Eşek Kadarlık LG 34UC98-W UltraWide Monitör İncelemesi

Aşk acısını bir kenara bırakalım, siz hiç boyun ağrılarınızla çift kale maç yaptınız mı? Çağımızın hastalığının obezite olduğu söyleniyor ama ben multitasking olduğu konusunda iddialıyım. Çift monitörle çalışırken joystick kıvamında döndürülen boyun, akşam yerini güldeste bir acı ve ağrıya bırakıyor. Eğer aşk acısı çekiyorsanız, bir de iki monitörle çalışmayı deneyin. Eminim mutlu ve mesut bir hayatın kapılarını aralayacaksınızdır…

Geçtiğimiz sene MacBook + HP24ES Monitörden oluşan bir Setup kurmuştum. Çalışırken çok sayıda pencereye ihtiyaç duymam HP’nin yetersiz kalmasına neden oluyordu. Ben de niyet edip niyet eyleyip, 3 ay kadar önce LG 34UC98-W monitörümü satın aldım.

https://www.instagram.com/p/Bfu_vgMAg-O/?taken-by=brkgc

Kendisinin eşek kadar olmasının yanı sıra LG 34UC98-W’nin fiyatı da eşek kadar. Onu satın almak için kredi kartınıza abanmanız, kredi çekmeniz belki evi arabayı satıp yatırmanız gerekebilir. Haliyle bu kadar pahalı bir monitör olan LG34UC98-W’nin incelemesini yapmak için uzunca bir süre kullanıp, artısı eksisine iyice tartmak istedim. Sevabıyla günahıyla birlikteliğimizin 3. ayını geride bıraktığımıza göre artık LG 34UC98-W monitör incelemesi için hazırız!

Biraz anlatsana neden LG 34UC98-W UltraWide monitör?

Boyun ağrısına ilişkin nedenimi zaten açıklamıştım. İkinci nedeni ise çalışma sürecini daha verimli hale getirmek. Önceki monitörümde 2 farklı pencereyi yan yana görüntüleyebilirken bu monitörde 3 ayrı ekranı yan yana dizerek kullanabiliyorum. Aynı anda birden fazla sayfayı görüntülemeniz gereken bir iş yaptığınızda 2 sayfa yerine 3 sayfayı aynı anda görüntülemenin ne kadar büyük bir avantaj olduğunu bilemez, anlayamazsınız… Anlayamazsınız…

Şimdi 3 ekran dedik ama LG 34UC98’de 3 sayfa açarken bir de Mac’in ekranında değerlendirmelik 1 ekranım var. Yani totalde LG 34UC98 bana 4 monitörle çalışma avantajını sunuyor. Monitörün ecnebilerin deyimiyle “Curved” yani, kavisli yapısı ise monitördeki sayfaların hepsinin eşit mesafede ve uzaklıkta görmeye yardımcı oluyor.

Önceden 2 monitör kullanırken, MacBook’umun monitörü İsmail Abi’nin gelmesini beklediği için el salladığı gemi kadar uzakta kalıyordu. Her seferinde boynumla kontra-atak yapıp, monitöre doğru hışımla yaklaşmam gerekiyordu.

İsmail abi el sallama gif

LG 34UC98-W gibi bir monitörün iş hayatının dışında bazı pratik avantajları olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Ayda yılda bir film izliyor olsam bile görüntü formatının sinema formatı olması güzelliği var. Yani, ekvatordan şişik, kutuplardan basık 21.9 görüntü formatı diyorum. Haliyle BluRay film izlerken tüm ekranın sahada kalması ve görüntünün taca çıkmaması bu monitöre ilişkin sevdiğim bir detay.

Buraya kadar neden LG 34UC98’i tercih ettiğime değinme şansım oldu. Şimdi sevabıyla günahıyla 3 aylık kullanım sonrası, LG 34UC98-w’nin artı ve eksilerine bir bakalım.

Sevabıyla LG 34UC98 UltraWide monitörün avantajları

Her tarafa onlarca ekran sıkıştırabilme avantajını kenara kaktırırsak, karşımızda 34 inç boyutunda, Curved WQHD IPS bir ekran duruyor. 60 Hz yenileme hızının 21:9 görüntü orantısıyla kucaklaşması ve 3440×1440 ekran çözünürlüğü sizi oturduğunuz koltuktan alıp Miami sahillerine götürüyor. LG tarafından geliştirilen bir ekran kontrol yazılımı sayesinde isteyen arkadaşlar LG 34UC98’e iki bilgisayar bağlama şansına sahipler. Ben birini zordan alıp taksidini bitirdiğim için galiba bu avantajı benim için pek bir şey ifade etmiyor.

Monitörün alt kısmında monitöre ilişkin tüm ayarlamaları yaptığımız bir joystick yer alıyor. Bu Joystick’i kullanarak görüntü modları arasında zıplayıp, monitörün dahili hoparlörlerinin sesini ayarlayabiliyoruz. Açıkçası bu Joystick’in şimdiye kadar bir monitör üzerinde kullandığım en başarılı ve pratik kontrol komandosu olduğunu itiraf etmeliyim. Ses demişken, monitörün bence başarılı bir dahili hoparlörü var. MacBook Air’in üstündeki nohut kadarlık hoparlörlerle karşılaştırınca daha yüksek ve kaliteli ses verdiğini iddia edebilirim.

Monitörün birçok oyuncun vazgeçilmesi FreeSync özelliği de varmış. İşten güçten kafamı kaşıyacak vaktim olmadığı için monitörün yine bu özelliği de açıkçası beni pek ırgalamıyor.

Giriş yöntemi olarak monitörde HDMI, Displayport ve Thunderbolt 2.0 girişleri var. Bunun yanı sıra bir tane USB 3.0 ve bir tane USB 3.0 Quick Charge (Hızlı Şarj) özelliğine sahip, toplamda iki adet USB çıkışı var. Monitörün üzerinde USB çıkışı olması, sipariş ettiğiniz döner ekmeğin kendiliğinden tuzlu gelmesi kadar güzel bir şey. Ben bu portlardan birine iPhone ve Mac’imin klavyesini şarj ettiğim Lightning kablomu diğerineyse kulaklık ve elektronik sigarayı şarj etmek için kullandığım MicroUSB kablomu takıyorum. Haliyle sıkışık pazar tezgahana dönen MacBook’umun zaten olmayan USB portları bahaneyle biraz huzura kavuşmuş oluyor.

Monitöre yükseklik ve açı ayarı yapabiliyoruz. Eski monitörümde yükseklik ayarı olmadığı için boyun fıtığına davetiye çıkarıyordu. LG 34UC98-W’yi göz hizasına kadar kaldırdığımda kafamı aşağıya eğmek zorunda kalmıyorum ki, bu boyun ağrısını ciddi oranda önlüyor.

LG 34UC98’in kurulumu gerçekten çok kolay. Sıradan monitörlerde olduğu gibi tornavida vb. ekstra bir araca ihtiyacınız olmuyor. Ekranın arka yüzeyindeki kabloları sabitlemek için düşünülen basit plastik aparat ise oldukça faydalı. Bu aparat bir milli bayram havasında kablolar cumhuriyetinin tüm vatandaşlarını tek bilek tek yürek altına toplayıp, bir araya getiriyor. Ekranınızın sağından solundan sarkan ve görüntü çirkinliğine sebebiyet veren kabloların tümünü ortadan kaldırmak harika bir his.

Monitörün görüntü kalitesine dair neler söylemem gerektiğini bilemiyorum. Her konuda başarılı bir ürün olan LG 34UC98’in çeşitli renk profillerini deneyerek ruhunuza hitap eden görüntüyü masanızın üstüne getirebiliyorsunuz. Yüksek görüntü kalitesinin gelişmiş teknolojiyle aynı kucağa oturduğu LG 34UC98’in avantajları ve sevapları hakkında söyleyebileceklerim sanırım bu kadar. Şimdi şeytanın avukatı olup bir de günahlarına bakalım!

Günahıyla LG 34UC98-W UltraWide monitörün dezavantajları

İlk dezavantaj monitörü bulup satın almakla başlıyor. Bu tarz monitörlere her önüne gelen bilgisayar kullanıcısı ilgi duymayacığından, her önüne gelen satıcı satmıyor. Vatan vb. mağazalarda fellik fellik aramama rağmen LG 34UC98-W’yi hiç stokta denk getiremedim. Getirsem ne çare! Adamlar minimum 1.000 TL farkla satıyorlar. Örneğin bağımsız satıcıdan 3.300 TL’ye satın alabileceğiniz bu yavru, Vatan Bilgisayar’da 4.500 TL olarak satıyor. Aradaki o 1.200 TL fark ile yeni bir monitör hatta bir bilgisayar alabileceğinizi unutmayın. (Sanki bize parayı saymadan veriyorlar ya, ibineler!)

Monitörü alırken dingildekler tarafından düdüklenmek istemiyorsanız, naçizane tavsiyem internet alışverişi yoluna eğilmeniz olacaktır. LG 34UC98-w’yi ben elden satın aldım. Satın aldıktan sonra ona gerçek bir kişilik yükleyerek arabamın ön koltuğuna yerleştirdim. Hatta yetmedi, “Lan kaza maza olur. Bu alet yarı araba parası, ben en iyisi bunu sağlama alayım.” diyerekten, koltuğunu ayarlayıp emniyet kemerini taktım. Emniyet kemerini komiklik olsun diye takmadım. Kaza olursa hava yastığı açılsın da, bu canım montiröü paramparça olmaktan kurtarsın dedim. Arabanın iklimlendirmesine güvenemediğimden ne olur olmaz diyerek, bir de üstüne arabadaki yedek montumu attım.

Eve varmadan önce trafik çevirmesine denk gelince, polis abiler “Bu sıradan bir monitör olamaz, kutunun içine ceset mi sakladın lan? Bir de ihvanlı ihvanlı örtmüşsün!” deyip kutuyu kontrol etmek istediler. Kimlik kontrolü niyetine de faturasına bakıp GBT’ye soktular. Haliyle aldığım sıfır ürünün kutu açılımını ben değil, İstanbul Polis Teşkilatı Trafik Şube Amirliği yapmış oldu. Alacağınız olsun amirim! Sizin ananıza bacınıza böyle yapsalar hoşunuza gider mi?

Eve sağsalim ulaştıktan sonra monitörü hemen kurup, aylardır araştırdığım ve tek bir Türkçe kaynakta adam akıllı LG 34UC98 incelemesi görmediğim yeni monitörümü güzelce bir okşadım. Odamın yeterince sıcak olup, monitörün üşümeyeceğinden emin olduktan sonra dini bir ritüelle birlikte (Allah’ım hamdolsun bugünlerimize…) çıkarıp, şırrakt diye masanın üstüne koydum. Monitörün kurulumunu tamamladıktan sonra ilk farkettiğim şey monitörün masamın üstünde at sikine konmuş kelebek gibi durması oldu. Çünkü masamı daha küçük bir monitör kullanacağımı hesaba katarak almıştım ve 34 inç bir monitör o zamanlar kesinlikle aklımın ucunda yoktu.

İlk start’ı vermemle birlikte mutlu ve huzurlu olacağımı, Beşiktaş’da dükkan parası yatırdığım monitörümün beni bulutların üstüne çıkaracağını sanmıştım ki yanılmışım. Bundan önceki monitörümü kullanırken HDMI çıkışından faydalanıyordum. Oysa bu monitörde HDMI 2.0 kullanılmadığı sürece yenileme hızı, yoğun bir cafe’de çayınızın tazelenme hızıyla aynıydı. Fare ekranın bir ucundan diğerine gidene kadar ben trafikte Beylikdüzü – Kadıköy seferini tamamlardım. Sonradan HDMI ve DisplayPort’un arasındaki farkları öğrenip, işimi görecek bir ara aparat satın aldım. Mac için bu tür bir aparat maalesef teknoloji mağazalarında bulunmuyor. İnternetten Mini Displayport to Displayport buldum ve yanlış hatırlamıyorsam 70 TL ödeyerek 4 günde evime gelmesini bekledim.

 

Biraz da LG’nin geliştirdiği ekran bölme yazılımından bahsetmem gerekiyor. LG SplitScreen inanılmaz başarısız bir yazılım. Bu programla pencereleri konumlandıracak olanın haline acırım. Bir türlü dikiş tutturamadıktan sonra neyse ki Mac için Magnet beni bu dertten kurtardı. Windows’da yazılım ne kadar adam akıllı çalışıyor bilemiyorum ama Mac’de tam bir rezalet…

Sevabıyla günahıyla LG 34UC98’e dair özet ve toparlama çabaları

 • LG 34UC98 parasının hakkını veren (elbette TL değil dolar paritesine göre) başarılı bir monitör. Uzun yıllar kendisiyle güllük gülistanlık geçinip gideceğimi düşünüyorum.
 • Monitörü yüksek yenileme hızıyla birlikte kullanmak istiyorsanız HDMI 2.0 ve 4K destekli bir kablo veya Mac kullanıcısıysanız DisplayPort to Mini DisplayPort aparatı almanız gerekeceğini unutmayın.
 • Boyun ağrılarım başta olmak üzere birçok karın ağrım tatlıya bağlandı. Geniş ekran ve özellikle kavisli ekran teknolojisi hakkaten çok kıyak bir şeymiş. Biz bunca sene iki ekranla multitasking yapacağız diye harcanmışız.
 • Fiziksel bir mağazadan satın almayı düşünüyorsanız, taksi veya özel aracınızı garajından çıkarmayı düşünseniz iyi edersiniz. Kutulu hali ağır olduğundan toplu taşıma araçlarıyla taşıması pek kolay olmayacaktır.
 • İmkanınız varsa Vatan gibi size ekstradan 1.300 TL sokan firmalar yerine daha makul ve damarsız fiyat sunan şirketleri tercih edin.
 • Masanızın LG 34UC98’e göre ayarladığınızdan emin olun. Şu an yeterli gibi görünüyor olsa da, ilk fırsatta daha büyük ve geniş bir masa almak istiyorum. Zira monitör ciddi alan kaplayıp, çalışma alanın özgürlüğünüzü kısıtlıyor.
 • Oyun, film ve ofis kullanımı için LG 34UC98, 34 inç monitör tavsiyesi olarak piyasada şimdilik tercih edebileceğiniz en kaliteli ve kabul görmüş UltraWide kavisli monitördür. İmkanınız varsa bu modelin dışına çıkmamaya çalışın. Kesinlikle ve kesinlikle 1.000 lira daha ucuz diye kavssiz bir 34 inç monitör almayın. Yoksa ekranın ucuna ulaşmaktan yine boynunuz kopacak.
 • Eğer gerçekten A şiddetinde ihtiyacınız yoksa böyle bir monitöre yatırım yapmayın. İkinci eli inanılmaz sıkıntılı olacaktır. Satmak istediğinizde monitöre gelen motosiklet kaskı, ağda makinesi ve boncukçu dükkanı takas tekliflerine kendinizi şimdiden hazırlayın. Alternatif olarak risk almayı seviyorsanız ikinci el satın almayı düşünebilirsiniz.

Eksik gedik veya atladığım bir şey bıraktığımı pek düşünmüyorum. Yine de aklınızda bir soru işareti varsa hemen aşağıdaki yorum kutusundan bana sorularınızı fırlatabilirsiniz.

4 Yorum “Eşek Kadarlık LG 34UC98-W UltraWide Monitör İncelemesi

 1. Çağrı Mustafa Alkan Yanıtla

  Sana yemin olsun yazıyı sonuna kadar okudum. Sırf blogunda geçirilen süreyi arttırmak için! Neden biliyor musun? Ben bu monitörün hayalini kursam kiralama parası kesecekler diye korkarım. Ruhum fakir anlatabiliyor muyum 🙂 Şaka bir yana, hayırlı olsun Burak, kendisine ayrı selam vermemiz gerekiyorsa lütfen sen benden selam ilet.

 2. Emrah Yanıtla

  Merhaba, öncelikle bu aydınlatıcı ve akıcı yazı için teşekkürler. Monitörü nereden ve ne kadara aldiğinizi sorabilir miyim? Amazon(.de) dışında yurtiçinde bir alternatif bulamadım. (amazon fiyati vergi dahil 3900 lira civari)

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Ümraniye tarafında bir elektronik mağazasıyla irtibata geçip, ellerindeki son ürünü aldım. Amazon’dan ziyade fırsat sitelerini kontrol etmenizi öneririm. TR mağazalarında fiyatının 3.200 TL’ye kadar düştüğü dönemler olmuştu. Cimri vb. siteler üzerinden monitörü takip ederseniz hallice bir fiyata satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!