Bak Bu Tutar!Okuduklarım

Leyla ile Mecnun – Burak Aksak

Kireçburnu’nda vahşi bir doğa kanunu vardır: Erdal Abi’nin canını alabilirsiniz ama parasını asla! TV tarihi için bir kült kabul edebileceğimiz (ben ediyorum, sende et) Leyla ile Mecnun bizi bırakıp gideli tam 5 sene olmuş. Televizyonla alakam futbol kadar, futbolla alakam ağda yapmak kadar, ağda yapmakla alakam oturarak işemek kadar olduğundan ötürü, Leyla ile Mecnun’un üstüne bir dizi bu topraklara geldi mi bilemiyorum…

Leyla ile Mecnun günübirlik, gülücüklü bir dizi değildi. Sütyen kopçası üstüne mastır yapan, Stiletto’nun (dondurma değil) bir çeşit topuklu kadın ayakkabısı olduğunu bilen adamların olduğu dizilerden bahsediyorum. Bi’ kere bunlar hiç gerçekçi değil! Annesinin hırkasını giyerek dünyayı kurtarmaya giden adamın da gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. Ama bir erkeğin sütyen kopçası üstüne mastır yapıp -kendi- moda şirketinde çalışanıyla fingirdeşmesi fikri bana hep daha bi’ çılgınca gelmiştir. Tabiatıyla, Leyla ile Mecnun o kadar çılgın bir dizi değildi. Tuhaf… Biz ona “absürt komedi” dedik. Üstelik Leyla ile Mecnun dışındaki bütün TV dizileri gerçek anlamda bir absürt komediyken…

Leyla ile Mecnun Kitabı

Bugün de edebiyat parçalama limitimi doldurdum çok şükür. Üstelik TV’deki dingildek dizileri izleyen arkadaşlara giydirdiğime göre, artık Leyla ile Mecnun kitabına geri dönebiliriz. “Leyla ile Mecnun’un kitabı çıktı, çıkıyor!” dediklerinde yaşadığım sevinci size şöyle anlatabilirim; hani evlenir çoluk çombalağa karışırsınız. Sonra, “Dünya gözüyle şu çoluk çocuğun da mürüvvetini de görseydik bari,” dersiniz ya, tam olarak budur. Leyla ile Mecnun’un kitap olması, tüm o karakterlerin tekrardan hayatımıza dahil olması demekti. Oldu, çok da güzel oldu.

Leyla ile Mecnun Kitabının Konusu

Leyla ile Mecnun’un kitap olarak karşımıza çıktığı bu fantastik dünyada; Mecnun Ç., B. İskender, Erdal B., Yavuz H., İsmail A. ve Aksakallı DD.’li bambaşka bir macera karşımıza çıkıyor. Burak Aksak’ın bir röportajında söylediğine göre, kendisi bu finali TV ekranlarındayken planlamış ancak dizinin ömrü vefa etmediğinden kitaba kalmış.

leyla ile mecnun romanından bir alıntı

Mecnun Çınar’ın derin bir rüyadan uyanmasıyla birlikte başlayan Leyla ile Mecnun romanı, Mecnun’un Leyla ile ironikomik tanışmasıyla devam ediyor. Kitap dizinin devamı niteliğinde düşülmemiş. Senaryo sıfırdan başlıyor ama kitabın finalinde yaşanan her şeyin ne kadar mantıklı ve Matrix vari kurguladığını görebiliyorsunuz. Mecnun, daha önce dizide olduğu gibi önce Leyla’yı etkilemenin yollarını arıyor ve ardından Leyla ile aşkını yaşamak için uzaya varan çılgınlıkların peşine düşüyor.

Kitabın senaryo itibariyle diziden ayrı ancak diziden tanıdık kesitler yok değil. Hem bu kez yönetmen koltuğunda da siz oturacaksınız! Ha bir de dizide hiç karşımıza çıkmayan bir it kopuk Suat abimiz var. İsmail Abi’nin geneleri ve gen haritası aynı şekilde kitapta kendini belli etmeye devam ediyor.

Leyla ile Mecnun Kitabının İncelemesi, Yorumu ve Bencesi

Ne eksik ne fazla, Leyla ile Mecnun’u bir roman olarak karşınızda ne kadar etkileyici hayal edebiliyorsanız, kitap o kadar harika. Her sayfa, tekrardan Kireçburnu’na inmek ve o atmosferi solumak demek. Yıllar önce hafızamıza yer etmiş ve bir türlü unutulamamış tüm karakterlerin tekrar diyaloglarına tanıklık etmek, iftarı pirzolayla açmak gibiydi. Ya olayı ben çok abartıyorum, ya da her Leyla ile Mecnun severin hissedebileceği uhrevi duygulara kapılıyorum. Hangisi, gerçekten kararsızım.

leyla ile mecnun kitabı ismail abi alıntısı

Giriş/gelişme/sonuç olarak tüm bölümler beklediğimden daha güzeldi. Yalnızca kitabın finali konusunda ufak bir ters köşem oldu. Bir de normalde dizide alıştığımız ince detayların değiştirildiğini fark ettim. Mesela;

  • Dizideyken Leyla karakteri İngiliz Dili ve Edebiyatı okurken kitapta Arkeoloji okuyor.
  • İskender’in dizideki taksisi Tofaş Şahin, kitapta ise 1998 model Renault Clio olarak betimleniyor.
  • Dizideki Gözlüklü Çocuk Kaan 13 – 14 yaşındayken, kitaptaki Kaan 9 yaşında karşımıza çıkıyor.
  • Leyla ve Mecnun dizide farklı mahallelerde yaşarken, kitapta aynı mahallede yaşıyor.

Sıkı bir Leyla ile Mecnun takipçisi olduğunuzda bunlar gibi daha birçok irili ufaklı detayların kitapa serpiştirildiğini göreceksinizdir. Kitabı okuduğunuzda eminim ki Mecnun ile Aksakallı DD’nin diyaloğundan yola çıkarak neden bu farklılıkların olduğunu anlayacaksınızdır.

Yeni bir Leyla ile Mecnun kitabı daha gelecek mi?

Burak Aksak’ın kitap sonrasında verdiği röportaja göre Leyla ile Mecnun efsanesi bu kitapla sona ermedi. Bu kez farklı bir sonla karşımıza çıkan Leyla ile Mecnun romanı, bizi bambaşka bir sonla, başka bir yılda başka bir kitapla selamlayabilir. Kim bilir, belki bir gün o gemi geri gelir?

Özel teşekkür: Kitabı çıkar çıkmaz benim için alan ve en güzel hediyelerden biri olarak bana bu duyguları tekrar yaşama şansı sunan Serpil’e teşekkürlerimi borç, senet hatta kredi kartı ekstresi bilirim. Çok teşekkürler.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.