. Çok kral tadları var ve benim damağıma uyuyor. Sizin uyar uymaz bilemem. Tıpkı normal likit gibi reçeteler bularak kendi sek nBase’inizi de yapabilirsiniz. Yalnız nikotin seyreltme mevzuları sıkıntılı olduğu için önermiyorum. Hali hazırda nBase’ler zaten sıradan likitler gibi ateş pahası olmadığı için adı sanı duyulmuş yıllardır tüketicilerin tercih ettiği nBase markalarından herhangi biriyle denemeye başlayabilirsiniz.

Sek nBase’in Tadı Ne Alemde?

Sek nBase’in tadı üzerine bolca yorum yaptık. Yine de tadı tam olarak tanımlamamız gerekirse; nikotin ve saf su kokusunun karışımı olarak tarif edebilirim. nBase içmeye alışmanın en zor adımı ilk kullanımlardır. Sürekli pöfür pöfür aromaya alışmışsanız, ilk başlarda kullandığınız sek nBase size sanki boş buhar soluyormuşsunuz gibi gelecektir.

Sadece birkaç tank bitirdikten sonra sek nBase’in doğasına alışacağınıza inanıyorum. Umarım Sek Nbase yorumlarım, kafasında tilkiler dolanan vatandaşlar için faydalı olacaktır. Eğer sek nBase hakkında sorularınız varsa aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak sorularınızı bana iletebilirsiniz.


14 Yorum “nBase Nedir? Sek nBase İçme Mevzusu…

 1. Hızır İlyas Yanıtla

  “Tıpkı normal likit gibi reçeteler bularak kendi sek nBase’inizi de yapabilirsiniz.Yalnız nikotin seyreltme mevzuları sıkıntılı olduğu için önermiyorum” cümlesinden kastettiğinizi anlayamadım.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   nBase yani nikotin bazı yapabilmek için PG – VG ve nikotini karıştırmanız gerekiyor. PG ve VG’yi edinmek kolay ancak saf nikotini elde etmek çok zor. Elde etseniz bile nikotin son derece tehlikeli bir madde ve seyreltilmesi kimyasal uzmanlığa ihtiyaç duyuyor.

 2. tolga Yanıtla

  ohw yazındaki yorumdan buraya geldim 🙂 sanırım şeytana uyup güvenilir bi yerden one hit wonder alıp buharlıcam 🙂 ama nbase aklıma ki çok güzel açıklama yapmışsın teşekkür ederim :=

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Direkt tüketime uygundur yine de demlendiğinde kimyasallar birbirine tam olarak karışıyor. Hemen içtiğim nBase ile 3 ay demlenmiş nBase arasında lezzet olarak ufak da olsa bir farklılık olduğunu söyleyebilirim. Kısacası her yola gelir sek nBase 🙂

 3. Hasan Yanıtla

  Keyf dediğin adamlar, Kimetsan VG kullanıyor. Tadı nasıl iyi olabilir anlamak zor. Sen hiç Sigma falan içmedin sanırım. Ayrıca, “9-12mg nic. tüketiyorum” diyorsan, yanına bir de MTL içim notunu düşmende fayda var. Bu konuyu okuyanların çoğu, konuya hakim değil.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Benim stoklarım uzun süre önceye dayanıyor, son zamanlarda bir değişim olduysa bilemiyorum. Okurların muhalefet olmak için kendi işine geleni alma ve cevaplama gibi bir psikolojileri var. Orada “Çok kral tadları var ve benim damağıma uyuyor. Sizin uyar uymaz bilemem.” yazıyor ama okurlar “Çok kral tadları var” bölümüne takılıyor. Seninkine uymayabilir Hasan, bu doğal bir durum. Herkes kadayıf tatlısını sevmek zorunda değil ama sen sevmiyorsun diye, “Sen hiç Kemal Paşa tatlısı yemedin sanırım.” gibi bir yaklaşım sergilemek bana pek doğru gelmiyor. Sek nBase’e kadar sürüklenip buralara gelen arkadaşların MTL ve DL ayrımını yapabileceklerine inanıyorum. Çok teşekkürler.

 4. TUĞRUL Yanıtla

  Valla bu kadar nbase övüldü, bizde gittik ilke k.’dan 4 mg 85 15 nbase aldık sigma-merck. Çalkaladık ettik tuttuk, zehir gibi bişey çıktı. Öncesinde uydurma bir Türk markadan 3mglık 80 20 içmiştim, o belli bir watt üstüne çıkınca yine içilebilir gelmişti.

  Herkesin dilinde bir türkü pg boğaz vurumu yapar diye. E 15 pg çok değil elin adamı en aşağı 30 hatta İngiliz 50 içiyor.
  Bu nikotinle mi alakalı o zaman?
  Siz şimdi 9-12 arasında tüketiyorum deyince şok oldum. Gerekirse nikotinsiz de içerim çünkü ben tüttürme eylemine bağımlıyım, içeriğine değil. Bana ne önerirsiniz?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   VG-PG karmaşasına hiç girmek istemiyorum çünkü kişisel bir zevk bence. Biri farklı oranı ideal kabul ediyor, diğeri o ideal oranı yere vuruyor. Aslında 9-12 yüksek bir oran. Ben bu oranı tetikleyici olarak kullanıyorum. Şöyle ki; 9-12 arası nikotin değerine sahip bir nBase veya likit kullandığımda likit bir süre sonra kendini bıraktırıyor. Çünkü aşırı nikotin olaydan soğumama yardımcı oluyor. 9’un altında nikotin tüketirsem mübareği elimden hiç düşürmüyorum ve günlük tüketimim ciddi oranda artmış oluyor. Bu yöntem elbette herkeste işe yaramayabilir bende yarıyor. Referans vermek istemiyorum ama imkanın varsa bir kere Keyf’e şans vermeni önerebilirim.

 5. Sedat Yanıtla

  Ustam slm alykm ben ülke kimya diye bir yerden %100 vg 6mg nikotinli likit sipariş verdim eline ulaştı tank a doldurdum hazır 4 delikli coil le içmeye basladim girtlagimi yakti

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Bahsettiğiniz yere ben göz attım, o arkadaşlar likit değil aroma satıyorlar. Siz aslında likit değil aroma almışsınız. Aroma; sek nbase ile belli oranlarda karıştırılarak likit yapılan bir tatlandırıcıdır. İlk aşamada likitinizi kendiniz yapmaya çalışmayın çünkü birçok detayı var. Adı sanı bilindik kişilerden likit almayı denemenizi tavsiye ederim. İmkanınız varsa yabancı marka orijinal likitler alın. Ülkemizdeki kimyacılar likit ve aroma konusunda tamamen başarısızlar. Defalarca kez denedim ve hepsinin sonu hüsran oldu.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇