Motosiklet

Motosiklet sürerken müzik dinlenebilir mi?

Motosiklet sürmek gerçekten de muazzam bir tutku fakat arabanın size sağladığı bazı avantajlardan mahrum kalıyorsunuz. Bunlardan birisi araç kullanırken sigara içmek. Bunu pek aramıyoruz o kadar keş değiliz fakat müzik ne tür araç olursa olsun yolun olmazsa olmazlarından. En azından benim için öyle.

Özellikle tek seferde kontağı açıp 400 Km giden biriyseniz o halde müzik daha da büyük bir eksiklik hale geliyor. Geçen gün kız arkadaşımın da kulaklık takmama şaşırması ile birlikte bu konu hakkında bir şeyler karalayayım istedim, çünkü ilk motosiklet kullandığım zamanlarda ben de bu konuda araştırma yapmıştım ve pek elle tutulur bir şeyler bulamamıştım. Hatta sırf bu yüzden işin teknik kısmını da kendim bulmak zorunda kaldım. İşte başlıklar ile motosiklete binerken müzik dinlenebilir mi sorusuna cevaplar.

Motosiklet Üzerinden Müzik Dinlemek Ne Kadar Risklidir?

Motosiklet üzerindeki risklerin büyük bir bölümünü sürücü ve onun apaçi ruhu meydana getirir. Diğer yandan bilgisizlik ve cehalette ayrı bir mutluluktur efendim. Yani cahiliye zamanında motosiklet sürerken kesinlikle kulaklık ile müzik dinleme macerasına kapılmayın.

Çünkü bu dönemde trafik algınız tam olarak oluşmamış olacaktır, başka bir araçla trafik algınız oluşmuş olsa bile kesinlikle motosiklet algınız kapalı olacak ve ayna kontrolünüz yetersiz olacak. En azından 10.000 veya 15.000 KM boyunca müziksiz yaşayın ya da müzik dinleyip tabuta ses sistemi yaptırmak için bütçe ayırın. (Müzik dinlemezseniz ölmezsiniz ama dinlerseniz ölürsünüz demek istedim yani.)

Motosiklet Sürerken Müzik Dinlemek Neden Söylendiği Kadar Riskli Değildir?

Şahsen benim motosikletimin egzozu açık ve 150 CC olmasına rağmen gerçekten sesi insanı özellikle üst hızlarda gaza getirebiliyor. Sürekli bu sesi duymak ve yolun monotonluğu dışa vuruyor. Bu da belli bir süre sonra sizin içinizdeki apaçiyi dışarıya çıkartıyor. Hiç yapmayacağınız şeyleri yapmaya başlıyorsunuz. Ben ki hayatında otobanda atar yapmamış adam Recep ivedik oluyorum. Hatta utanmasam şahinci vitesi arayacak elim. Egzoz olmasa bile bu sefer yolun monotonluğu sizi sıkabiliyor. Müzik dinlerken motosiklet sürebilecek kişi eğer yeterli motosiklet deneyimine sahipse bu durum risk oluşturmaz en azından bu ufak bir risktir ve motosiklete binmek tamamen büyük bir risktir. 

Algıda seçicilik dediğimiz şeyden dolayı dışarıdaki birçok sesi zaten duymaya devam edersiniz, mesela ben daima kendi motorumun sesini yanından geçtiğim aracın motorunun sesini ve her türlü aracın korna sesini duyarım. Riskleri daha da aza indirmek için aşağıdaki tavsiyeleri mutlaka uygulayın.

Motosiklet Üzerinde Müzik Dinlerken Bilinmesi Gereken Ipuçları Nelerdir?

  • Gaza getirecek her türlü parçadan uzak durun.
  • Ayna kontrolünü çok daha sık yapın.
  • Kesinlikle kulak içi kulaklık kullanmayın, bu kulaklıkları dışarıdan sesi tamamen keserler
  • Apple kulaklıkları gibi kulaklıklar kullanın böylece %40 müzik sesi %30 motosiklet sesi %30 da rüzgar sesi dinlersiniz.
  • Şehir içinde kesinlikle müzik dinleyerek motosiklet kullanmayın bilhassa İstanbul’da.

Motosiklette Müzik Dinlerken Kulaklıklar Nasıl Kolayca Takılıp Çıkartılır?

Kulaklıkların üzerine kaskı kolayca takabilirsiniz fakat çıkartması kulak içi kulaklık olmadığı için biraz sıkıntılıdır. Doğru çıkarma tekniğini siz benim gibi kulaklarınız yana yana öğrenmeyin ve nasıl yapacağınızdan haberdar şekilde tekniğini uygulayın. Şöyle ki;

  1. Kaskınızı çıkartmak için çekmeyin kafanızda kulaklıklar yokmuş gibi çekmeyin.
  2. Sanki kafanıza ilk defa takıyormuşunuz gibi aşağıya ittirin.
  3. Daha sonra çok hafif bir şekilde kaskı sağa ve sola hareket ettirin.
  4. Bu aşamada kulaklıklar zaten tam kulağınızın merkezinden kaymış olacaktır.
  5. Şimdi kaskınızı normal çıkarttığınız gibi değil çene kısmından yukarıya doğru ittirerek çıkartmaya çalışın.

Gördünüz mü? Kulaklarınız hiç acımak zorunda kalmadı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!