Çok İlginç Ya

Kağıt Para Neyden Yapılır?

Modern paralar üretilirken eğitimli ve yetenekli ellerin çalıştığını, özel ekipmanlardan faydalanıldığını ve son derece başarılı kesim tekniklerinin kullanıldığını hepimiz tahmin edebiliriz.

Peki, kağıt paranın gerçekte kağıttan üretilmediğini tahmin edebilir miydiniz?

O halde, okumaya devam! Çünkü burada, sizi kağıt paranın hammaddesinden daha koyu bir hikaye bekliyor…

Kağıt paranın hammaddesi nedir?

Sıradan kağıtlar asırlardır olduğu gibi hala günlük rutinimizde kendine yer bulmayı başarıyor. Gazete, not defteri, takvim, kitap ve daha nicesi kağıt hamurundan üretiliyor.

kağıt para hammaddesi

Ya paralar? Onlar da mı kağıt hamurundan üretiliyor?

Kağıt paralar üretilirken farklı hammadde karşımlarından faydalanılmasına rağmen ABD doları dahil, birçok kağıt paranın hammadesi:

 • %75 kumaş
 • %25 keten
 • ve Polivinil alkol’dür.

Yani, evet! Kağıt paralar aslında kağıttan değil, kumaştan üretilirler. Doğru hammadde ve yüzyıllar boyunca insanlığın geliştirdiği teknikler sayesinde, görünüş ve dokunuş hissiyle, sıradan kağıttan farklı olmayı başaran kağıt paralar üretilir.

Ancak durun! Kağıt paralara “kağıt” dememizin tek nedeni kağıda benzemesi değildir. Çinliler tarafından üretilen ve M.S 618 ila M.S 907 yılları arasında kullanılan ilk paralar gerçekten kağıttan yapılıyordu.

Avrupa’da 17. yüzyıla gelinceye dek, Çin dışında kağıt paraları kullanan kimse olmadı. Kağıdın ve kağıt hamurunun herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmesiyle paranın üretiminde kullanılan hammaddede de değişiklikler yapıldı.

İyi ama, neden insanlar değerli madenleri kullanarak alışveriş yapmak varken bir anda kağıt-kumaş karışımından üretilen bu nesneyi kullanma kararı aldı dersiniz?

Kağıt paranın gündelik hayatta kullanılmaya başlanması

Paranın insan hayatına yolcuğu ineğin cebe sığmaması ve altının ekmek almak için fazla değerli olduğunu fark etmesiyle başladı.

Pazara çarşıya giden Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın ineğini vererek ekmek alması pek mantıklı değildi. Önce, bu mantığın sağlanması yolculuğunda altından daha değersiz, gümüş gibi madenler kullanıldı. Matbaada yaşanan gelişmelerle birlikte, birilerinin bir şekilde aklına Çinlilerin kullandığı yöntemi denemek geldi: Kağıt para!

Madeni paralar, altın ve gümüş gibi değerli madenlerden yapılıyordu. Oysa bu madenler dünyada sınırlı sayıda bulunan madenlerdi. Yani gün gelecek ve kayık yan batacaktı. Durumun farkına varan insanlık, böylece maden paranın yerini alacak üretimi daha kolay bir para üretti: Kağıt para veya gerçek adıyla Pamuk Para.


Dayanıklılığı ve neme karşı gösterdiği direnç sayesinde, bugün kağıt paralar hala cüzdanımızdaki yerlerini koruyor. Tabii artık sahnede onu yerinden etmek isteyen dijital alternatifleri de var:

Ne dersiniz, sizce dijital sayılar cebimizdeki pamuk paralarının yerini tamamen almayı başarabilecek mi?

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

2 Yorum “Kağıt Para Neyden Yapılır?

 1. nasıl yazılır sözlük Yanıtla

  Kâğıt paranın ilginç bir hikâyesi vardı, keşke bulabilseydim. Önümüzdeki günlerde karşıma çıkarsa burada paylaşmak isteyeceğim. :)

 2. cevdet Yanıtla

  Şeytan beni dürtüyor. Hayır, hayır :)
  Şakası bir yana güzel ve sağlıklı bir makale. Elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.