Oyun Yazıları

Monster, Oyun Bilgisayarı Alanında Standartları Belirlemeye Devam Ediyor

Hayatın getirdiği hareketlilik, masaüstü bilgisayar karşısında sabit kalıp oyun oynamayı ufak ufak zorlaştırıyor ve bu nedenle taşınabilir oyun bilgisayarı modelleri, oyun tutkunları arasında daha çok kullanılıyor. İşlemci, grafik yongası gibi donanım bileşenlerini geliştiren markaların yenilikçi teknolojileri sayesinde masaüstü bilgisayar modellerinde yer verilen kimi donanım bileşenleri, oyuncu bilgisayarı çeşitlerinde de değerlendirilebiliyor.

Bu noktada, geleneksel dizüstü bilgisayarların yaşattığı performans düşüşü gibi sorunlar, taşınabilir formdaki gaming notebook modelleriyle tarihe karışıyor. Peki, oyun laptopları, oyunculara başka nasıl avantajlar sağlıyor? Yeni nesil oyunlarla zaman geçiren bir oyuncunun, neden oyunculuk hayatına bir oyun bilgisayarı ile devam etmesi gerekiyor?

IPS Panelli Gaming Laptop ile Oyun Deneyimi Bambaşka

Oyun bilgisayarı modellerini, genel amaçlı kullanım için üretilen taşınabilir bilgisayarlardan ayıran temel özellikler bulunuyor ve bunların başında ekran geliyor. TN panelli ekranlardan farklı olarak IPS panelin kullanıldığı gaming notebook çeşitleri, görüntülerdeki renklerin daha doğru oluşturulmasını mümkün kılıyor, geniş görüş açısı sayesinde bilgisayar farklı açılara konumlandırılsa bile başarılı bir görüntü deneyimi elde ediliyor.

Ayrıca kimi modellerde ekran, NVIDIA’nın G-SYNC teknolojisiyle desteklendiği için kare/saniye oranlarının dalgalandığı durumlarda bile tearing olarak nitelendirilen görüntü bozulmaları ortaya çıkmıyor. Tüm bunların yanında genişlikleri 17.3 inçe, ekran çözünürlüğü ise 4K’ya kadar çıkabilen oyun bilgisayarı ekranları, mobil durumdayken de mükemmel bir oyun deneyimi yaşanabilmesinde anahtar görev üstleniyor.

Yüksek Performansı Mümkün Kılan Donanım Bileşenleri

Oyuncular için edindikleri oyun bilgisayarı modelinin tasarımı, ekran genişliği ve yapısı kadar sahip olduğu donanım bileşenlerinin gücü de önem taşıyor. Zira senaryo tabanlı yeni nesil oyunlar, geniş haritalarda onlarca oyuncunun bir arada bulunduğu online oyunlar ve daha nice tür, merkezi işlemci ve grafik işlemci gücü kullanımı konusunda pek mütevazı davranmıyor.

Full HD ve yukarısı çözünürlüklerde başta ekran kartı olmak üzere diğer donanım bileşenlerine epeyce yüklenen modern oyunları oynamak, güncel donanımlarla oluşturulan gaming notebook kullanıcıları için bir sorun olmaktan çıkıyor. Saniyede 60 kare ve üzerini hedefleyen oyuncular için de ideal seçenek haline gelen oyun bilgisayarı çeşitleri, oyunların yükleme sürelerini SSD gibi birimleriyle kısaltırken yüksek bellek gerektiren oyunlara da pek alışık olunmayan RAM miktarlarıyla rahatlıkla meydan okuyabiliyor.

Güç Kadar Kontrol Edilebilirlik de Önemli

Taşınabilir oyun bilgisayarı kullanıcıları için sevdikleri her oyunu, hemen her ortamda oynamak önemlidir; buradan hareketle oyuncu bilgisayarı modelleri hem klavyeleri hem de dokunmatik kontrol yüzeyleriyle oyun tutkunlarının gereksinimlerine çözüm getiriyor. Milyonlarca kez basmaya dayanıklı olan klavye tuşları, RGB LED arka aydınlatma, geniş TouchPad alanı gibi ayrıntılar, güncel bir oyun bilgisayarı modelinin olmazsa olmazları arasında kabul ediliyor. Ayrıca birçok oyun bilgisayarı, artık oyuncular arasında da rağbet görmeye başlayan mekanik anahtarlı klavyelere ev sahipliği yapıyor. Bu da oyunlarda ekstra performans ve rekabetçi oyunlarda başarı anlamına geliyor.

Bir Oyun Bilgisayarından Beklenenden Daha Fazlası Monster’da

İsmiyle müsemma oyun bilgisayarları geliştiren Monster, hangi tarz olursa olsun, yeni nesil oyunların akıcı ve yüksek performansla çalışmasını sağlayan oyun bilgisayarlarıyla Türkiye’nin oyun bilgisayarı markası oluyor. Farklı ihtiyaç ve bütçelere uygun konfigüre ettiği oyun bilgisayarı modellerini, güncel teknolojilere göre şekillendiren ve oyunculardan aldığı geri bildirimlerle ürün gamını zenginleştiren Monster, Abra ve Tulpar serileriyle ses getiriyor.

Semruk serisi oyun bilgisayarı seçenekleriyle performansın zirvesini görmeyi hedefleyenlere seslenen Monster, ekran boyutu ve çözünürlüğü noktasında kullanıcılara serbesti sunuyor. Donanımları, belirli oranda özelleştirilebilen modeller, Intel ve NVIDIA’nın yeni nesil çözümlerinin yanı sıra yüksek kapasiteli RAM, sabit disk ve SSD birimleriyle de her türlü kullanım senaryosunun üstesinden geliyor.

Geliştirdiği modellerle standartları belirleyen ve oyun meraklılarının bir oyun bilgisayarından beklediklerinden daha fazlasını veren Monster; sizi, 4K çözünürlükte, akıcı ve eşsiz bir oyun deneyimi yaşamaya davet ediyor.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.