Evdeki Mac

Mac için Alternatif WinRAR: The Unarchiver

İlk kez MacBook kullandığımda, WinRAR’ın macOS sürümü olmadığını görünce çok şaşırmıştım. Aslında MacBook için WinRAR’ın bir yazılım paketi vardı fakat grafik kullanıcı arabirimi (GUI) olmayan bir yazılım paketiyle RAR dosyalarını ayıklamak ve arşivlemek tam bir külfetti… Biraz yerli ve bolca yabancı kaynakları bızıkladıktan sonra UnRAR Unarchiver – Zip, Rar Extractor,Expander adındaki arşiv yazılımını kullanmaya başladım. Bu yazılımın benim nezdimde tek bir dezavantajı vardı; Promosyon olarak mutlaka her aksiyondan sonra bir reklam göstermesi… Bir RAR dosyasını ayıklamak mı istiyorsun? Tamam ayıkla; ama al bakalım sana bir pop-up! RAR arşivi mi oluşturacaksın? Ohohoo tamam, ama önce şu pop-up’ı elden ele uzatalım.

Yazılımın kullanıcıyı pop-up fırtınasına tutan bu yaklaşımı, beni kendinden soğutmaya fazlasıyla yetti. Ben de bu aralıkta yeni bir alternatif için kolları sıvadım. Amacım Mac için yükte hafif pahada beleş fakat kesinlikle işlevli bir arşiv yazılımı bulmaktı. Böylece pop-up işkencesinden kurtulabilirdim. Ve bir gün ilk görüşte aşkı tekrar yaşadım: Mac için ücretsiz WinRAR programı: The Unarchiver!

Mac için Ücretsiz WinRAR Programı: The Unarchiver

The Unarchiver ile WM Aracı forumları üzerindeki bir üyenin tavsiyesi üzerine tanıştım. Kullandığım UnRAR Unarchiver’daki reklam sendromundan yakınınca bir Mac kullanıcısı gözden kaçırdığım bu harika yazılımla tanışmamı sağladı. Peki, The Unarchiver’ın faydası ve özellikleri nelerdir?

 • Hızlı ve kolay, tek tıkla kurulum.
 • Ücretsiz ve proje dokümantasyonunda belirttiklerine göre tamamen ücretsiz kalacak.
 • Türkçe dil desteği mevcut ve TR karakterleri destekliyor, ekstrem dünya dilleriyle başa çıkabiliyor.
 • MacOS’in 10.7 ve sonraki sürümlerinde çalışıyor.
 • Başta Zip, Zipx, RAR, 7z, Tar, Gzip ve CAB olmak üzere yeni ve eski neredeyse tüm arşiv formatlarını destekliyor.
 • Benim için en kıyak tarafı: sade, fonksiyonel ve elbette ücretsiz olması.

Eğer Mac için WinRAR ararken ne idiği belirsiz uygulamalarla gençliğinizi, vaktinizi, enerjinizi ve en önemlisi paranızı harcamak istemiyorsanız, The Unarchiver’ı mutlaka denemelisiniz.

❱❱ The Unarchiver’ı indirmek için buraya tıklatabilirsiniz.

2 Yorum “Mac için Alternatif WinRAR: The Unarchiver

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Kendisini ilk defa sizden duydum ve böyle bir alternatifle daha önce hiç karşılaşmadığım için çok şaşkınım. Muhakkak inceleyeceğim. Ufak bir belirtme yapayım bildiğim kadarıyla The Unarchiver da açık kaynaklı olarak geliştiriliyor. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!