BilgisayarEvdeki Mac

Laptopun Sürekli Şarjda Durması Zararlı mı?

Müslüm Gürses “Yakarsa dünyayı garipler yakar.”— demiş. Bizim ülkedeki gariplerin istese dünyayı yakacaklarına eminim ama biz üşengeçlikten laptopun fişini çekip takmıyoruz. O yüzden şimdilik kimse bana dünyayı yakmaktan falan bahsetmesin. Bana daha teknolojik sorulara gelin. Mesela “Laptopun sürekli şarjda durması sakıncalı mı?” gibi sorularda… Ben de bildiğim kadarını anlatayım bilmediğimi yalanla karışık harmanlayayım (şaka olm şaka)

Eski alışkanlıkların kolay terk edilmediğini bilmiyorum ama emekli albayların sürekli aynı yere arabayı park etme takıntısı gibi aynı bilgiye takılı kalmayı manasız buluyorum. Teknoloji gelişiyor ve geliştiği sürece bataryalar (bizlerin aksine) olduğu yerde durmuyor. Eski nesil bilgisayarlarımızın çoğunda ecnebilerin Lityum polimer (LiPo) dediği bataryalar kullanılıyordu. Açıkçası LiPo bataryalar pek tekin değildi çünkü aşırı şarj olma şansı vardı. Yeni kullandığımız ve adını ulu orta duyabileceğiniz Lityum iyon (Li-ion) bataryaların aşırı şarj olma şansı yok. Türkçesiyle bu ne demek oluyor biraz ona değineyim.

Eski tip bataryaların aksine Li-ion bataryalar %100’ün üzerinde şarj edilemezler. Siz laptopu cereyana verdiğinizde, bilgisayar Li-ion bataryayı %100 doldurana kadar devam eder. Bataryanız %100 oranında dolunca gücü kesip ihtiyacını prizden gelen elektrikten karşılar. Bataryanız sürekli %100 seviyesinde kalır fakat bataryanızın %101 olma şansı veya aşırı şarj olarak ortalığı tozu dumana katması söz konusu değildir. Önce bu temelleri biliniz ki, detayları daha kolay aktarma şansım olsun.

Her Şey Bir Gün Tükenir; Laptop Bataryası da!

Laptop prize takılı kullanmak

Laptopunuzu şarjda bıraksanız da bırakmasanız da size kesin olacak bir şeyi söyleyeyim; bir gün bataryanız kullanılmayacak kadar bitecek. Ama ona bakarsak hepimiz birgün öleceğiz zaten değil mi? O zaman üç günlük ömrümüz var demektir. Li-ion bataryaların ise ortalama 500 tam şarj döngüsü ömrü var. Bilgisayarınızı prize takılı bırakın veya bırakmayın. 500 tam döngüyü doldurduktan sonra bataryanın ne zaman elinizde kalacağı kader kısmet işidir.

Yine de uzmanların görüşüne göre (ki ben de onların yalancısıyım) bilgisayar ve telefonlarımızda kullanılan Li-ion bataryaları daima %100 şarj seviyesinde tutmak pek sağlıklı değil. Li-ion bataryaların daha verimli kullanılabilmesi için ne tam boş, ne tam dolu olması gerekiyor. Olaya bankacı olarak uzun vadede yatırım olarak bakarsak, laptopumuzun şarjını %50 dolaylarında tutmak maksimum hayat döngüsünden faydalanacağımız anlamına geliyor. Neden mi bankacı vadesinden baktık? Çünkü bataryamız öldüğünde yeni batarya ücreti bize nakit olarak kaçacak o yüzden.

Kelimenin diğer anlamıyla laptop bataryanızı %50 bırakma gibi bir şansınız yoksa kendinizi kasıp fiş takıp çıkarmaya uğraşmanıza çok da gerek yok. %50 ise uzun vadede alınabilecek maksimum performans anlamına geliyor. Günlük kullanımda %50 şarjla gezme kafa topuna çıkar mısınız onu da bilemem…

Laptopu Prize Takılı Bırakmalı mıyım?

Şu an için teknoloji şirketlerinin açıklamaları oldukça şaibeli. Şarjınızı %100 olarak bırakmak bataryanızın toplam şarj döngüsü ömrünün tükenmesine neden oluyor. Diğer yanda zaten bilgisayarınızı pille kullandığınızda şarjınız dolup tekrar boşaldığı için zaten döngü hakkınızdan kullanmış oluyorsunuz.

En azından Apple’ın bu konudaki önerisine kulak asmak gerekirse bilgisayarınızın ayda bir kere şarjının büyük bölümünü tüketip tekrar şarj etmenizin öneriliyor. Siz yine her koşulda bataryanızın bir gün nalları dikeceğini unutmayın.

Ben Nasıl Kullanıyorum?

Dizüstü bilgisayarımı iş toplantılarım haricinde ofisimde kullandığım için daima şarjını %100 oranında tutuyorum ve prizi bağlı olarak kullanıyorum. Apple’ın tavsiyesini bir büyük sözü olarak dikkate aldığım ve Li-ion bataryaların özelliklerini bildiğim için de ayda bir kere şarjı bitirip (tamamını değil) tam şarj uyguluyorum.

4 Yorum “Laptopun Sürekli Şarjda Durması Zararlı mı?

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

      Eğer dışarı çıkma fırsatınız olursa mutlaka bitiyor ama benim gibi genelde evde kullanınca anca ayda bir kere bitiyor 🙂 MacBook’un şarjı ortalama 10 saat kadar gidiyor insan üşeniyor bitirmeye haliyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.