macOSNasıl Yapılır

Mac’de Klasör Rengi Nasıl Değiştirilir?

Masaüstü pasaktan pislikten görünmeyen bilgisayar kullanıcılarına tepki olarak masaüstümü sürekli düzenli tutuyorum 😀 Zaten hep söylerim adamı pislik değil düzensizlik öldürür. Çok fazla proje dosyanız olduğunda ve bunların tümünü masaüstünde tuttuğunuzda aradığınız klasöre ulaşmak daima zaman alıyor. Bunu şöyle düşünün; tamamı aynı marka ve modele sahip beyaz arabalarla dolu bir otoparkta aradığınız aracı bulmak mı daha kolay olur yoksa, beyaz arabaların içinde sarı olan aracı bulmak mı? Aynı şey bilgisayar ekranı için de geçerli.

macOS High Sierra’ya ulaştık fakat Apple bu konuda hala bir atılım yapmadı. Apple etiket adını verdiğini o ufacık mercimek tanesi renklendirmelerle ayrıştırma işini yapabileceğimizi savunuyor. Ben ise ısrarla klasörlerin rengini değiştirmek lazım diyorum. Mac’de klasör rengi değiştirip klasörlerinizi özelleştirebileceğiniz bazı pratik uygulamalar var ancak bir klasörün rengini değiştireceğiz diye kendimize ayak üstü 10 TL kitlemenin manası yok. Basit bir yöntem ile Mac’de klasörlerimizin rengini dilediğimiz gibi özelleştirebiliriz.

Mac Klasör Rengi Değiştirme

Bize önce klasör renk dosyaları lazım olacak. BlackVariant adında bir DeviantArt kullanıcısı sağolsun bizler için tüm renk dosyalarını hazırlamış ve ücretsiz olarak paylaşmış.

Yalnız dosyaları indirmek için DeviantArt’a ücretsiz olarak üye olmanız gerekecek. macOS için renkli klasörler sayfasına giriş yaptıktan sonra sağ alt köşedeki “Download” butonunu kullanarak klasörü indirelim.

Klasörü indirip arşivden çıkardıktan sonra bir klasöre vermek için gözümüze yatan herhangi bir renk simgesini Önizleme aracıyla açalım. CMD + A kısayol tutuşuna bastıktan sonra CMD + C kısayoluyla kopyalayalım. Yaptığımız bu işlemler ekrana yansımayacaktır merak etmeyin, raaaaahaaat.

Hangi klasörün rengini değiştirmek istiyorsak şimdi onu sağ tıklayıp “Bilgi Ver” seçeneğine tıklayalım.

Hemen yukarda gördüğünüz klasör simgesine çift tıklayalım. Bu seçeneği aktif ettiğimizde yani çift tıkladığımızda tıpkı aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacaktır.

Artık CMD + V kısayolu yardımıyla daha önceden kopyaladığımız seçeneği bu klasöre tanımlayacağız ve bingo. Klasörümüzün rengi değişti.

Aynı şekilde daha farklı klasör setleri edinip, bu yöntemi kullanarak klasörlerinizi kendinize göre özelleştirme şansına sahip olduğunuzu unutmayın. macOS klasör simgesi değiştirmek istediğimizde yine bu yöntemi kullanabiliriz.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

7 Yorum “Mac’de Klasör Rengi Nasıl Değiştirilir?

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

      Eski haline geri çevirmeye zorlanıyorsanız, şöyle yapabilirsiniz: X klasörüne alternatif olarak, yeni bir X1 klasörü oluşturun. X’in içindekileri X1’e aktarın. X’i silin ve X1 klasörünün adını X’e çevirin. Umarım anlatabilmişimdir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.