Evdeki Mac

Mac için İnanılmaz Pratik Yazılım Geçişi Uygulaması: Thor

İlk macOS kullandığımda, macOS’in ayrık masaüstü konseptine bayılmıştım! Bilmeyenler için açıklamam gerekirse; macOS’de her bir uygulamayla tam ekran olarak ayrı bir çalışma alanı (masaüstü) üzerinde çalışabiliyorsunuz. TouchPad veya farenize atadığınız bir tuş yardımıyla da, bu masaüstleri arasında pratik şekilde geçiş yapabiliyorsunuz. Fakat macOS’in bu şahane pencere konseptinde eksik kaldığı yerler var.

Örneğin 1. masaüstünde Safari, 2. masaüstünde Spotify ve 3. masaüstünde hızlıca ulaşabileceğiniz bir masaüstü olduğunu düşünün. 3 pencere arasında geçiş yapmak sizi pek zorlamayacaktır. Oysa gerçek iş dünyasında vahşi batı doğa kanunları hüküm sürdüğünden, açık pencerelerin sayısı konusunda daima iyimser olamıyorum. Örneğin bazı durumlarda ortaya şöyle bir tablo çıkıyor:

  1. masaüstü Trello,
  2. masaüstü Spotify
  3. masaüstü Safari
  4. masaüstü Ulysses
  5. masaüstü Photoshop
  6. masaüstünde başka bir Safari daha
  7. masaüstünde Finder vb birkaç küçük araca ulaşmak için soteye ayrılmış bir masaüstü

Şimdi, 1. Masaüstünde Trello’da çalışırken Finder’a ulaşmam için iki ihtimalim var:

  1. Dock’dan Finder’ı seçip birkaç saniye sonra Mac’in beni Finder’ın açık olduğu masaüstüne ulaştırmasını bekleyebilirim.
  2. Fareme atadığım “sağ masaüstüne geç ulan!” kısayoluna 6 kere tıklayabilirim.
  3. Thor’u kullanıp keyfime bakabilirim.

Mac için Thor Uygulaması

Mac için Thor, istediğiniz uygulamaya derhal ulaşmanız için geliştirilmiş, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım. Thor’un olayı gayet basit; kullandığınız herhangi bir uygulamaya bir kısayol tuşu ataması yapıyorsunuz. Böylece Mac’in Mission Control’üne neredeyse hiç uğramıyorsunuz. Thor’u kullandıktan sonra uygulamaları ayrı ayrı masaüstünden ulaşma ihtiyacı da ortadan kalkıyor.

Olay şöyle işliyor: Şu an Safari’nin açık olduğunu varsayalım. Ben ise hemen Trello’ya geçmek istiyorum. Thor’a Trello için klavyemden atadığım ALT + T kombinasyonunu yaptığımda şrrraaaakt diye Trello karşıma geliyor. Sonra Notlar’a gitmek istediğimde ALT + N yaparak yine Thor’a atadığım Notlar kısayol tuşu sayesinde hemen Notlar’a geçiş yapıyorum. Eee tüm işimizi hallettiğimize göre Safari’ye geri dönmek isteyeceğizdir. ALT + S yaparak tekrar Safari’ye geri dönüp kaldığımız yerden çalışmaya devam edebiliriz.

Thor ile yukarıdaki döngüyü tamamlamak inanın düşündüğünüzden kat kat kısa sürüyor. Bir de benim gibi klavye kısayolu fetişiniz varsa değmeyin keyfinize! Penceler arasında geçiş yapmak sadece ALT + istediğiniz tuş kombinasyonu kadar kolaylaşıyor.

Thor’u açıkçası biraz geç keşfettim ama olsun. Logitech MX Master’ın tuşları programlanabilir olduğundan ayrı bir Gesture’a da en sık kullandığım uygulamaların atamasını yaptım. Böylece Safari’den Ulysses’a gitmek, Ulysses’den Photoshop’a uçmak, Photoshop’dan Trello’ya kopmak çocuk oyuncağına dönüştü. Çoğu zaman elimi klavyeye sürmeme bile gerek kalmıyor.

Çalışma verimliliğinizi arttırmak ve uygulamalar arası git-gel zamanını minimize etmek istiyorsanız Mac App Store üzerinden indirebileceğiniz Thor’u mutlaka tavsiye ediyorum. Kullanın, kullandırtın, üretkenliğinize üretkenlik katın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!