Bak Bu Tutar!İnceleme Atölyesi

Masa Altı Ayak Desteği: IKEA Dagotto İncelemesi

Masada yemek yeme medeniyetine (!) göç edeli 5 sene kadar oldu. Normal bir insan nasıl masada oturup yemek yer? Sandalyeye oturur ve ayaklarını dümdüz aşağıya uzatır. Ben nasıl oturuyorum? Sandalyenin üstüne çıkıp, kabile şefi oturan boğa gibi bağdaş kuruyorum. İşin daha garibi çalışma masamda da böyle oturuyordum. Bu sorununun (evet aslında ciddi bir ergonomi ve postur sorunu) temelini bızıklayacak olursak birçok farklı neden var.

En önemlisi kültürel alışkanlığımız. Yıllarca yer sofrasında yemek yerseniz ve tüm çocukluğunuz yer sofrasıyla geçerse 18 senede alıştığınız düzeni 5 senede değiştiremezsiniz. Dahası ben iş dünyasına atıldığımda laptop hep kucağımdaydı ve yine bağdaş kuruyordum. Çalıştığım ajanslarda bunun acısını çok çektim ama sonra modern medeniyetler seviyesine doğru bir adım atıp masayla barışmaya karar verdim. Bu kararımı verdikten sonra masa aldım ve masamı kullanabileceğim ekipmanlarla donattım. Yine de hala büyük bir sorun var. Çalışma masasında ve Markus Koltukta oturuyor olmam bağdaş kurmama engel değildi.

Bir süre etrafa araştırıp bakınınca aslında ergonomik açıdan birçok şeyi yanlış yaptığımı öğrendim. Bağdaş kurmamın en önemli nedeni alışkanlıktı ama tek nedeni bu değildi. Ayaklarımı aşağıya uzattığımda ayaklarıma binen kuvvetin ağırlı da bir sorundu. Ecnebi arkadaşların bu sorunu çözemek için masa altı ayak desteği ürünlerine yöneldiğini gördüm.

Gavuru bu konuda ne kadar kıskansam az kalır. Adamlar ergonomik bir çalışma ortamı kurmak istediklerinde onlar hatta yüzlerce alternatifi var. Neden? Çünkü insanlar sağlıklarına önem veriyorlar. Bizim ülkede bir laptopla işimiz görüldüğü için maalesef bu tarz ince düşünceler yok. Dahası düşünenler için satın alabileceğiniz ürünler de çok sınırlı. Piyasada bu derdinize derman olacak ne yazık ki binbir çeşit ürün yok. O nedenle masa altı ayak desteği olarak IKEA’nın sattığı Dagotto’yu aldım. Henüz hala adını doğru yazamıyorum veya soranlara söyleyemiyorum ama olsun.

IKEA Dagotto Ayak Desteği İncelemesi

İşin içinde öyle sandığınız gibi fezatronik uzay teknolojileri falan yok. Bu yüzden Dagotto oldukça temel ve basit bir ürün. Kutudan birkaç vidayla birlikte çıkıyor ve küçükken oynaştığımız Tengıl gibi bir tornavida ve pense yardımıyla kısacık sürede kurulumu yapılabiliyor. Alüminyum bir iskeletten oluşan Dagotto ayak desteğinin üstünde ise pazar lastiği kalitesinde plastik ayak destek levhası yer alıyor.

IKEA Dagotto

İskeletin şekli ve ayağımızı koyduğumuz tabla gereği IKEA Dagotto’nun en büyük avantajı ayağımızın rahat edeceğini düşündüğümüz konuma göre kolayca ayarlanabilmesi. Ayağın dik dursun istersen tablayı dik tutuyorsun, aşağı doğru eğik olsun dersen aşağı doğru eğiyorsun. Böylece sabit ayak altı desteklerinin sunamayacağı önemsiz gibi görünen önemli bir konfor detayına sahip oluyorsunuz.

IKEA Dagotto iskelet

İskelette yer alan kaydırmaz lastikler sayesinde parke yüzeyde Dagotto bir ileri bir geri sizinle kovalamaca oynamıyor. Fakat ayağınızın konumundan rahatsız olursanız ittirme ve kaktırmak suretiyle rahat edeceğiniz noktaya hareket ettirebiliyorsunuz.

IKEA Dagotto’nun Avantajları Neler? Nelerini Sevdim?

  • Beni bağdaş kurma alışkanlığımdan vazgeçirdi. Artık ayaklarıma fazladan yük binmediği için bağdaş kurmak yerine ayağımı rahatla uzatabiliyorum.
  • Henüz soğuk havalar olmadı fakat evin gerçekten soğuk olduğu birkaç gün boyunca ayaklarım inanılmaz rahat etti. Evin her tarafı soğukken ayaklarımı soğuk parkelerin üstüne koymak yerine soğuk betondan hallice sıcak olan Dagotto’ya uzattım.
  • Uzun vadede daha sağlıklı olduğu kabul edilen nizami bir çalışma oturuş pozisyonu oturtmama yardımcı oldu.

Bunların dışında boyunuzun kısa olması veya masanız yüksekte olması gibi durumlarda IKEA Dagotto vücudunuzdaki ağırlık dağılımının olması gerektiği gibi olmasına yardımcı olacaktır.

IKEA Dagotto’nun Dezavantajları Neler? Nelerini Sevmedim?

  • Çok temiz bir yüzeyde konumlanıyor olmasına rağmen demir bölümün rengi kaçtı. Hatta herhalde böyle birkaç ay kullanırsam tamamen çiziklerden oluşan bir Dagotto’m olmuş olacak. Uzaktan bakıldığında bu çizikler ve renk kaçmaları sorun olmasa bile yakından baktığınızda sanki yıllardır kullanılan bir ürünmüş havası veriyor. Oysa kullanmaya başlayalı sadece 2 ay oldu.
  • Fiyatı bu tarz bir ürün için olması gerekenden damarlı. Yani daha önce de söylediğim gibi bu alet fezatronik teknolojiler vaat etmiyor. Basit işlevli basit bir ürün. Bu tarz bir ürün için 79,99 TL bence gereksiz fazla.

Son Sözler;

Basit bir ürün olduğu için detaylı detaylı incelenecek bir şeyini bulamadım. Sadece benim gibi oturuş pozisyonu sıkıntısı çeken ve ayaklara binen yükten kurtulmak isteyenlerin masa altı ayak desteği olarak bence IKEA Dagotto düşünmesi gereken bir ürün. Ben biraz gerdim falan Türkiye’de satın alabileceğiniz diğer ürünleri incelerseniz Dagotto’nun çok daha mantıklı ve konforlu olduğunu şıııp diye anlayacaksınızdır.

Dagotto hakkında sorularınız veya merak ettikleriniz mi var? Hemen aşağıdan Allah ne verdiyse fıydırtın gitsin!

8 Yorum “Masa Altı Ayak Desteği: IKEA Dagotto İncelemesi

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

      Kesinlikle yerinde bir karar olmuş hocam. Böyle basit bir ürüne o parayı vermek mantıklı değil. O zamanlar da alternatifi olmadığından Dagotta’ya düşmüştüm. Güle güle kullanın 🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.