Kitap Yorumları

Kitap Okumaya Vakit Bulamıyor musun? Sana Yılda 200 Kitap Okuturum!

“Cehalet mutluluktur” bu alıntı sana bir yerden tanıdık geldi mi? Bence gelmesin. Ben cahillerden daha mutlu insanlar tanıyorum. Onlara kısaca “geçersiz bahaneli insanlar” adını veriyorum. Hani bazen senin ve benim yaptığımız, daha doğrusu yapmadığımız eylemler… Kendi neticenden ihtiyaç olarak uydurduğun bir şeye körü körüne kitlenmek, sonra onu satın almak gibi şeyler… Bir de geçersiz popüler bahanelerimiz var. Mesela kitap okumaya vakit bulamamak gibi.

Sakın bana önyargıyla yaklaşıp bilgiçlik taslayan havalı artistlerden biri olarak karalama. Okumak istemiyor musun? Bu senin tercihindir. Saygı duyar, ayaklarımı g*tume vura vura buradan giderim. Ama “Ben çok okumak istiyorum da, vaktim yok.” yalanı, sadece kendine hayatın her anında söylemeye alıştığın geçersiz bahanelerinden biri. Türkiye için durum ne alemde bilemem fakat çok saygıdeğer bilim adamları ABD’de harika bir keşif yapmışlar. O istatistiklerden yola çıkarak ben de harika bir matematik tablosu ortaya çıkardım (yani en azından elimden geldiği kadar).

Bir Yılda Nasıl 200 Kitap Okuyabilirsin?

Hesap kitap işinde hiç iyi değilim baştan uyarayım. Yine de umuyorum ki hesaplamayı doğruca aktarmayı başaracağım;

Ortalama olarak günde yalnızca 400 kelime okuduğumuzu farzedelim.

Ortalama bir romanda 50 bin kelime yer alıyor.

200 kitap okumak için 10 milyon kelime okumanız gerekiyor.

Bir dakikada ortalama 400 kelime okuduğunuzu kabul ediyoruz unutmayalım.

Sonuç olarak yılda 200 kitap okumak için size 417 saat lazım.

Wooow haram! “417 saat diyorsun Burak’cığım, bu kadar zamanı neredeee?” diye içinden geçirdiğini biliyorum. Şimdi dikkat dağıtıcılar kısmındaki hesaplamaya bir bakalım;

Ortalama olarak insanlar bir yılının 608 saatini sosyal medya ve 1.642 saati TV ve diğer medya kaynaklarındaki içerikleri tüketerek geçiriyor.

Eğer bu sürenin tamamını kitap okumaya ayırsan (ki bu kadar büyük bir fedakarlığı senden bekleyen yok) yılda ortalama 1.000 kitap okuyabilirsin! Ben tüm ortalama şartları baz aldığımda kolayca yılda 200 kitap okunabileceği bir tablo görüyorum. Haksız mıyım?

Şimdi hala kitap okumak için vaktin olmadığını düşünüyorsan bence kendine sorman gereken çok güzel bir soru var;

“Gerçekten vaktim yok mu? Yoksa geçersiz bahanelerimi onları farkedip terk edemeyecek kadar çok mu seviyorum?”

Cevabı kendinde bulduğuna göre olaysız dağılabiliriz.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir Yorum Yapılmış “Kitap Okumaya Vakit Bulamıyor musun? Sana Yılda 200 Kitap Okuturum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.