Bak Bu Tutar!Evdeki Macİnceleme Atölyesi

MacBook için En İyi Laptop Standı; Rain Design mStand İncelemesi

Rain Design mStand, Apple Store aracılığıyla satın alabileceğiniz gelmiş geçmiş en kuuuul laptop standı. Peki kim, neden ve niçin bir laptop standına ihtiyaç duyar? Öte yandan şu kadarcık alüminyuma 150 TL vermek akıl işi midir? Baylar ve bayanlar, teknoloji budalasının dünyasına hoş geldiniz…

İşi gücü bütün gün bilgisayar başında klavye tıkırdatmak olan insanlar için ergonomi şakaya gelmez. Bir de Multitasking bağımlısı olduğumuz gerçeği var. Çalışırken en az iki monitörümüz olmazsa elimiz ayağımız titriyor, gözümüz seğirmeye başlıyor. Kullandığımız monitörlerin göz hizasında ve erişilebilir olması çalışırken acıların çocuğu gibi boyun bükmek zorunda kalmamamız demek oluyor.

Pencerelerin arasında tüm gün sinekli beygir gibi bir oraya bir buraya atlamaktan vazgeçemeyeceğimize göre ergonomik şartları kendimize uydurmamız lazım. İşte bu aşamada garip dostu Rain Design mStand kendini rakiplerinden bir çırpıda ayıran oldukça başarılı bir laptop standı.

Laptop standına ihtiyaç duymanızın bir çok nedeni olabilir;

  • Multitasking olarak birden fazla monitörle çalıştığınızda laptopu göz hizasında tutmak istemeniz
  • Laptopun masaüstünde bıraktığı dağınık görüntüyü illet olmanız
  • Ortalıktaki fazlalık kabloları daha hoş bir Setup yardımıyla saklamak
  • Bilgisayarın masa ile temasını keserek aşırı ısınmasını engellemek
  • Masanın üstünde duran ve birkaç aylık maaşınızla satın aldığınız bilgisayarınızı çiziklerden, düşmeden ve darbeden (üstüne çay dökülmesinden) korumak.

Örnekleri daha çoğaltabiliriz. Yukardakiler benim bir laptop standına ihtiyaç duyma nedenlerim. Fakat siz de kendinize bir pay çıkartabilirsiniz. Mesela bir MacBook veya laptop ile masada çalışan arkadaşlar 10 sene krediyle ev almış gibi sürekli öne doğru eğilmek zorunda kalır. İki büklüm saatlerce rahatsız bir pozisyonda çalışmak, şiddetli boyun ve baş ağrılarına neden olabilir.

Bir de dizüstü bilgisayarınızı harici bir fare ve klavyeyle kullanmak istiyorsanız o hepten şenlik demek. Gelsin bilek ağrıları, gitsin kol ve bel ağrıları… İşte alın size bir laptop standı satın almak için haklı nedenler. Gelelim dananın kuyruğunun koptuğu inceleme kısmına…

Rain Design mStand İncelemesi

Rain Design mStand laptop standı, Apple’ın anlaşmalı olduğu Rain Design firması tarafından tasarlanan bir laptop standı. Şu an ülkemizde birçok satıcıdan ve Apple Store’dan satın alabileceğiniz Rain Design mStand’ın iki farklı modeli var. Benim satın aldığım öyle dümdük Rain Design mStand modeli olarak geçiyor. Yani dut yemiş bülbül gibi masanın neresine koyarsanız orasında kalan model.

Rain Design mStand 360 modelinde ise laptop standının tablası 360 derece dönebiliyor. Ofis ortamında veya toplantı sırasında insanlarlar yanak yanağa kalmamak için uygun bir stand değil mi? 😀

Rain Design mStand Tasarımı

Bir laptop standından Da Vinci’nin elinden çıkmış ustaca süslenmiş hatlar bekleyemeyiz. Bu stand da zaten bu mantıkla tasarlanmamış. Setup’ı için minimalist ve sade bir laptop standı isteyen, “Çok para vermeyeyim ama çalışma ortamım yakışıklı dursun” diyen benim gibi işin budalaları için geliştirilmiş. 3 farklı renk seçeneğiyle sunulan Rain Design mStand, MacBook renklerinde üretiliyor.

Benim Setup’ımda siyah ve gri tonları hakim olduğu için ben gri olanını tercih ettim. Açıkçası MacBook Air ile renklerinin birebir olması ve ton farklılığı olmaması kuruyemişçi dükkanına benzeyen çalışma masama emlakçı masası havası kattı. Çalışma masamın hala bir siii iiii oooo (CEO) masasına dönüşmediğini itiraf etmem gerek.

Rain Design mStand ve Kullanılabilirlik

Aslına bakarsanız bu hayvanın tüm numarası kullanışlılık adımında karşınıza çıkıyor. 1,36 kg ağırlığındaki stand alüminyumdan üretilmiş. Macbook Air, Macbook Pro ve Macbook’un tüm modelleriyle uyumlu. “Ehehehe ama benim MacBook’um yok ki.” diyen gariban dostlarım hiç merak etmeyin. Apple markası olmayan yanlış hatırlamıyorsam 15 inç’e kadar monitörlü laptoplar için de kullanabiliyorsunuz.

Öne doğru eğik tasarım yapısı sayesinde MacBook’un hava kanalları masa üzerindeki gibi kapanmıyor. Böylece hava akışı olması gerektiği şekilde sağlanıyor. Üreticinin söylediğine göre alüminyum sayesinde bilgisayarın ısısı standa yansıtılarak ısı dağılımına da yardımcı oluyormuş. Yalnız ben üreticinin yalancısıyım.

Çalışma masanız ve MacBook’unuzu komple bir Workstation havasına sokan Rain Design mStand’ın en fonksiyonel yanı ise arka kısmındaki kabloları saklama bölümü. Tüm kablolarınızı standın arka yüzeyindeki delikten geçirdiğinizde, masanızın üzerindeki Kerkük boru hattını andıran kablolar gözünüzün önünden kalkmış oluyor.

Ergonomik açıdan Rain Design mStand’ın hakkını yemememek lazım. Önceden masaüstündeki MacBook ile kullandığım birincil monitörüm arasında Everest ile Ağrı Dağı kadar yükseklik farkı vardı. Yükseklik farklılığından dolayı hem boynumun konumunu hem de yükseklik pozisyonunu sürekli dengelemem gerekiyordu. Şimdi sadece göz ucumu kaydırmam diğer monitördeki işlerimi takip etmem için yeterli oluyor. Apple’ın ürünün açıklamasında yer verdiği bilgilere göre Rain Design mStand, MacBook’umuzu 155,3 cm yükselterek tam göz hizamıza yükseltiyor. Açıkçası yükseklik seviyesi tamamen ideal diyebilirim.

Tek parçadan oluşan bir stand olmasının bize bazı fonksiyonel avantajları da var. Gün sona erip işim bittiğinde masanın orta yerinde salınıp duran kulaklığımı standın altına gömerek, görüntü kirliliğini engellemiş oluyorum. MacBook’un sürekli havada olması bir yıldır ulaşamadığım USB portlarına erişmemi sağladı. İnanabiliyor musunuz, benim Mac’imde tam 2 tane USB noktası varmış 😀 Standın MacBook’u koyduğunuz bölümlerinde ve masanın üstüne yer alan tabanında kaydırmaz destekler yer alıyor. Bilgisayarınız kesinlikle şekil şukul yapmıyor ve siz çalışırken titreşime alınmış Nokia 3310 gibi stand üzerinde titremiyor.

Rain Design mStand’ın Fiyatı

Başta Apple Store olmak üzere birçok e-ticaret sitesinde bu standı göreceğiniz kesin. Yalnız nedense bu sefer hayretler içindeyim çünkü Rain Design mStand’ın en ucuz fiyatı Apple Store’da. Rain Design mStand 149 TL + ücretsiz kargo olarak satılıyor. Birkaç e-ticaret sitesinde daha uygun fiyatlı Rain Design mStand gördüm ancak taklit ürünler olduğunu ufak bir zoom sonrasında anladım, uyandırayım da haberiniz olsun. Satın almadan önce daha ucuza bir yerde bulursanız mutlaka yakından bir bakış atmanızı öneririm.

149 TL bu laptop standı için eder mi dersek, elbette etmez. Bence maksimum değerinin ₺65 civarı olması gerekirdi fakat ürünün dolar bazında fiyatı aslında son derece uygun. Bizim kepaze ekonomimiz nedeniyle pahalı gibi duruyor ama orijinal dolar değerinin ederi bir ürün. Bir kere satın alıp yıllar boyunca kullanacak olacağınızı düşünürsek Rain Design mStand sanırım ülkemizde 149 TL ödeyerek satın alabileceğiniz en şık ve en ergonomik laptop standlarından biri.

Son Sözler

Rain Design mStand çalışma masama kesinlikle ayrı bir hava kattı. Daha önemlisi boyun ağrısı sorunuma ilaç oldu ve ikincil monitörüm olarak kullandığım Mac ekranını n’uffacık boyutuna rağmen daha katlanabilir hale getirdi. Fazlalık kabloları ortadan kaldırması ve USB portlarımı kullanabilme özgürlüğüme kavuşturması da cabası. Kısacası Rain Design mStand bir kere satın alıp setup’ınızı baştan sona değiştirebilecek tavsiye edebileceğim bir ürün.

MacBook için En İyi Laptop Standı; Rain Design mStand İncelemesi

Rain Design firması tarafından üretilen alüminyum ve tek parçadan oluşan MacBook ve laptop bilgisayar standı incelemesi.

  • Tasarım
  • Kullanabilirlik
  • Fiyat
Ziyaretçilerin Oyu: 2.9 ( 3 Oylar )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.