Garaj

Bi’ Üşengeç Mevzular: LPG Ruhsata Nasıl İşlenir?

LPG’nin litre fiyatı dağı bayarı aştı düz etti. Benzini sopayla kovalayan LPG fiyatlarına rağmen benimki gibi fındık kadar motoru olan bir otomobil kullanıyorsanız LPG hala yakıt tasarrufunun en önemli parçası. Montaj konusunda kaliteli markaları seçip üstüne bir de bozulmasını beklemeden bakımlarını yapıyorsanız LPG sizi hiç üzmüyor. Aksine uygun tüketimle daha çok yol yaptığınızı görmek büyük bir zevke dönüşüyor. Gel gelelim LPG işinin kelek tarafları var. En keleği ise LPG’yi ruhsata işletme maratonunda arkasından koşmak zorunda olduğumuz bürokratik işlemler.

Otomobilinizin ekonominin kapılarını açıp, kapalı otoparkların kapısını yüzünüze kapatacak. Peki, LPG ruhsata nasıl işlenir? Ve LPG’yi ruhsata işletmek ne kadar tutuyor? Baştan belirteyim, otomobilinize LPG takacaksanız tüm bu işlerin peşi sıra bir başınıza koşmanız gerekecek. O nedenle tatil ve izin günlerinizi arabanın ruhsatına LPG işletmek için kurban etmeye hazır olmalısınız. Bir de otomobilinizin yakıt sisteminin değişmesi tekrardan aracını muayene ettirmenize neden oluyor. Eğer araçta yamuk yılık bir şey varsa bunların muayeneden geçeceğinden emin olmanız lazım.

LPG Ruhsata İşletmek Ne Kadar Tutuyor?

İşin bir de maddi boyutu var. Otodunya.com’un verilerine göre otomobilinize taktığınız LPG sistemi, montaj ücretinin yanı sıra ruhsata işletme için 81,50 TL (bak bak kuruşu da var), araç muayenesi için 226 TL (otomobil türüne göre farklılık gösterebilir kontrol etmenizde fayda var), 2 adet baş belası ek-1 formu için 15 – 20 TL kadar, 50 TL egzoz emisyonu ve sızdırmazlık raporu için 35 TL ayırmanız gerekiyor. Toplamda LPG’nin ruhsata işlenmesi size ortalama 400 TL’ye patlıyor.

LPG sisteminin montaj fiyatı otomobiliniz ve kullandığınız LPG sistemi, tankı gibi kriterlerinize göre farklılık gösterir. Genelde onu da ekonomi sınıfı araçlar için 1.500 ila 2.000 TL arasında kabul edebilirsiniz. Tüm hazırlık bölümünü tamamladığımıza göre koşuşturmaya başlayabiliriz!

LPG Ruhsata Nasıl İşlenir?

  • LPG montajınızı yaptırdığınız servisten faturanızı, garanti belgenizi ve proje dosyanızı alıyorsunuz.
  • Yakınlarınızdaki bir vergi dairesine uğrayıp otomobiliniz için “borcu yoktur” belgesi alıyorsunuz. Bu belgeyi almak için aracınızın vergi, gecikmiş muayene, trafik cezası, HGS veya OGS cezasının olmaması gerekiyor. Varsa önce bunları ödeyip sonra gidin ki tekrardan sıraya girme eziyetine katlanmak zorunda kalmayın.
  • Şimdi yakınımızda yöremizdeki en yakın Mühendisler Odası’nı ziyaret edip projemizle birlikte sızdırmazlık raporumuzu altmamız gerekiyor. Hemen ardından da Şoförler Cemiyeti veya trafik sigortası yapan bir sigorta acentası yardımıyla Ek-1 formu alıyoruz ve ilgili alanları dolduruyoruz.
  • Tüm bunları tamamladıktan sonra evraklarımızla birlikte aracımızı normal bir şekilde muayeneye sokmamız gerekiyor. Egzoz emisyonunu tekrardan isteyecekleri için işinizi sağlama alıp TUVTURK’de egzoz muayenesine girmek yerine dışarda bir yerde yaptırabilirsiniz. TUVTURK’ün aletleri çok detaylı ölçüm yaptığı için eski model araçlar genelde beklenen emisyon değerini yakalayamıyor.
  • Muayenemiz tamamsa onaylattığımız EK-1 belgemizle birlikte yakınımızdaki bir karakola gidip Trafik Tescil Şubesi’ne uğruyor ve aracımızın ruhsatına LPG işletme işlemi için sıraya giriyoruz.

Tebrikler tüm koşuşturmayı başarıyla tamamladığınıza göre artık otomobilinizde LPG’nin tadını çıkartabilirsiniz. Yalnız unutmayın atlattığımız onca badire, sızdırmazlık raporu ve güncel muayenemize rağmen otomobillerimiz hala kapalı otoparklara giriş yapamıyor.

Kaynak: https://www.otodunya.com/lpg-ruhsata-nasil-isletilir-2017-2018-ucret-tarifesi-29590.html

Etiket

Bir Yorum Yapılmış “Bi’ Üşengeç Mevzular: LPG Ruhsata Nasıl İşlenir?

  1. Serdar Yanıtla

    Paylaşım için teşekkürler. Fakat EK-1 belgesi kalktı . Ayrıca LPG dönüşümü yapan yerler yetkilendirildi. Yani mühendisler odasına gitmeye gerek yok. Paylaşımı güncellemekte fayda var bence ..
    Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!