Bilgisayarİnceleme Atölyesi

Logitech MX Master İncelemesi

Nasıl söylesem… Ben pek fare çocuğu olarak yetişmedim. Yıllar önce 12 – 13 yaşlarındayken babam bi’ akşam karşıma elinde Dell Insprion 6400 dizüstü bilgisayarla çıkıp gelmişti. Bugün gördüğünüz yerde yolunu değiştirmek isteyeceğiniz bu laptop, o zamanın teknolojisine kıyasla mıııhteşem bir Touchpad’e sahipti.

Aradan yıllar geçti. Elime çok bilgisayarlar geçti ancak ben Touchpad hayranlığımdan bir türlü kurtulamadım. Mac’e geçiş yaptığımda deneyimlediğim TrackPad ile de zaten zirvemi yapmıştım. Sonra bir gün ansızın, yılların alışkanlığını değiştirecek bir şey karşıma çıktı. Ecnebiler ona kısaca Logitech MX Master diyor. Bense ona “bebeğim” adını verdim.

Bugüne kadar Touchpad’di Trackpad’di diye bir rüzgarın peşinde sürüklenen beni MX Master hakikaten yola getirmeyi başardı. Bu farenin en sevdiğim yönü ince tasarımı ve sahip olduğu fazladan mühendislik harikası düşünceler diyebilirim. Ee tabi bir de dünya para saydığımız MacBook ile tam uyumlu çalışma özelliği işin en bal kaymak tarafı diyebiliriz.

MX Master’ın Tasarımı

MX Master, orta büyüklükte insan eli olan kullanıcılar için tasarlanmış bir ofis faresi. Üzerine baya düşünülmüş ve kalıp modelleri elle yontularak denenmiş. Baş – işaret ve orta parmak yoğun kullanımı olacak şekilde tasarlanmış ve bu doğrultuda da işin b.kunu çıkartmayacak kadar fonksiyonel tuşlar yerleştirilmiş.

Farenin sol yanında benim gizli liman olarak adlandırdığım ayrı bir bölge var. Bilgisayar kullanırken rüzgarın ne yandan estiğini anlamaya ihtiyacınız olmayacağı düşünülerek tasarlanmış bu ince detay sayesinde, işaret parmağınız çok daha az yoruluyor.

Havada asılı kalmaktan kurtulması da cabası. Ha bir de; ben çoook sonradan şans eseri bu limanı adamların sadece parmağımızı yorulmaktan kurtulmak için yapmadığını fark ettim. Adamlar oraya da bir tuş koymuşlar pardon gizlemişler .mına koyiim!

Elinizle kolayca kavrayabileceğiniz tasarımı ilk bir hafta yadırgamız oldukça doğal olacaktır. “Ne oluyor .mına koyiim!!1111! Bu ne sağa geliyor ne sola” sitemlerim bende yaklaşık 1 hafta sürdü. 1 hafta sonra da saadet dönemi başladı diyebilirim.

MX Master ve Ergonomisi

Bir üst başlıkta da değdirdiğim üzere, tasarımı ilk 1 hafta yadırgayabiliyorsunuz. Şimdi şu da var. Ben hep TouchPad kullanıyordum. Belki benim kanımın MX Master’a geç ısınmasının nedeni de bu olabilir. Yalnız ilk bir hafta sonra ilk söylediğim şey “Bunca sene kendimi heder etmişim s.ktiim Touchpad’iyle” demek oldu.

Ergonomiye alışıp uyum sağlamanın güç olmasının nedeni tuşların yapısı da olabilir. Limanın üzerinde bulunan tuşlara alışmak açıkçası benim için hiç kolay olmadı. Tabii MX Master’a biraz zaman tanıyıp üzerine düşünce MX Master da beni hayal kırıklığına uğratmadı ve hizaya geldi.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

3 Yorum “Logitech MX Master İncelemesi

  1. Günün Maçları Yanıtla

    Ben de MX Master’ı araştırdım, sağlık bakımından çok övdüler hatta iş yerinde patronum da kullanıyor ama şu an için o kadar para vermek istemiyorum bir mouse a g300le idare ediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.