BilgisayarEvdeki Mac

Mac’de “Hiç Yabancılık Çekmeden” PC Klavyesi Nasıl Kullanılır?

Sermayenizi kediye yüklemeden, Apple klavyesinin 6’da 1’i fiyatına alacağınız PC klavyesini, Mac’iniz ile kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik; tam hayal ettiğiniz gibi ve hiç yabancılık çekmeden!

Mac’iniz var ve harici bir klavyeye de ihtiyaç duyuyorsunuz. Ama doların horon teptiği şu dönemde sermayeyi Apple’a yüklemek işinize gelmiyor. Sıradan bir PC klavyesi alıp, işi tatlıya bağlama niyetindesiniz.

Tüm MacBook ve Mac kullanıcıları gibi siz de Mac’de PC (Windows) klavyesi kullanmak istediğiniz için önce toplum ve fanboy tarikatlarıyla savaşmak zorundasın.

Tuzu kuru, parası bol kesim:

 • “Ya adam milyarları verip Mac almış, utanmadan Windows klavyesi kullanıyor!”
 • “BMW’ye, Mercedes jantı koymak olur mu hiç kardeşim?”
 • “İşte bunlar hep Ferrari alıp tüp taktıran zihniyetl!”

Gibi renkli Türkçe örneklerle, işinizi göreni almak yerine fazladan para verip markaya uygun olanı almanız konusunda ısrar edecek.

Oysa sıradan bir Mac klavyesinin 6’da 1’i fiyatına, Mac’inizde kullanabileceğiniz çiçheek gibi bir klavye satın alabilirsiniz!

Yaptım, oldu! Nasıl mı?

Mac’de Windows PC Klavyesi Kullanılır mı?

Mac’inizle PC klavyesi kullanmak için kollarınızı sıvamadan önce, Mac’e uyumlu bir PC klavyesi satın almanız gerekiyor.

Her USB klavyeyi Mac’inizle kullanamayabilirsiniz. Alacağınız klavyenin teknik özellikleri arasında OS X veya macOS gibi ibarelerle Mac’lere destek sunulduğundan emin olmalısınız.

Klavyenin üstünde bu tarz ibarelerden birini görüyorsanız, beğendiğiniz ve kullanmak istediğiniz klavyeyi alabilirsiniz.

Aklınızda daha fazla soru olduğunu biliyorum. Mesela;

 • CMD tuşu yerine ne kullanacağız?
 • Farklı dizilim sorunu bizi kullanırken zorlayacak mı?
 • PC klavyesine Mac’i kullanırken elimizi nasıl alıştıracağız?

Bu sorular her Mac kullanıcısının kafasını karıştırır, parasını çöpe atıyormuş hissine kapılmasına neden olur. İsterseniz, merak edilen bu soruların yanıtlarına bir sonraki başlıkta bakalım.

Mac’de “Hiç Yabancılık Çekmeden” PC (Windows Klavyesi) Nasıl Kullanılır?

Apple’ın tüm Mac klavyelerini kullandım. Hepsinde kendine has bir tuş dizilimi var. Bu tuş dizilimine de zamanla alıştım.

Bir PC klavyesi kullanacağımda karşılacağım ilk sorunun ellerimin farklı yerlerde farklı tuşları araması olacağını düşünüyordum.

Yeni çalışmaya başladığım şirkette Mac kullanıyorum ve harici monitörle kullandığım için harici bir klavye satın alınması gerekiyordu. Olay şahsi olmadığından, şirketin bana pahalı bir Mac klavyesi yerine sıradan bir PC klavyesi almasını istedim.

Çalıştığım şirket de bana 849 TL’lik Mac klavyesi yerine 139 TL’lik Logitech Mk235 Siyah Kablosuz klavye & fare seti satın aldı.

Klavyeyi Mac’imle kullanmaya başladığımda önce ellerimin farklı yerde farklı tuşları aradığını gördüm. QWERTY klavyenin harfler, rakamlar ve FN fonksiyon tuşları zaten bir Mac klavyesi ile aynı. Farklı olan CMD, Kontrol ve Alt gibi tuşlardı.

Konuyu biraz araştırınca Apple’ın bu konuda da ince düşündüğünü fark ettim: Niteleme Tuşları!

Kas hafızasını belli bir tuş takımına alıştırmak ve sonra ona farklı bir tuş takımını öğretmek oldukça zor. Apple bunu bildiği ve insanların Mac’lerini PC klavyesiyle kullanmak isteyebileceğini düşündüğünden, Niteleme Tuşları adında bir opsiyonel değişiklik imkanı tanımış.

Bu ayar sayesinde yalnızca birkaç dakikada klavyenizi tam hayal ettiğiniz gibi ve fonksiyonel bir Mac klavyesinden farksız kullanabiliyorsunuz. Nasıl mı?

 1. Mac’inizin Ayarlar menüsünden Klavye menüsüne giriyorsunuz.
 2. Niteleme Tuşları, seçeneğine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.
 3. Klavyeyi Seç bölümünden bilgisayarınıza bağlı harici klavyeyi seçiyorsunuz.

Şimdi aşağıdan kendi klavyemize göre CMD, Alt ve Kntrl gibi tuşları eşleştirmemiz gerekiyor.

Örneğin benim PC klavyemde Alt tuşunun olduğu yer, Apple ve Mac klavyesinde Command tuşuna denk geliyor.

Eğer bu pencereden Option tuşunun karşısından Komut seçeneğini saptarsam, PC klavyemdeki Alt tuşu bir CMD tuşu fonksiyonunu yerine getiriyor. Tam da 5 kat daha pahalı bir Apple klavyesinde olması gerektiği gibi!

Diğer farklı tuşları da MacBook’umdaki tuşlar gibi ayarladığımda klavyem bir Apple, daha doğrusu Mac klavyesiyle birebir aynı fonksiyonelliği kazanmış oluyor.

Neredeyse 1 aydır PC klavyemi Mac’imle kullanıyorum ve hiçbir farklılık hissetmediğimi açıkça belirtebilirim. Eğer siz de bir Mac ile PC klavyesi kullanmak zorunda kalırsanız artık seçiminizi nasıl yapmanız gerektiğini biliyor olmalısınız.

Mac’de PC klavyesi kullanmak hakkında kafanızda soru işaretleri mi var? Sorunuzu hemen aşağıdaki yorum kutusundan bana ulaştırabilirsiniz.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir Yorum Yapılmış “Mac’de “Hiç Yabancılık Çekmeden” PC Klavyesi Nasıl Kullanılır?

 1. halil Yanıtla

  Yazılar ve siteni gerçekten çok beğeniyorum. Yaptığın iş takdir edilesi eline emeğine sağlık uzun fakat zevkle okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.