BilgisayarEvdeki Mac

Mac için Antivirüs Programı Kullanmaya Gerek Var mı?

Bilgisayar masanıza kurulurken küçük parmağınızı masaya çarpma ihtimalini saymazsak, virüsler canınızı yakabilecek en tehlikeli ortanca sorununuzdur. Zararlı yazılım parçacıklarının bir çeşit veri hapşırığı yoluyla bulaşması; sisteminizin çalışmasını engelleyebilir, stabilite sorunları yaratabilir ve mahreminizin ulu orta internete saçılmasına neden olabilir. Windows kullanıcıları virüslere ezelden alışkın. Peki, Mac’te antivirüs kullanmaya gerek var mı?

Apple’ın tüm cihazlarında ve iPhone’larda olduğu gibi Mac’ler de özel bir işletim kullanıyor. Windows’un aksine macOS kısmen güvenli ve virüslere karşı temkinli, uyanık bir sistem. Yine de eski efsane, emekli Hacker ve güvenlik uzmanı Kevin Mitnick’in kulağımıza küpe olacak şu fısıltısını unutmayın: “Sistemler değil, insanlar hack’lenir”.

Mac’e virüs bulaşır mı?

macOS kapalı devre bir işletim sistemi olmasına rağmen virüslere ve zararlı yazılımlara karşı yüzde 100 güvende bir sistem değil. Tarih sahnesine baktığımızda, ilk defa 1982 yılında bilgisayar virüsüyle hasbihal eyleyen Mac’ler, günümüzde bile bazı kritik sistem açıklarıyla kullanıcılarına küçük sürprizler yapabiliyor. Herkesin evini arabasını satıp bir Mac almaya kalkışmamasıysa, platformun haşerattan uzak durmasına yardımcı oluyor.

mac için antivirüs

Güncel rakamlara göre macOS kullanıcıları tüm bilgisayar kullanıcılarının sadece %10’luk karpuz dilimini oluşturuyor. Virüs geliştiricileriyse hazırladıkları yazılımların büyük ölçüde etkili olmalarını isterler. MacOS’in sistem izinleri açısından sıkıntılı oluşu ve epi topu karpuz dilimi kadar kullanıcısının olması bilgisayar korsanlarını daha yaygın sistemleri hedef almaya itiyor. Çünkü macOS, kullanıcı zararlı bir yazılımı sistemine indirip kursa bile yazılma sistemin önemli kısımlarına erişmek izni vermiyor. Böylece korsanların elleri bomboş kalıyor.

Son 20 yılda Mac kullanıcıları açısından hayat memat meselesine dönüşen önemli bir virüs vakasına rastlanmadığı gerçeğini de görmezden gelemeyiz. Özetle sistem yapısı ve daha az kullanılıyor oluşu Mac’i Windows’a nazaran daha güvenli bir sistem haline getiriyor.

Mac kullanırken sizi bekleyen kapı komşusu tehlikeler

Sistemin kendisi Ali Cengiz oyunlarına bağışıklık kazanmış olabilir ve fakat insanlar Ali Cengiz oyunlarına tümüyle açık. Trojan, Keylogger, Adware ve Ransomware adı verilen virüs çeşitleri, Mac kullanıcılarının başını belaya sokan sıkıntılı kapı komşuları olabilirler. Bunlara karşı uyanık olmak ve olabildiğince Mac’in App Store’unun dışına çıkmamak gerekiyor. Mac App Store haricinde bir yazılım kurmanız gerekiyorsa da yazılımın üreticisinin size yamuk yapmayacağından emin olmanız lazım.

Antivirüsler Windows gibi işletim sistemleri için bence bir gereklilikken Mac, iPhone ve Linux işletim sistemlerinde bi’ nevi opsiyonel bir seçim. Deneyimli deneyimsiz binlerce kullanıcı, yıllardır macOS kullanıp, basit tedbirleri takip ederek haşeratlardan uzak durmayı başarabiliyor. Bu basit tedbirler topluluğu ise şu şekilde:

  • Mac App Store dışından yükleyeceğiniz her bir yazılıma potansiyel virüs gözüyle bakın. Geliştiricisinin adı sanı belli olmayan yazılımları kurmayın.
  • Katiyen ve gerekçeniz her ne olursa olsun crack’li ve lisanssız illegal yazılımlar kullanmayın. Mac’inize indirmeyin ve bulundurmayın.
  • Ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız root yetkisine sahip hesabı kullanmayın. Root hesabının ne olduğunu bile bilmiyorsanız, kendinizi bu maddeyi hiç okumamış sayabilirsiniz.
  • Otomatik giriş yapma seçeneğini devre dışı bırakın ve bilgisayarınızın uyku moduna geçtiğinde uyanmak için parola istediğinden emin olun.
  • macOS’in kendi güvenlik duvarını aktif edin (Ayarlar > Güvenlik > Güvenlik Duvarı menüsünden halledebilirsiniz)
  • Safari için bilinen dosya uzantısında bir dosya indirildiğinde otomatik açmasını engelleyin. Bu ayarı Safari’nin Tercihler menüsünde Genel sekmesinden kapatabilirsiniz.

Tüm bunları yaptınız ama içiniz hala rahat değil. Dikkati dağınık bir kullanıcısınız veya bilgisayar güvenliği konusunda teknik açıdan yetersizsiniz. O zaman sadece opsiyonel olarak bir antivirüs yazılımı kullanmanızı önerebilirim. Hangisini mi? Onun için de şuradan 2018’in En İyi 10 Ücretsiz Antivirüs Programı listesine bir göz atabilirsiniz.

Bunca açıklamanın üstüne inceden bir aydınlanmaya ihtiyacınız varsa sorularınızı hemen aşağıdan yorumlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.