Yazara sorular; Kendi kişisel blogunuzu en ucuz şekilde nasıl kurabilirsiniz? - Burak Göç

Genel

Yazara sorular; Kendi kişisel blogunuzu en ucuz şekilde nasıl kurabilirsiniz?

Zaman zaman birçok iletişim postası, maili vs. alıyorum. İsterim ki bunların hepsine birer birer cevap vereyim ve yardımcı olayım. Fakat biliyorsunuz ki bu postalara cevap vermek bana para kazandırmıyor, aslında buraya bunları yazmak da para kazandırmıyor. O zaman demek ki neymiş? Her şey para değilmiş! Fakat ne yazık ki her şey para olmasa da ülkemizde ve dünyada birçok şey artık para demek. Bundan sonra bana sorulan soruları Güzin Abla kategorisinde ele alacağım. Motosiklet ile hayatımın ne kadar iç içe gittiğini sanırım zaten biliyorsunuzdur. Sürekli olarak takipçisi olduğum bir motosiklet sitesinden arkadaşım olan Hasan azizim bana aşağıdaki gibi bir iletişim maili atmış;

hasan-maili

 

Eveeet, öyle umuyorum ki herkes kendine bir kişisel blog oluşturmak istiyordur. Bunu gayet doğal kabul ediyor ve sonuna kadar da destekliyorum. Bakın mesela okuduğum kitaplarda neler hissettiğimi, izlediğim filmlerde nelere güldüğümü ben sürekli sizinle paylaşıyorum. Fakat temele dönecek olursak aslında biraz da kendime sürekli olarak bunları hatırlatmış oluyorum. Sizin de böyle bir düşünceniz mi var? Ya da şöyle düşünün, sizin benden neyiniz eksik olabilir ki? O zaman neden siz de kendinize kişisel blog açamayasınız? Eğer bu sorulara cevabınız okeyse şimdi işin biraz teknik kısımlarına girelim;

1.Blogger ile ücretsiz bir blog oluşturun

Burakgoc.com internet adresi ilk olarak kurulduğunda aslında burakgoc.blogspot.com adresi olarak yayın hayatına başlamıştı. Daha sonradan bir alan adı yani burakgoc.com‘u alıp, Blogger’ı kullanmaya devam etmiştim. Fakat bana yetersiz gelmesi ve Blogger’ın beni sınırlandırması nedeniyle özel bir hosting alma ihtiyacı duydum.  Blogger, Google tarafından sunulan bir bloglama hizmetidir ve bu hizmetin çok daha sade ve anlaşılır olması nedeniyle kolaylıkla bir blog oluşturabilirsiniz. Size şunu söylemek istiyorum, illa hemen kendinize bir domain almak zorunda değilsiniz. Hatta kişisel blogunuzun adının da illa kendi adınız olması gerekmez. Ben, genellikle açtığım tüm bloglarımı belli bir kaliteye getirdikten sonra sattım. Bu blogumun satılmasını engellemek için bilerek kendi adımı verdim. Böylece kimseye satmaya yeltenemeyecektim. Fakat siz daha alternatif bir isimle başlayabilirsiniz. Blogger hizmeti her zaman çok iyi bir hizmet olmayabilir fakat kişisel blog için şuanda en kaliteli ve tamamen ücretsiz sistemdir. Yani ilk tavsiyem kesinlikle bu sistem ile yayın hayatınıza başlamanızdan yanadır.

2. En ucuz domain (alan adı) nasıl alınır?

Şayet bloğunuzun çok daha fazla insan tarafından okunmasını istiyorsanız bir domaine takılmanız gereksizdir. Neden mi? Bugün blogspot uzantısını kullanan sayısız muhteşem ziyaretçi kitlesine sahip olan bloglar var. Yani kişisel bir blog oluşturuyorsanız profesyonel bir imaj yaratmanıza çok da gerek yok demektir. O zaman benim neden profesyonel bir imajım mı var? Çünkü benim işim temelde içerikler yani yazılar gibi görünse de aslında bloglar benim en büyük ilgi alanım.

Yine de en ucuz şekilde nasıl alan adını alırsınız ona da değineyim.  Öncelikle iki alternatifiniz var.

Birinci alternatif

Bunlardan birincisi benim yıllardır kullanmakta olduğum bir yabancı Web Firması Godaddy ile domain almaktır. Godaddy Firması gerçekten de internet dünyasında kalitesiyle bilinen sayılı Web firmalarındandır. Diğer bir özelliği ise her ay .com domain için onlarca kuponun internette gezmelidir.

Bu kuponların yardımıyla ortalama 4 ile 8 TL arası bir bedel ödeyerek alan adınızı bir yıllığına satın alıp ardından blogger ile kullanabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken konu bu siteden alışveriş için kredi kartımızın olması gerekiyor. Ayrıca kredi kartının üye olurken verdiğiniz bilgilerle de uyuşması gerekiyor. Yoksa Godaddy ilerki zamanlarda bunu sıkıntı edebiliyor. Tabi bu kupon sadece ilk sene için geçerlidir. Yani bir dahaki seneye alan adınızı ortalama 35 ile 40 TL Arasında bir bedel ödeyerek uzattıracaksınız.

İkinci alternatif

Diğer alternatif ise Türk firmalarından alan adınızı almaktır. Türk firmalarından da yine aynı şekilde indirim kuponları mevcut. Fakat birçok Türk firmasının daha avantajlı paketleri var ki bundan aşağıda bahsedeceğim.

3.En ucuz şekilde hosting nasıl satın alabilirim?

Bunun için ilk tercih etmeniz gereken firmaların Arasında Özkula yer almalıdır. Senelik fiyatları ortalama 20 TL civarındadır. Fakat eğer domain sahibi değilseniz, o halde Türk firmalarının avantajlı paketlerinden faydalanabilirsiniz. Mesela bazı firmalar hosting alınca domaini ücretsiz sağlıyor. Böylece hosting fiyatına domain sorununu da ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Ben ne kullanıyorum?

Sisteme yakınlığım ve kullanım açısından daha kaliteli bulmam nedeniyle ben WordPress altyapısını kullanıyorum. Yani kendime ait bir hosting ve domain yani alan adım var. Domain’i ilk aldığımda 6 TL‘ye aldım. Hosting ise kampanyalı aldığım için normalde 30 TL olan paketi bayram veya yılbaşı kampanyası dolayısıyla sadece 4 TL‘ye almıştım. Fakat blogun neredeyse bir yaşı doldu sayılır muhtemelen diğer sene için burakgoc.com’un hosting ve domain masrafı maksimum 50 TL olacaktır.

Sizin de yazara sorunuz varsa ve Güzin abla köşesinde yer edinmek istiyorsanız,  iletişim sayfasında yer alan irtibat yollarından herhangi biri ile bana sorunuzu ulaştırabilirsiniz.


Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇