Bak Bu Tutar!Okuduklarım

Japonya: Modern Bir İmparatorluğun Anatomisi – Serdar Nazım Kölürbaşı

Burak ve Selçuk reyize kabaran deniz aşrı duygularımdan olsa gerek, bu adamların yayınevinden (Küsürat Yayınları) yamuk yılık bir kitap çıkacağına inanmıyorum. Bu yüzden her ay ilgim olsun olmasın, Küsürat yayınevinden çıkan bir kitabı mutlaka alışveriş listeme ekliyorum.

Serdar Nazım Kölürbaşı’nın kaleme aldığı Japonya: Modern Bir İmparatorluğun Anatomisi kitabı da bunlardan biri. “Japonya ile çok mu alakalısın sanki ulan?” diyor olabilirsin. Doğru. Pek alakalı olmayabilirim; ama bu Japonca olmasına rağmen küçükken Atari’de Tsubasa oynadığım gerçeğini değiştirmiyor… Hem benim bi’ ara Japon balığım da vardı. Gerçi ben annem içerde sucuk kızartırken “Ulan hayvan da olsa can ya, çeker bu!” diyerek sucuk verdiğimden ölmüştü garibim. Ama şimdi bunun konumuzla ilgisi olduğunu sanmıyorum. Konumuz Serdar Nazım Kölürbaşı ve onun Japonya: Modern Bir İmparatorluğun Anatomisi kitabı.

Yoksa bende daha neler var neler! Ben küçüklüğümü Ninja Tospağalar ile geçirmiş, ergenliğimi Samuray Jack ile tamamlamış adamım. Hangimiz Japon kültürüyle ilgilenme potansiyeline sahip tartışmayalım…

Japonya: Modern Bir İmparatorluğun Anatomisi Kitabı Üzerine

Bir nevi meslektaşım olan Serdar Nazım Kölürbaşı, Japonya’da tercüman olarak sıkça bulunup, Japonya kültürü hakkında “Yok yaa, yosun yemiyorlardır canım!” gibi enterasente olaylara bizzat yerinden iştigal etmiş bir abimiz. Etrafındaki insanlara Japonya hakkındaki ilginç kültürü aktarıp durunca, bi’ gün biri çıkıp “E olm, madem bu kadar şey biliyorsun bu Japonlar hakkında yazsana sen bi’ kitap be gözüm,” diyor. Serdar hocam da oturup ilmek ilmek A’dan Z’ye Japonya’yı tanımamız için bilmemiz gereken ne varsa hepsini içeren bölüm bölüm güzel bir kitap yazıyor.

Kitabın hem okuması keyifli hem de hazmı kolay. Daha önce farklı bir kültüre ilişkin başka bir kitabı elime aldığım hatırlıyorum. Olayları çeyrek porsiyon halinde verdiğinden baya eksik kalmıştım. Japonya: Modern Bir İmparatorluğun Anatomisi kitabında böyle bir durum yok. Bir olay size aktarılırken detaylarıyla ve örnekleriyle adeta gerizekalıya anlatılır gibi anlatılıyor. Yani, bunu okuyup da, e ama ben kitabın ben şurasını anlamadım, diyen olursa ağzının üstüne kürekle vurmak bence mübahtır.

Kitap 160 sayfadan oluşuyor. Eğer son okuduğunuz kitap geçen yaz plaja giderken alıp, sayfalarının arasına kumlar kaçan kitaplardan değilse bir günde kolayca bitirebileceğinizi düşünüyorum. Ben herhalde 4-5 saatlik okuma süresinde sindire sindire kitabı bitirmiştim. (Kendisi tatilde okuduğum 5 kitaptan biri olduğu için emin değilim)

Japonya ile alakanız yapıştırıcıdan öteyse ve bu kitapta neleri bulacağınızı düşünüyorsanız, ona da cevap vereyim. Kitapta sizi şunlar bekliyor olacak:

 1. Japon Gözüyle Japon Tarihi
 2. Edo Dönemini Türklere Tanıtan Efsanevi Shogun Dizisi
 3. Edo Dönemini Bitiren Kara Gemiler
 4. Meiji ile Küllerinden Doğan İmparatorluk
 5. Japon Ordusu ve Dünya Savaşları
 6. Bugün İlk Defa Birini Öldürdüm
 7. Japon Balıkçısı
 8. Bir Gemi Batar Bir Dostluk Doğar: Ertuğrul Fırkateyni
 9. Japon Yarbay Tsumura Çomara
 10. Samuray, Ninja ve Harakiri
 11. 47 Ronin Efsanesi
 12. Katananın Ruhu
 13. Japonya’da Milyonlarca Tanrı: Şintoizm
 14. Budizm Nedir?
 15. Zen Budizm
 16. Kanji’den Günümüze Japon Yazısı
 17. Selamlaşma ve Hitap Şekilleri
 18. Japoncada “Ben” Diyememek
 19. Hanko ile İmzanın Rekabeti
 20. Japonların İş Ahlakı
 21. Koi Balıkları Karoishi ve Hikikomori
 22. Okulda Başlayan Turizm Kültürü
 23. Geyşa Nedir, Maiko Nedir?
 24. Japon Tiyatrosu Noh ve Kabuki
 25. Dünya Mutfağının Kralı
 26. Japonya’da İçki Kültürü
 27. Japon Bahçeleri
 28. Sakuralar: Yaşam ve Ölümün Ruhu
 29. Hachiko, Sadakat ve Sevgi
 30. Tüm Bilinmeyenleriyle Yakuza
 31. Pachinko Belası
 32. Karate, Judo, Aikido
 33. Tanrı Sporu Sumo Güreşi
 34. Manga ve Animeler Cenneti Japonya
 35. Oteller, Banyo ve Tuvalet Kültürü
 36. Japonya Turu ve Deprem
 37. Geri Dönüştürme Sanatı
 38. Türklerin Şinkansen ile İmtihanı
 39. Japonya’da Yollarda Olmak
 40. Keşfe Başkentten Başlamak
 41. Tokya’da Osaka’ya
 42. Osaka Kalesi Hakkında
 43. Dotonbori’nin Mahçup Maskotu
 44. Ceylan Dolu Nara
 45. Güzeller Güzeli Kyoto
 46. Adaların İncisi Miyajima
 47. Japon Tanıma Sanatı
 48. Kısa Kısa Japonya

(Üşenmeden birer birer yazdım lan valla)

Japonya: Modern Bir İmparatorluğun Anatomisi Kitabı Elleştirmelerim

Biraz mizah bağımlısı olduğumdan artık her okuduğum kitapta ince mizah arar oldum. Tabii böyle bir kitapta ince mizah neye yarar, olsa da ne kadar olurdu bilemiyorum. Ama bi’ belgeselci üslubu da kitapta hakim değil. Serdar Nazım sanki kahvede oturmuşsunuz da muz içerken size bunları anlatıyor gibi hissettiriyor.

Beni biliyorsunuz, her kitapta mutlaka bi’ bokluk bulma, çamur atma gibi pis bir huyum var. Bu huyumdan aldığım güce dayanarak “yaa, sanki kitapta görseller de olsaymış daha iyi olacakmış” deme hakkımı kullanmak istiyorum. Kitapta görsel var, evet, ama bunların sayısı çok az. Çok daha fazlasını kullanıp kalın bir kitap yapılsa daha iyi olurmuş. Çünkü bu tarz konularda bir şeyi okuduktan sonra onu görmek, hafızada kalıcığı ciddi oranda arttırıyor. Ya da en azından benim kase bu şekilde çalışıyor.

Japonya: Modern Bir İmparatorluğun Anatomisi Kitabından Arakladıklarım:

 • Japonlara göre tarihlerini masal ya da efsane katmadan anlatmak mümkün değildir.
 • Edo, 1868 yılından itibaren “Tokyo” olarak anılmaya başlanmış.
 • “İmparatorun cenaze arabası önünde giden ülke eski Japonya, ardından gelen ise yeni Japonya’dır artık.”
 • Dünya ne iyi ne de kötüdür, insanın mutluluğu ya da mutsuzluğu dünyayı olduğu şekilde kabullenmesi veya kabullenmemesine bağlıdır. Her şey gelir ve geçer, doğar ve ölür. Zen Budizmde, insan kendisinin araştırmacısıdır. Buda’nın vurguladığı gibi insana umut verecek olan yine kendisidir. Bugünkü yaşamımız dünkü düşüncelerimizin, yarınki yaşamımız da bugünkü düşüncelerimizin eseri olacaktır. Yaşamımızın tümü ve yaşadığımız her şey aklımızın eseridir.
 • Ülkede 3 alfabe kullanılıyor olması Japonlar için bile sorun yaratan bir durumdur.
 • Japon alfabesinde L harfi ses sisteminde yer almaz.
 • Japonca, eskiden yukarıdan aşağıya yazılırken günümüzde genel olarak soldan sağa yazılır.
 • Japonya’da soyadların sonuna gelen “-san” eki, tanımadığımı kişilerden, tanıyıp konum olarak bizden çok yüksek insanlara kadar kadın -erkek ayırmadan kullanabileceğimiz en kolay resmiyet ekidir.
 • “Eğer bir işi, herhangi biri yapabiliyorsa ben zaten yaparım. Eğer bir şeyi hiç kimse yapamıyorsa ben yapmalıyım!”

Daha nice alıntılar var ancak, hepsini sizinle paylaşırsam kitap neye yarar? 🙂 İyisi mi siz en kısa zamanda bir Japonya: Modern Bir İmparatorluğun Anatomisi’ni edinip, devamını kendiniz çıkarın.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.