Bak Bu Tutar!Okuduklarım

Mahalleden Arkadaşlar – Selçuk Aydemir

Hayat oyununa Türkiye’de “Hardest” zorluk seviyesinde başlamanın dezavantajları var. Onu anlıyorum ama en azından elimize bozuk Atari kolu verip oyuna öyle dahil etmeselerdi iyiydi… Yirmi yıldır Mario’nun tüm hakları kuyruklu yıldız gibi kayıp kayıp gidiyor gözümün önünden. Sonra bu coğrafyada yaşamanın horoz şekeri kadar güzel yanlarının olabileceği aklıma geliyor. Burak Aksak’ın Leyla ile Mecnun’u, Selçuk Aydemir’in İşler Güçler’i, Mahalleden Arkadaşlar kitabı’ı ve nicesi gibi….

Kitaba tekme tokat girişmeden önce izninle şu adamlarla yarım kalan hesabımı bir göreyim. Herifler sülalecek üstüme çöken kara bulut gibiler. Adamlar o kadar iyi yazıyorlar ki, yetişmemin imkanı yok. Onlar Şampiyonlar Liginin Real Madrid’i ise, ben hangi ligde oynadığını bilmediğim Yimpaş Yozgatspor’um. Onlar 40 yıl önce çıkmasına rağmen IMBD zirvesindeki Godfather üçlemesiyse, ben 12. sezonuyla IMDB Top 100’üne girememiş Kurtlar Vadisi’yim.

Anlayacağın bu adamlarla eşit şartlarda değiliz. Ama haset etmiyorum, herifler neler yapmışsa paşa paşa okuyor, izliyorum. Rakiplerimi onların icraatlarıyla yokluyorum. Açıklarını kollayıp, alaşağı edeceğim günü bekliyorum. Tam yakaladım derken, yeni bir kitaba, diziye veya senaryoya imza attıklarını öğreniyorum. Kapışma baya hararetli ama bükemediğin bileği öpeceksin! Her şeye rağmen Selçuk Aydemir ve Burak Aksak ile aynı coğrafyada doğup onların hayal gücüne tanık olmayı seviyorum.

Mahalleden Arkadaşlar’ın Konusu

Mahalleden Arkadaşlar’da Selçuk Aydemir’in yerleri yumruklatan üslubuyla 9 yaşındaki üç arkadaşın Küçükçekmece’de kurdukları yeraltı çetesinin faaliyetlerini okuyoruz. Selçuk, Mete ve Serkan’ın çetesinin temellerini atışının, aleme nam salışının ve çetelerinin gelir kaynağını oluşturmasının bir mücadelesi bu kitap. Çete olur da hiç karşıt çete olmaz mı? Bizim üçlünün karşısında dağ gibi duran İsmet’in çetesi var! Ben vs Selçuk Aydemir versus’unda nasıl ben yerleri öpeceksem, bu arkadaşların çetesi de İsmet’in çetesi karşısında aynı durumdalar.

Çete demişken, 9 yaşındaki çocuklardan bahsettiğimizin farkındasın değil mi? Bu çocukları ve çetesini haberlerde kafasını montun içine sokarak gazetecilere poz vermeyen çete elemanlarıyla karıştırmayın. Bunlar pirüpak ve kendi coğrafyalarının minnak çete elemanları. Annesinden su salmasını isteyen, tek derdi fiyakalı bisikleti ve oyuncakları olan, akşam kirli planlarını yaparken uyuyakalan çocukların çetesi…

Mahalleden Arkadaşlar kitabı yaşı, dili, dini ve ırkı farketmeksizin herkesin bir solukta okuyacağı, okurken soğan soyma etkisi yaşayıp, gülmekten gözünüzden yaşların süzüleceği bir kitap. Şimdiye kadar yerli edebiyat ürünlerine aşık olmayı başaramadıysanız bu kitap tam boyunuzun ölçüsünü almalık diyorum, o kaddaaar!

Mahalleden Arkadaşlar Kitabının Yorumu, Ellemesi ve Elleştirmesi

Mahalleden Arkadaşlar’ın herkeste aynı etkiyi bırakacağına inanmıyorum. Ben kitapta konu edinilen bölgede doğup büyümüş ve hayatta kalmayı başarmışım. Haliyle rütbeliyim ve mevzuya hakimim. İşbu kitapta bahsedilen mekanların tümünü çocukluğumdan bu yana arşınlamışım. Ondan olsa gerek, kitap karambole gönlümde taht kurmayı başardı.

Mahalleden Arkadaşlar’la Küçükçekmece – Kanarya çıkmazında geçen tüm çocukluğum film şeridi gibi gözümün önünden geçti. Gece gündüz kahkaha attığım için komşular aramızdaki Varşova paktını bozma kararı aldı. Annem “Kitaba güleceğine kalk git gız bul, yaşıtların evleniyor” tribi attı. Üstüne bir de boş boş şeyler okumamamı, açıp bi Ayetel Kürsi ezberlememi tembih etti.

Şimdi evde iç, mahallede dış mihraklarla baş etmek zorundayım. Adeta Baba filminde tüm mafya işleri hatır belasını üstüne yıkılmış Micheal Corleone gibiyim. Hangi safa sığınmam gerektiğini bilmiyorum. Ve bunların tüm müsebbibi Mahalleden Arkadaşlar…

Toplamda 220 sayfadan oluşan ama size yaşattıkları zihninizden 220 yıl silemeyeceğiniz bir arkadaşlık öyküsü. Bu kitap, 90’lı yılların mahalle arkadaşlığının, mahalleden arkadaşların öyküsü.

2 Yorum “Mahalleden Arkadaşlar – Selçuk Aydemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!