Garajİncelemeler

Motosiklet Dizlik önerisi (Venom) & İncelemesi

Dedim ki güvenlik şart, tamam bindiğimiz motosiklet çok büyük bir motosiklet değil ve max 125 KMH hıza çıkabiliyor. Fakat 30’un üzerine çıktığınız anda aslında artık kaza anında üstünüzde başınızda ne kadar koruma varsa onların sizi koruyabildiği kadarsınız ve biraz da tabi patronun sizi sevip, yaşamanıza izin vermesi gerekiyor. Bu güne kadar korumalarım genellikle şu şekildeydi ve hepsini hava sıcak soğuk fark etmeksizin mutlaka kullanırdım; Kask (Astone ve Free-M şimdilik), Mont Armode GT Racing (Şimdilik), Eldiven (Armode) şimdilik.  Eee bir kaza anında üst tarafta yeteri kadar koruma var peki, ama ya alt tarafta? Malum öğrencilik halleri ve ekipmanlar bizim ülkemizde gerçekten çok pahalı. Hayatımda ilk defa bir eldivene 100 TL verdim, hayatımda ilk defa bir monta 340 TL verdim vs.

Şimdi de Venom Dizlik siparişimi verdim ve en sonunda alt kısımdaki ekipmanları tamamlamaya da başladık diyelim.Ben internette motosiklet dizlik koruma veya dizlik önerisi için arama yaptığımda hiçbir şey bulamadım ve dedim ki anlaşılan deneme yanılma yapacağız. Venom muhtemelen ve inş. aldığım ilk ve tek dizlik olarak yerini koruyacak nitekim dizliklere baktığımda gayet orta sınıfın üstü bir sınıfa mensup bir ürün görebiliyorum. Yani, çok uzun bir süre boyunca bana yeteceğine inancım tam öncelikle hadi konuyu biraz açalım ve neden motosiklet kullanırken dizlik korumalarımız olmalı ona değinelim?

Neden Motosiklet Dizliği Kullanılmalı?

Muhtemelen Super Bike (Yarış motosikleti) bir motosikletin üzerinde daha önce sizler de sadece T-shirt ve kapri tarzı zımbırtılar ile kullanım yapıldığını görmüşsünüzdür. Fakat maalesef işte o arkadaşlar bir anlık düşüşte boş mezarlıktan yer dolduruyorlar. Ne acı değil mi? Bunda her ne kadar dizliğin değeri çok yüksek olmasa da sonraki aşamalar için dizliğin değeri oldukça yüksek. Dizlikler bizler için düşüş anında en önemli ve korunması gereken bacak kemikleri konusunda yardım ediyor, darbe emici süngerler ilk gelen o kırıcı darbeyi emiyor akabinde de diz kapağını koruyor. Nitekim, bu kemiklerin kırılması hem acılı hem de bir o kadar da iyileşme süreci zahmetli olan kemiklerdir, tabii eğer şansınız varsa. Şansı olmayan arkadaşların ise maalesef bir kısmı hayatını artık iki tekerlek üzerinde devam ettirmek zorunda fakat motorsuz bir iki tekerlekli araç ile (Allah kimseye göstermesin, gösterdiğine de sabır versin inş.) Bu nedenle Motosiklet dizliklerinin önemi oldukça büyük ve es geçilmemesi gereken bir güvenlik ekipmanı.

Motosiklet Dizliği Tecrübesi (İki Ufak Düşüş ve İki Ufak Acı)

Motosiklet sürmeye başladığım zamandan bu yana kadar geçen süreç içerisinde maalesef ve Allah’a şükürler olsun 2 kere çok ufak kaza geçirdim. Kazaların ikisi de karşı taraflı hatalar olmasına karşın bir tanesi köy yolunda gerçekleşmişti. İki kaza sırasında da mont, kask ve eldiven takıyordum. Düşüşlerim ortalama olarak 20 – 30 KM hızla oldu ve düştüğümde kalkıp üstümü başımı silkeleyip devam ettim. Tabii, eve gidene kadar. Eve gittiğimde kollarım ve üst bölgemin hiç bir görünür darbe almamış olmasına rağmen bacaklarımın gerçekten çizikler ile dolu olduğunu gördüm, tabi bu çiziklerin %90’ı diz ve diz kapağımın olduğu bölgedeydi. İşte, o zaman dedim ki mutlaka bir dizlik alacağım ve her bindiğimde takacağım.

Pantolon Altı Motosiklet Dizliği Kullanımı

Bu artık kültürden midir diyelim anlamadım fakat, güvenlik ekipmanlarımızın görünmesinden pek hoşlanmıyoruz. Bu nedenle hepimizin hayali elbette dizlerimizi koruyacak fakat görünmeyecek bir ürün (motosiklet pantolonu demeyin aynı şey abi gece kız arkadaşımla görüşmeye ben o pantolonla gidemem veya her gün üniversiteye). Neyse ilk olarak aldığım Venom dizliklerimin mafsallı olması, onları pantolon altında hiç rahat tutmuyor. Fakat görüntü ne alemde derseniz, görüntüsü gayet kusursuz fakat, rahat değil!

Bol Pantolon ile Venom dizlikler

Dizliklerin markası pekte önemli değil aslında hangisini alırsanız alın size öyle çok muhteşem bir rahatlık sunmayacak, sunuyorsa da şüphe duymaya başlayın derim. İlk olarak dizlikleri bol siyah kot pantolonum ile denedim.

Venom Motosiklet Dizliği

 

Şimdi yukarı tarafta gördüğünüz fotoğraf orta derece bolluktaki pantolonum, ve şuan içerisinde Venom dizlikler takılı. Bu durumdayken eğer uzun yol yapacaksanız veya indiğinizde çok fazla hareket etmeyecekseniz kullanılabilir ve son derece de güvenlidir. Bu şekildeyken yok efendim altta dizlik varmış pekte belli olmuyor. Fakat yürümeye başladığınız “vıctıkı vıctıkı” RoboCop sesi geliyor. Ona yapabilecek bir şey yok. Tabii motosiklete binmeniz veya eğilip kalkamanız durumunda (çok aşırı hareketli şekilde) dizliklerinizin görüntüsü aşağıdaki görüntüye dönüyor.

Pantolon altına denedik böyle durdu, pantolon altında kalan dizliklerin çok çok daha kullanışsız olmasına karşın çok çok daha fazla korumalı olduğunu herkes söyleyebilir (Pantolon korumasından daha iyi olduğu da söylenir, söylerim, söylerler.) Fakat bol pantolonun üstüne dizlikler hiç gitmiyor. Yani çok çok şekilci yapım olmamasına rağmen ben o çirkin görüntü ile gezemem işte bkz Venom dizlikler bol pantolon üstünde;

Bol pantolon şekli ile bildiğiniz dağdan indim şehire görüntüsünü elde edebilmek mümkün, bu nedenle içeriden tercih etmek çok daha güzel olacak. Tabi bir de diğer alternatifim olan gri ve dar kot pantolonum üzerinde denemeler var.

Dar Pantolon ile dizlikler

Dar Pantolonda da durum boldakinin tam tersi, bu seferkinin pantolon altı görüntüsünü atamayacağım neden diyecek olursanız eğer, çünkü Venom dizlikler benim dar pantolona girmiyor. Aslında girer ama çıkartmaya 3 – 4 tane adam lazım olur bir daha diye gerek duymuyorum. Bu yüzden dar pantolon da pantolon içi görüntüsü yok. İşte merak edenler için de pantolon üstü dizlik görüntüsü;

Tabii, bu şekilde kullanımı son derece rahat oluyor ve takıp çıkartmak için illa tuvalete gitmenize gerekte yok fakat bu dahi çok hoş bir görüntü değil.

Venom Dizlikler’i İnceleyelim

Venom Dizlikler piyasada orta sınıf üstü ve daha doğrusu iyi denilebilecek bir dizlik kategorisine mensup. Fiyatı 65 TL ile 50 TL arası değişiyor. Eğer oturduğunuz ilde ikinci el bulursanız sahibinden.com vs aracılığı ile 20 TL‘ye dahi bulabilirsiniz, (ben bulmuştum bir zamanlar da Fatih’e gitmeye üşenmiştim.) Fiyatına göre oranla gerçekten güzel ve ne kadar rahat olduğundan ve kullanışından da zaten yukarıda uzun uzadıya iyice bir bahsettik. Fiyatı ve performansını göz önünde tuttuğunuz en iyi seçeneklerden birisidir diyebiliriz. Tabii, Topcase yasası ile artık motorlardan Topcase’i de söküyoruz çantamın içinde ne kadar rahat dururlar onu bilemeyeceğim.

Eğer Venom dizlikler ve diğerleri ile ilgili sorunuz varsa yorum alanından bana sorularınızı sorabilirsiniz 🙂

Berkan Akyürek’den Ekleme (Dizliklerin Soğuğa Karşı Etkisi)

(Konuya ilk yorumun sahibi Berkan Akyürek son derece önemli bir yorum yapmış, ben de bu yorumu eklersek daha düzgün bir doküman olur diye düşündüm kendisine tekrar teşekkürler.)

Motosiklet üzerinde bir otomobile göre ciddi rüzgara maruz kalıyoruz. Örneğin kışın dışarısı 5 derece iken rüzgarın etkisiyle bizler -5, -10 dereceleri görebiliyoruz (Canlı test ettim :D).

Vücudumuzda da dizlerimiz rüzgara karşı hassas olan bölgelerimizden birisidir. Uzun vadede yediğimiz rüzgarlardan dolayı dizlerimiz de kireçlenme olabiliyor. Bu bakımdan dizlikler aslında sadece darbelerden değil uzun vadede rüzgarın dizlerimize vereceği zarardan da korumuş oluyor. Mesela şuan yaz mevsimindeyiz bende ara ara takmıyorum fakat bir süre sonra dizlerde ağrılar başlıyor. Bu açıdan gerçekten bazı arkadaşlarımız dizlik konusunu küçümsüyor ama gerçekten es geçilmemesi gereken bir konu.

Kazasız, belasız sürüşler…

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

6 Yorum “Motosiklet Dizlik önerisi (Venom) & İncelemesi

 1. Berkan Akyürek Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Ama motosiklet dizlikleri ile ilgili bir şey daha eklemek isterim maalesef bir çoğumuzun es geçtiği bir konu.

  Motosiklet üzerinde bir otomobile göre ciddi rüzgara maruz kalıyoruz. Örneğin kışın dışarısı 5 derece iken rüzgarın etkisiyle bizler -5, -10 dereceleri görebiliyoruz (Canlı test ettim 🙂 ).

  Vücudumuzda da dizlerimiz rüzgara karşı hassas olan bölgelerimizden birisidir. Uzun vadede yediğimiz rüzgarlardan dolayı dizlerimiz de kireçlenme olabiliyor. Bu bakımdan dizlikler aslında sadece darbelerden değil uzun vadede rüzgarın dizlerimize vereceği zarardan da korumuş oluyor. Mesela şuan yaz mevsimindeyiz bende ara ara takmıyorum fakat bir süre sonra dizlerde ağrılar başlıyor. Bu açıdan gerçekten bazı arkadaşlarımız dizlik konusunu küçümsüyor ama gerçekten es geçilmemesi gereken bir konu.

  Kazasız, belasız sürüşler…

 2. Erden Yanıtla

  Uzunluğu, ebatları kaç cm? Çıkarınca sele altı veya yan heybe çantalara sığarmı diye merak ettim Teşekkürler.

 3. hakan Yanıtla

  elinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş. peki şuan motora yeni başlayan birisine aynı dizlikleri tavsiye eder misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.