Dutluk AltıOkuduklarım

“Montaigne” – Stefan Zweig

Montaigne’in Denemeler’ini hiç okumadıysan bile mutlaka lisedeki derslerinden anımsıyorsundur. Lisenin sonuna doğru bedelli ergenliğimi bitirirken Montaigne’in “Seçme Denemeler” kitabını okuma şansına sahip olmuştum. Montaigne’ı tanımak bir yerde kendimi tanımak, kendimle tartışmayı (kendime ağız burun girişmeyi) öğrenmekti. Gündelik konulardan felsefi konulara kadar, Montaigne’in bakış açısı at gözlüklerimi çıkarmama yardımcı olmuştu. Ki zaten o zamanlar hiçbirimiz bu kadar büyük bir tetikleyici önümüze çıkıncaya dek at görüşlü olduğumuzu kabul edemeyiz.

Peki, gerçekten Montaigne kimdi? Onun düşüncelerini tanıyor ama onun kim olduğunu, hangi şartlarda doğup büyüdüğünü, ne zorluklarla karşılaştığını ve Denemeler’ini nasıl yazdığını bilmiyordum. Stefan Zweig’in Montaigne kitabı, bana bu konuda çok şey kattı ve Montaigne’in hayatına inceden bir göz atmama yardımcı oldu.

Montaigne kitabı, bir biyografi kitabı niteliğinde olduğu için oldukça sıkıştırılmış bir kitap. Epi topu 93 sayfadan oluşuyor ve pekala sürükleyiciliğiyle bir akşamda eline alıp (kitabı), Montaigne’i tanımış biri olarak (kitabın) başından kalkabiliyorsun.

Montaigne’i bu kitapla daha iyi tanıdığıma göre artık Seçme Denemeler’i ve daha sonra Denemeler ciltlerini okuyarak, asırlar sonra bile düşüncüleriyle hayatımı yontan Montaigne’e anlam kazandırabilirim. Ayrıca bu kitaptan edinmiş olduğum bilgilerle ilerde minik bir Montaigne özeti de yazıp, ödevleri için kısa dönemeç arayan liseli arkadaşlara yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

“Montaigne” – Stefan Zweig Kitap Özeti

Stefan Zweig, kitabının ilk sayfalarında Montaigne’in atası olarak dedesi ve babasını tanıtarak işe başlıyor. Aynı zamanda Montaigne’in neden önemli bir şahsiyet olduğuna kitabın ilk sayfalarında değinerek sizi olandan bitenden haberdar ediyor. Fransız yazarın doğup büyüdüğü ortamı tanımak adına, Stefan Zweig bize zamanın Fransa’sı ve şartları hakkında bolca bilgi veriyor. Fransa’nın ekonomisi, yaşanan önemli siyasi olaylar, savaşlar ve katliamlara kısa kısa tanıklık etme şansınız oluyor.

Montaigne’in atalarını yüzeysel bir şekilde tanıdıktan sonra, Montaigne’in nasıl doğduğunu ve çocukluğunu öğreniyoruz. Eğitimini ne şekilde aldığı ve iş dünyasında hangi alanlarda çalışmalar yaptığına kısmen detaylı olarak yer veriliyor. Kitabın son aşamasına doğru Denemeler’i Montaigne’in hangi şartlarda ve nasıl bir ortamda kaleme aldığına tanıklık ediyor, Montaigne’in dünya turu ile serüvenin büyük bir kısmını noktalıyoruz. Bu arada Montaigne’in krallara yaptığı danışmanlıklara yüzeysel olarak değinildiğini es geçmek olmaz.

En sonunda her insanın ömrünün sonu gibi Montaigne’in hangi koşullarda dünyaya gözlerini yumduğunu öğrenerek, Stefan Zweig’in bize sunduğu 93 sayfalık yolculuğu sona erdiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!