Bilgisayar

Mac’de Yaşadığım Spotify %100 CPU Kullanım Sorunu ve Çözümü

Spotify ile ilk defa ayran içtik ayrı düştük! Bu servisi keşfettiğim ilk günü daha dün gibi hatırlıyorum. Aylık sadece ₺9.99 ödeyerek özgürce müzik dinleyebilme fikrine bayılmış, hatta bilgisayarlar arası senkronizasyon falan filan derken kendisine abayı yakmıştım.

Ne var ki, Son olarak Mac’de yaşadığım Spotify’ın %100 veya oldukça yüksek CPU tüketimi sonrasında bir yılı aşkın süredir devam ettirdiğim Premium üyeliğimi sona erdirdim.

Gerçi Spotify nasıl iş yapıyor onu da anlamadım. Geçtiğimiz gün hesabımı Premium’dan çıkarmıştım ki, dün kredi kartı ekstresinden yaptıkları geçirmeyle aslında benim onları çıkarsam da onların beni çıkaramamış olduğunu gördüm.

MacBook’un huyunu suyunu kullanıcısı bilir. Eğer sadece iş amacıyla kullanıyorsanız, bu alette ne en ufak ısınma sorunu yaşarasınız ne de deli dragan CPU kullanım oranlarını görürsünüz.

Son bir aydır böyle değişik değişik Mac’in ısınmaya başladığını gördüm. Hayır zaten video montajı filan yapan bir adam da değilim, daktilo niyetine kullanılan bir bilgisayar neden ısınsın? Derken bi Etkinlik Monitörü üzerinden kontrol edeyim, bu terslikte bir iş var dedim.

Ne Allah’ın hikmetiyse CPU kullanım oranını incelediğimde Spotify’ın benim bebeğin CPU’suyla resmen ilişkileri olduğunu gördüm. İşin daha da tuhafı bunun çözümüne dair hiçbir şey bulamadım. Yarım gecelik araştırma sonrasında da en nihayetinde son derece mantıksız bir çözüm buldum.

Arkadaşların söylemesine göre; Spotify üzerinden müzik indirme seçeneğini ve “Gelişmiş Ayarlar” menüsünden şarkılarda çapraz geçiş seçeneğini kapattığınızda CPU sorunu gideriliyor. Bu yöntemle ben de CPU sorununu ortadan kaldırdım ancak her ay para verdiğim servis bana en önemli premium özelliğini sunmayıp, bilgisayarımı cayır cayır yakacaksa kusura bakmasın ama Premium filan dinlemem adamın yazılımını karışlarım.

Şimdilik Spotify Premium’a elveda diyor ve bir süre reklamlı sürümünü kullanmayı düşünüyorum… Ne zaman ki Client’ı adam akıllı OS X için düzenlerler o zaman belki tekrar uğrarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!