Evdeki Mac

Mac için Rahatsız Etme Modu Kısayol Tuşu

Her sabah kargaların b*k yemesine müteakiben Mac’imin karşısına geçip, kendimi patır kütür işin gücün arasına atıyorum. Bakkal defterinden hallice ajandamdan göz kırpan yapılacaklar listeleri ve birbirini kovalayan Deadline’lar bu gündelik rutinime ısrarla eşlik ediyorlar. Bunlardan yana bir sıkıntım yok. Hatta kimi zaman bu kadar çok işimin olması beni mutlu ediyor denebilir. Beni mutlu etmeyen şey, bir işe başlar başlamaz Battal Gazi’nin üstüne savrulan Bizans askerleri gibi bildirimlerin Haçlı seferlerine çıkma kararı alması…

Mailler, push web tarayıcı bildirimleri, kız arkadaşınız, iş arkadaşlarınız, müşterileriniz, meraklı insanlar, sıradan arkadaşlarınız ve güncelleme bildirimleri derken, bunlar bildiğiniz sağlam bir 11 kişilik milli bildirim takımı oluyorlar. Eğer çalışmaya devam etmek istiyorsanız bir karar vermeniz gerekiyor. Bu savaşın galibi bildirimler mi olacak, Yoksa benim çalışma ve odaklanma azmim mi?

İşte, Mac ve iPhone’umda ayıla bayıla kullandığım fakat üniversite zamanında değerli bir dersten çakmama neden olan Rahatsız Etme modu (Ecnebiler “Do not Disturb” diyorlar) beni süvari birlikleriyle karşılayarak savaşın kazanan tarafı olmam için destekliyor. 1 buçuk saat süren pürdikkat çalışma rutinime başlamadan önce Rahatsız Etme moduna geçiş yaparak, bir nevi transa geçmiş oluyorum. Yukarıda saydığım bildirimler ve daha niceleri beni çalışırken rahatsız etmiyor. Ve neyi fark ettim biliyor musunuz? İnanın birilerine maksimum 1 buçuk saat sonra cevap vermek kız arkadaşınız dışında pek kimsenin umrunda olmuyor.

Normalde Mac’de rahatsız etme modunu açmak için sağ köşeden bildirimler ekranına ulaşıp, bu ekranı aşağıya doğru kaydırdığımızda Rahatsız Etme modu karşımıza çıkıyor. Günde 5-6 defa elimi kıpırdatmak beni yormuş olmalı ki, rahatsız etme modu kısayol tuşu arayışlarına düştüm. Neyse ki, bu modu benim gibi aktif kullanan birilerinin olduğu düşünülerekten Apple tarafından bunun için güzel bir kısayol tuşu eklenmiş.

Mac Rahatsız Etme Modu Kısayol Tuşu

Rahatsız etme modunu Mac’inizden kısayol kullanarak açmak için;

Yukarıdaki okla işaretlemiş olduğum alana “ALT” tuşuna basılı tutarken bir sağ tık atıyorsunuz. Sağ tık attığınızda bildirim menüsü silikleşerek, size bilgisayarınızın rahatsız etme modunda olduğunu haber etmiş oluyor.

Türkiye’de rahatsız etme modu kısayol tuşuna benim kadar bir başka Mac kullanıcısının daha ihtiyaç duyacağını sanmıyorum. Ama olur da birileri ararsa diye işte bu da böyle bir anımdır. Şimdi olaysız dağılabiliriz.


Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Kardeşim Yanlış Anlama, Dilenci Değilim Ama...

2 dakikadan uzun süredir buradasın, öyleyse süper renkli bir takibi hakettim 👏👇