Sağlık

Lens Kullanmak Gözlük Kullanmaktan Pahalı mı?

İlk defa kontakt lens kullanmaya başladığımı günü dün gibi hatırlasam da dile kolay tam 7 seneyi geride bırakmışım. Gözlük kullanmak zorunda olduğumu anladığımda (birçok kişi gibi ben de göz sorunum olduğunu çok geç fark etttim) bazı psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar evresine paçalarımı sıvamadan dalmıştım. Gözlüklere alışma sürecini psikolojik olarak bir türlü geride bırakamamıştım. Yıllarca gözlük kullanmayan ve hayatının sonuna kadar gözlük kullanmayacağını düşünen biri için bunu kabul etmek düşündüğünüzden daha zor olabiliyor.

Psikolojik sorunları sineye çekmeye başladım ki, bu kez fiziksel sorunlar baş göstermeye başladı. Kullandığım gözlükler burnumu tahrip edince kemik gözlük denilen gözlüklerden aldım. Tahrip sorunu da geçti ama bu kez de burun kemiğimin ve kulaklarımın sızlaması gibi çeşitli sorunlar ortaya çıktı. O sıralar halam yaklaşık 10 yıllık bir kontakt lens kullanıcısı olduğundan bana lenslere bir şans tanımamı tavsiye etti. Tabii o zamanlar öğrenci olduğumuz için kontakt lens gözlüğe kıyasla pahalı bir gider kalemi gibi duruyordu. Lens muayenesi vb. işleri hallettikten sonra ilk defa lenslerim takınca, aslında gözlük kullanmayı zorlayarak kendime ne kadar büyük bir kötülük yaptığımı anlamaya başladım. Lensler tıpkı gözüm gibiydi ve yeteri hijyen kurallarına özen gösterdiğinde işlerin ters gitmesi gibi şeyler olası değildi.

Anlayacağınız bu şekilde başlayan lens kullanma deneyimim 7 yıldan biraz uzun süredir devam ediyor. Doların bi’ taraflarının kalkmasıyla lens fiyatlarında da bazı dalgalanmalar oldu. Tıpkı bir zamanlar benim gibi öğrenci olanları düşünerekten, sanırım bu konu hakkında bazı ekonomik ve ölücü yöntemleri paylaşmam, bu arkadaşların veya lens kullanmaya başlamayı düşünerek, interneti arşınalayanlara faydalı olabilir.

Lensler gözlüklerden daha mı pahalı?

Bu kişinin kullanım alışkanlığına göre değişiklik gösterebilecek oldukça değişken bir denge. Kuzenim astigmat sorunuyla uğraşmadığı için lenslerini benden daha ucuza alıyor. Benim kullandığım torik lensler, miyop lenslere göre bir tık daha pahalı. Aynı zamanda tercih ettiğiniz lens markası da önemli bir faktör. Mesela Iron Man teknolojisiyle donatılan fezatronik lenslerin fiyatı orta segment lenslerin neredeyse iki katı olabiliyor. Alışverişi nereden ve ne şekilde yaptığınız gibi detaylar da cebinizin kaç santigrat derecede kaynama ve buharlaşma noktasına ulaşacağınızı belirlemekte etken.

Özetle, gözlük ve lens kullanımı arasındaki karşılaştırmada artık gözlük daima birinci gelmeyebilir. Kırılması, düşmesi veya dış görünüş nedeniyle sürekli yenilenmesi gibi detayları göz önüne alırsak; neredeyse kafa kafaya harcamalara kontakt lens de kullanabilirsiniz. Örneğin benim şu anda yıllık lens masrafım yaklaşık 500 ile 700 TL arasında. Kaliteli bir çerçeve ve camlar aldığımı, bir de bu gözlüğü yıllık değiştirdiğimi düşünürsek maliyetler neredeyse aynı olacaktır. Bu arada, torik ve aylık lens kullanıyorum (bkz: Kartal Gibi Gözler için; Acuvue OASYS Lens Denemesi)

Peki, daha uyguna lensler satın almak ve işleri eşitlemek için ne yapmanız gerekiyor?

Atasun gibi büyük tedarikçilerden alışveriş yapın

Lens fiyatları Atasun gibi büyük tedarikçilerde, yerel mağazalara oranla ciddi farklara sahip. Hatta bir keresinde çok sevdiğim bir abim için lens alırken online alışveriş yerine Atasun’u tercih etmiştik. Ben baya damarlı fiyatlar beklerken fiyatların online alışveriş ile neredeyse aynı olduğunu fark etmiş ve oldukça şaşırmıştım. O günden beri online lens alışverişine yanaşmak istemeyen lens kullanıcılarına Atasun ve eş değeri büyük tedarikçileri öneriyorum. Ne kadar mı fark edecek? İnanın yüzde 50’ye kadar ciddi farklar görebilirsiniz.

Online alışveriş

Lens kullanmaya başladığım ilk yıllarda alışveriş işini yakınımdaki mağazalardan hallederek ciddi zararlara uğradığımı, online alışverişe başladıktan sonra fark etmiştim. Lensler konusunda bir nebze dahi fiyatlar kabul edilebilir olsa da lens solüsyonu fiyatları asla kabul edilemezdi. Şöyle ki, eczane veya mağazadan aldığım 100 ML lens suyu için 28 TL öderken, internetten 300 ML iki adet lens suyunu 38 TL’ye aldım. Mağazada 168 TL tutacak alışveriş internette sadece 38 TL tutmuştu. Aradaki farkın yüzdelik oranını da artık siz hesaplayın.

Ninja modu: İndirim dönem diye bir şey var

Öğrenciyken indirim sezonlarını hayatta kaçırmazdım. Ekonomik özgürlüğü eline almanın vermiş olduğu rahatlıktan olsa gerek artık indirim sezonlarını birer birer takip etmiyorum. Bazı büyük markalar indirim sezonlarında çok cazip fiyatlarla yıllık lens alışverişinizde yüzde 40’a yakın tasarruf yapmanızı sağlayabilirler. Öğrenci olduğunuzu veya lensler için gereğinden fazla harcama yapamayacağınız düşünüldüğünde bu kampanyalar altın değerinde. Peki, neden lens firmaları böyle bir şey yapıyorlar?

Yoğurdun bir son kullanma tarihinin olduğu bu dünyada kontakt lenslerin de bir son kullanma tarihi var. Fakat mağazalar son kullanma tarihine 10 gün kalan lensleri indirimle satmıyorlar. Bunların hala en az 1 yılı aşkın kullanım süresi kalmış oluyor. Performans açısından da bir fark olmuyor. Yani, lensler adama ekşi yoğurt yamuğu yapmıyorlar.

Tüm bu ipuçlarını değerlendirerek gözlük parasına lens paranızı çıkarmanız mümkün. Doğru zamanda akıllıca davranıp alım yaparsanız, lenslerin gözlüklerden daha ucuza mal edilebileceğini bile göreceksinizdir.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir Yorum Yapılmış “Lens Kullanmak Gözlük Kullanmaktan Pahalı mı?

  1. Anıl Yanıtla

    Gözlük bütçenize bağlı değişiyor. Mesela ben lens kullanıyorum. 1yıllık masrafım 120 TL . Gözlük 100 TL yede alınabiliyor 1000 TL yede düzgün bir kaliteli gözlük pahalı oyüzden lensin çok daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.