Tatil ve Seyahat

Kosta Rika Oturum İznine Sahip Olabilmeniz için Nasıl Bir yol İzlemeniz Gerekmektedir?

Kosta Rika’ya seyahat etmek istiyorsanız herkesin turist vizesi almasına gerek bulunmamaktadır. Kişilerin ziyaret etme amaçlarına ve şuan içinde bulundukları uyruklara göre, ayrıca ülkeye giriş ve kalış zamanınıza göre değişiklik göstermektedir. Kosta rika uluslar arası anlaşmaları vize şartlarını etkileyen sebepler arasında bulunmaktadır. Almış olduğunuz vizeler Kosta Rika’ya girişinizi garanti altına almayacaktır. Yani girişinizi varış noktasında bulunan göçmenlik görevlileri de etkilemektedir. 

   Amerika’dan gelen kişilerin bu ülkeye girmek için vize şartı bulunmaz. Fakat yine de geçerli bir pasaportunuzun olması gerekmektedir. Ayrıca Kosta Rita’dan çıkmak için de bir dönüş biletinizin olması gereklidir. ABD pasaportu ile ülkeye girdiğiniz zaman giriş gününüzden itibaren en az bir gün süre ile geçerliliği olması gerekmektedir. Başka ülke vatandaşı olan kişilerin ise bir turist vizesi almaları gerekir. Eğer yabancıların daimi ikametgah belgeleri, öğrenci vizeleri ya da Birleşik Devletler ile Kanada’da çalışma belgeleri bulunuyorsa ise bu kişiler de vize şartı bulunmadan giriş yapabilir. Kişilerin giriş yaptıktan sonra en az 6 ay geçerli olan pasaportları ile birlikte dönüş zamanlarının belirli olduğu bir biletlerinin olması gerekir. Bu kişiler dışında bulunan vatandaşlar için ise vize alma koşulu bulunmaktadır. Turist vizesi kişilerin uyruğuna bağlıdır ve ilgili konsolosluklara istenen evrakları götürerek başvuruda bulunabilirler. 

   2010 yılından sonra Kosta Rika göçmenlik yasaları hakkında bir çok değişiklik yapılmıştır. Ama yine de yapılan bu değişiklikler kişileri fazla zora sokmamaktadır. Yani vatandaşlık hakkı için acele etmenizi gerektirecek bir durum oluşmamaktadır. Yapacağınız sınır işlerinden sonra turist vizeni uzatma hakkına sahipsiniz. 

   Pensionado Programı ile ayda en az 1000$ geliriniz olduğunuzu kanıtlayarak imkanlarından faydalanabilirsiniz. Ömür boyu bu gelirin size gelmesi gerekmektedir emekli geliriniz var ise Kosta Rita’da çalışamazsınız fakat dilerseniz bir şirket sahibi olabilirsiniz. 

   Rentista Programı ise sabit gelire sahip olmayan emekliler için geçerli olan bir programdır. Bunun için ise en az 2 yıl gelirinizin 2.500$ civarında olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Ayrıca bunun yerine Kosta Rika’da bulunan bir bankaya 60.000 dolar yatırarak da elde edebilirsiniz. 

   İnversionista Programı ise bu ülke içerisinde işyeri, ticaret ya da konut yatırımı yapmak isteyenlere imkan sunmaktadır. Faydalanabilmeniz için en az 200.000$ yatırım yapmanız istenmektedir. 

   Kosta Rika’ya yerleşen emeklilerin ve kişilerin en çok tercih ettiği yerlerin başında Central Valley gelmektedir. Gündüzleri havalar biraz fazla sıcak olsa bile akşamları ferahtır ve keyifli zaman geçirmek için size olanak sunar. Kendinize bir gezi sitesi ile plan oluşturabilir gitmeden önce de şehirlerin güzellikleri ve detayları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

   Çevrede bulunan dağlar ve vadiler eşsiz manzaralar sunmaktadır. Bunun ile birlikte birbirinden güzel kahve tarlalarına tanık olabilirsiniz. Vadilerde çok sayıda sanat galerileri ve dükkanları bulunmaktadır. Göl kıyılarının yeşil tepelerinde bulunan yerleşimler de sessiz bir hayat hayaşamk isteyen kişiler için eşsiz fırsatlar sunmaktadır.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.