Garaj

Motor Yağı Kaç Binde (Kilometre) Değiştirilir?

Gulyabanilere inanır mısınız? Bence inanın. Çünkü; motor yağı hakkında duyabileceğiniz hurafelerin, gulyabani hurafelerinden az olduğunu düşünmüyorum. İlk otomobilinizi aldınız, “yağ bakımı” veya “sıvı bakımı”nın motor için elzem olduğunu da biliyorsunuz, iyi de arabanın yağı kaç km’de değişir bildiğinize emin misiniz?


Tavsiye içerik: İlk Defa Araba Alacak Arkadaşlarım için 7 Tavsiye


Dahası: motor yağı değişimi gecikirse başınıza ne işler açabilir? Benzinli araçlarda yağ değişimi kaç km kullanımdan sonra yapılmalıdır? Ve motor daha sağlıklı çalışsın diye vaktinden önce yağ değiştirmenin israf olduğunu biliyor muydunuz?

Motor Yağı Kaç Binde Değiştirilir?

Her 5 bin kilometrede bir yağ değiştirmeyi gerektiren motorlar 1970’li yılların nostaljik büyüsüydü. Yağ teknolojisinin henüz başını alıp gitmediği bu yıllarda, yağın viskozite değerini şimdiki gibi çeşit çeşit ayarlama imkanımız yoktu. Bir de motorların üzerindeki mühendislik teknolojileri bugünki kadar kusursuz değildi.

Motor yağı taneleri

Eski motorlarda yağ, sürtünen parçalara karşı daha katı bir savaşmak vermek zorunda kalıyordu. Neyseki bunlar geride kaldı ve artık otomobilinizin yağını değiştirmeniz için gereken km ve zaman aralığı maksimum seviyelere ulaştı.

Şimdilerde modern otomobiller için konuşmak gerekirse yağ değişimi için menzilimiz en az 5 bin ila 10 bin km civarında oluyor. Bazı yeni otomobillerdeyse 20 bin km gibi uzun menzili bir yağ değişimi aralığı takip edilebiliyor.

Peki, siz otomobilinizin yağını ne zaman değiştirmelisiniz?

Elbette asıl ve şaşmayan kaynak -muhtemelen- daha önce bakmadan, torpido veya bagaja salladığımız kullanım kılavuzu ve servis kitapçığıdır. Bizim bazı ustalara göre, bu kılavuzları baz almak pek akıllıca değildir. Ustalarımız: “Yau adamlar öyle yazmış ama Türkiye’de bu şartlar yok ki! Onlar Amerigaya göre hazırlanıyor!” derler.

Eğer kullandığınız bir otomobilin kitapçığı Türkçe diline çevrilmişse, o otomobil ülkemizde satılmış demektir. Ülkemizde satılan bir otomobilin ise kullanım kılavuzunun kuru kuruya çevrilmiş olmasının imkanı yoktur. Bu kitapçıklar Türkiye şartları göz önüne alınarak belirlenmiş bakım standartlarını içerir. Buna göre bazı otomobiller 5 bin kilometrede bir yağ değişimi (6 ay içinde) veya 10 bin kilometrede bir (12 ay içinde) gibi size net ve otomobilinize uygun yanıtlar sunabilir. Kitapçığınız, otomobilinizde ne çeşit yağ kullanmanız gerektiği hakkında da size fikir verebilir.

Bu arada, benzinli araçlarda yağ değişimi kaç km menzilden sonra yapılmalı veya dizelde ne zaman yapılmalı gibi ikilemlerle uğraşmak pek sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Önemli olan motorun yapısıdır ve kitapçığınız size varsayım yerine en doğru cevabı verecektir.

Vaktinden önce motor yağı değiştirmek israftır!

Vooow haram! Nasıl ki vaktinden sonra otomobilinizin yağını değiştirmek motora iyi gelmeyecekse vaktinden önce motor yağı değiştirmek de cebinize iyi gelmez. Bazen hepimiz motor yağının, motorun sağlıklı çalışmasına yardımcı olduğunu düşünür ve 2 bin 3 bin kilometre önce yağın değiştirilmesine özen gösteririz. Böylece kaba taslak bir hesapla; her 3 yağ değişiminde ortalama 1 yağ değişimi zarar ederiz.

motor silindir ve pistonları

Oysa yağ değişimi için doğru kilometre ve kullanım şartlarını biliyorsak, nokta atışı yapabilir, tam vaktinde aracımızın yağını değiştirerek gerektiği kadar harcama yapabiliriz. Yağı geç değiştirmenin tasarruf olmadığı gibi erken değiştirmek de sanıldığı kadar faydalı değildir.

Normal bakım vaktinden 2-3 bin kilometre önce otomobilinizin yağ bakımınızı yapmanıza neden olabilecek bazı durumlar da vardır. Bunlar:

 • Sürekli kısa mesafeleri, yoğun trafikte, aşırı sıcakta veya soğukta gitmek.
 • 80 KM/H’nin altında çok uzun süre yol almış olmak.
 • Aşırı çamurlu, tozlu ve tuzlu yollarda seyretmiş olmak.

Motor yağı değişimi gecikirse ne olur?

Motor yağı değişiminin gecikmesi, motorunuzun sigara içmeye başlaması gibidir. Hemen öldürmez, önce süründürür ve sonunda öldürür. Motor yağı aracınızda tavsiye edilenden uzun süre kullanıldığında viskozite değerini kaybeder. Bunun akabinde:

 • Motorunuzda yağ filtresi adında bir parçanın olduğunu biliyorsunuzdur. Bu parça bir süre boyunca motorunuzu temiz tutmaya yardımcı olur fakat yağ değişiminizi doğru zaman aralığında yapmadığınızda, ufak parçacıklar motorun içine yayılabilir.
 • Motor yağlarının içeriğinde sürtünmeyi engelleyen önemli bileşenler vardır. Bu bileşenler zamanla geçerliliğini yitirirler. Motor yağını olması gerekenden uzun süre kullandığınızdaysa motor yağı artık aşınmaları tolere edemeyecek hale gelir. Motorunuzda aşınmalar başlar ve motorunuzun ömrü kısalır.
 • Motordaki parçalar arasında daha az sürtünmenin olması, motorunuzun sessiz çalışmasına yardımcı olur. Yağınızı belli aralıklarla değiştirmediğinizde ve kirli yağı kullandığınızda motorunuzun daha gürültülü çalıştığını fark edeceksinizdir. Bu gürültü bir nevi siz ve aracınızın motorunun ayrılacağı yakın geleceği müjdeleyen hüzünlü bir şarkıdır.

Otomobilinizin yağ değişimi hakkında hala aklınıza takılan bir şey varsa, hemen aşağıdan yorum yaparak; sormak veya paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz.

Etiket

8 Yorum “Motor Yağı Kaç Binde (Kilometre) Değiştirilir?

 1. Yaşar Yanıtla

  Merhaba 2015 model 5.20i benzinli aracım yağ bakımına 300 km kalmış görünüyor fakat 1200 km ilk bir uzun yola çıktım yaklaşık 1000 km kadar motor yağını geç değiştirirsem aracıma zarar vermiş olurmuyum bana ekstra masraf çıkartırmı yada motor yağına bir miktar ekleme mi yapmalıyım.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Merhaba, direkt yağı değiştirmek daha makul bir çözüm. Yağı 10 binin üzerine birkaç bin kilometre kullanmak kısa vadede motara zarar vermez ama yine de tavsiye edilen değerlere sağdık kalmanızı öneriyorum.

 2. hülya özel Yanıtla

  merhaba
  2016 model peugeot tepee bepper 1,3 model ticari aracım var 147 binde yağ değişimi için 10 bin km 15 bin km yağdan hangisi uyar

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Selam Hülya, en kesin bilgiyi otomobilinin kullanma kılavuzundan öğrenebilirsin. Eğer aracınızın kullanma kılavuzunu kaybettiyseniz internetten PDF sürümünü indirebilir veya Peugeot Türkiye’ye mail atarak PDF halini isteyebilirsiniz.

 3. Murat Yanıtla

  Merhaba Mazda 3 1.6 Dynamic otomatik aracım mevcut.Yağ değişimine 1000km.var.Ay sonu uzun yola çıkacam.Yaklaşık 1500km.yol yapıcam.Ay sonu yola çıkana kadar yağ değişimine
  ortalama 500km.kalır.Sorum değişimi yola çıkmadan öncemi yada dönüştemi değişim yapayım.Dönüşte yaparsam yağ değişimini yaklaşık 1000km.geçmiş olucam.Yanıtlarsanız sevinirim.Şımdiden teşekkür ederim.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Eğer aracınızı trafikten uzak bir şehirde kullanıyorsanız 1.000 KM gibi bir gecikme büyük sorun olmayacaktır. Motor yağının eksik olmadığından emin olmanız yeterli. İstanbul gibi dur-kalk şeklinde ilerlenen bir şehirde yaşıyorsanız, uzun yola çıkmadan önce yağ bakımınızı yapmanızı öneririm.

 4. Recep Yanıtla

  Merhaba. 2017 model otomatik power donanımlı mazda 3 almak üzereyim ancak Aracın sahibi aldığın günden bu yana huz bakım yaptırmamış Aracın km şuan 28 binde motorla ilgili ciddi bir sorun olur mu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.