nBase Nedir? Sek Nbase İçilir mi ve Sek nBase İçenler - Burak Göç
Bak Bu Tutar!E-Sigara

nBase Nedir? Sek nBase İçme Mevzusu…

Elektronik sigaraya ilk başladığımda herkes gibi aromalı likitlerle işe koyuldum. Önce şekerli tatlardan keyif almaya başladım. Muz, kavun, çilek, karpuz derken evin içinde tropikal iklimler estirmeyi başardım. Manav tezgahını andıran odamın kokusu, sonraları yerini tütün kokusuna bıraktı. Bir zamanlar ayıla bayıla içtiğim meyveli likitlerle damağım alışınca istediğim hazzı alamamaya başldım. Ben de tütün aromaları üzerine hatim çalışmaları gerçekleştirdim.

Bu yıl artık tütün tatlarının da pabucunu dama atarak nBase içmeye koyuldum. Son iki aydır Sek nBase içenler grubunun müdavimlerinden olduğum için bu işe yeni başlayan arkadaşların kafasındaki bazı sorulara yanıt vermemin faydalı olacağını düşündüm. Hala aromalı likitler de tüketiyorum ama aromalı likit tüketimimi %75’e kadar düşürdüğümü söyleyebilirim.

nBase Nedir?

Nbase, N-base veya nBase; elektronik sigara likitlerin saf su, VG (bitkisel gliserin) PG (Propilen Glikol) ve nikotinden oluşan temel bazıdır. Halk arasında vatandaş bunu farklı şekillerde yazıp okurken, Türkçede nikotin bazı olarak adlandırılıyor. Şimdi kafa ağrıtan kısmını bir kenara bırakalım. nBase dediğimiz şey aromasız likittir. E o zaman biz manyak mıyız, neden bunun aromalısı varken aromasızını kullanıyoruz?

Elektronik sigaraların içindeki aromaların büyük bir kısmı sağlıksızdır. Bir de Facebook’da her ellinizi attığınız yerde çıkan premium likit adı altında servis edilen likitler var tabii! Gıda aroması kullanan mı ararsınız, A markasını kullanıp “Yok efendim ben likitlerimde Capella zurt serisinden aşağısını kullanmam” diyen palavracıları mı arasınız hepsi pişmanlık hepsi perişanlık…

Eğer likitlerinizi yurtdışında bilinen markalardan kullanıyorsanız sorun yok. Yalnız Türkiye’de likit piyasası tamamen üreticilerin insafına kaldığı için kullanılan aromaların kalitesinden asla emin olamıyoruz. Biz de aroma derdiyle kafamızı ağrıtmamak için sadece nBase içmeye yöneliyoruz.

Bu arada bir detay daha; nBase’in içeriğinin oranları tamamen üreticiye göre farklılık gösterebilir. Atıyorum A markası %70 VG %30 PG olarak satarken B Markası daha farklı bir oran kullanabilir. Tıpkı likitlerde olduğu gibi nBase’lerin de nikotin oranları farklı olabiliyor. Örneğin ben 12 MG nikotinli nBase kullanıyorum. Kendinize göre farklı nikotin aralığında bir nBase tercih edebilirsiniz. Hatta nikotini bırakmış kullanıcılar tamamen nikotinsiz olanını

Sek nBase İçilir mi? Sek nBase İçenler vs.

Yukarda o kadar attık tuttuk nBase’in ne olduğunu anlattık. Aldığınız sek nBase içilir mi? Evet içilir. Sek Nbase tadı açısından kullanıcısına asla aromalı likitlerde olduğu gibi tropik lezzetler vaat etmezler. Her nBase’in kendine has bir tadı vardır. Yalnız bu tadı ben; tadsızlığın tadı olarak yorumluyorum.

Bi kere vatandaş için sek nBase en büyük kurtarıcılardan biridir;

 • Sağlıklıdır. Adamı aromanın içeriği hakkında dert sahibi yapmaz.
 • İşin içinde aroma olmadığı için geğirtmez, tıksırtmaz mideniz olur olmadık yerlerde yanma yapmaz. Eğer yaşıyorsanız aromaya bağlı olarak yaşadığınız böbrek ağrılarının tümünden kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Likitler bitiyor nereden para bulup kaliteli aroma satın alacağız diye arpacık kumrusu gibi düşündürmez.
 • Ucuzdur. En kaliteli nBase’e yapacağınız 100 liralık masrafla yarım litreden fazla likit sahibi olursunuz. Ki bu kadar sek nBase’i bitirmek kolay iş değildir. Günde ortalama 5-6 ml likit tüketen birinin 500 ml sek nBase’i tüketmesi demek aylarca bir lira para harcamamak anlamına gelir.
 • Buharlaşma ve yoğunlaşma oranı (markasına bağlı olarak) düşüktür. Parayla aldığınız likitler gibi hüüüüp diye bitmez, aletiniz cayır cayır likit içmez.
 • Tad körlüğü yapmaz, buharcı dili edip üzmez. Zaten tadı yok gibi bir şey.
 • Sek nBase tad algılayıcılarınızı tamamen açık tutacağı için, sek nBase tükettikten sonra aromalı bir likit tükettiğinizde aromanın tam tadını alırsınız.
 • Benim gibi tadların birbirine kaynamasından rahatsızlık duyan arkadaşların günlük tel ve pamuk değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırabilir hatta ve hatta bu süreci 3 güne kadar çıkartabilir. Yani nBase her halükarda adama ekonomi yaptırıyor.
 • Ve bence en önemlisi nBase tadı sigaraya en yakın bileşiktir.

Şimdi ateşliyi bi göz önüne alın. Sanki sigara içtiğinizde buzlu badem tadı mı alıyorsunuz? Hayır, almıyorsunuz. Tam aksine, içtiğiniz sigarada herhangi bir tad yok. Evet ortada bir tad var ama bu tad ne kavuna benzer ne çileğe. Ne Americano tütüne benzer ne de Adıyaman tütününe.

O yüzden bence nBase tad olarak sigaraya en yakın taddır. nBase’in de tadı olmadığı için ben sigaraya en yakın tadın sek nBase’de elde edilebileceğine inanıyorum. Bunun kararını vermek için sizin de en azından birkaç kere sek nBase’i denemeniz gerekiyor.

Hangi Sek nBase’i İçmeli?

Markalara bence pek takılı kalmamak lazım. Gerçekten tadı size uyan bir nBase’i bulmanız için biraz para harcamanız gerekebilir. Şahsen ben Keyf n-base tüketiyorum. Çok kral tadları var ve benim damağıma uyuyor. Sizin uyar uymaz bilemem. Tıpkı normal likit gibi reçeteler bularak kendi sek nBase’inizi de yapabilirsiniz. Yalnız nikotin seyreltme mevzuları sıkıntılı olduğu için önermiyorum. Hali hazırda nBase’ler zaten sıradan likitler gibi ateş pahası olmadığı için adı sanı duyulmuş yıllardır tüketicilerin tercih ettiği nBase markalarından herhangi biriyle denemeye başlayabilirsiniz.

Sek nBase’in Tadı Ne Alemde?

Sek nBase’in tadı üzerine bolca yorum yaptık. Yine de tadı tam olarak tanımlamamız gerekirse; nikotin ve saf su kokusunun karışımı olarak tarif edebilirim. nBase içmeye alışmanın en zor adımı ilk kullanımlardır. Sürekli pöfür pöfür aromaya alışmışsanız, ilk başlarda kullandığınız sek nBase size sanki boş buhar soluyormuşsunuz gibi gelecektir.

Sadece birkaç tank bitirdikten sonra sek nBase’in doğasına alışacağınıza inanıyorum. Umarım Sek Nbase yorumlarım, kafasında tilkiler dolanan vatandaşlar için faydalı olacaktır. Eğer sek nBase hakkında sorularınız varsa aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak sorularınızı bana iletebilirsiniz.

Merhaba Ben Burak! Türkiye’nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda beyaz klavyeli şövalye olarak bloglar ve internet siteleriyle savaşıyorum. Ha, bir de kız vermeleri için üniversite mezunu olma çabam var. Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakabilirsiniz.

2 Yorum “nBase Nedir? Sek nBase İçme Mevzusu…

 1. Hızır İlyas Yanıtla

  “Tıpkı normal likit gibi reçeteler bularak kendi sek nBase’inizi de yapabilirsiniz.Yalnız nikotin seyreltme mevzuları sıkıntılı olduğu için önermiyorum” cümlesinden kastettiğinizi anlayamadım.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   nBase yani nikotin bazı yapabilmek için PG – VG ve nikotini karıştırmanız gerekiyor. PG ve VG’yi edinmek kolay ancak saf nikotini elde etmek çok zor. Elde etseniz bile nikotin son derece tehlikeli bir madde ve seyreltilmesi kimyasal uzmanlığa ihtiyaç duyuyor.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;