Bak Bu Tutar!Okuduklarım

Jacob Abbott – Büyük İskender

Dünya hakkaten tuhaf. Tarihse ayrı bir garip. Düşünsenize, bir yanda hükümdar II. Flip ve Kraliçe Olympias’ın oğlu olarak dünyaya gelen ve yirmili yaşlarda dünyaya diz çöktüren İskender, diğer yanda Tornacı Naim ve Dağlar Kızı Reyhan’ın oğlu olarak dünyaya gelip, Bağkur primini zordan yatıran ben… Bir de kast sistemi asırlar önce çöktü diyorlar! İş bu benzetmeden yola çıkacak olursak, bence tek veya çoktan seçmeli medeni dişli bir sistemin varlığını inkar etmek güç. Hayatın bana öğrettiği bir şey varsa; o da çok kastmamak gerektiği. Sonuçta bizimkiler huyu suyu iyi insanlar, geçinilir gidilir bunlarla bir ömür ya. Bana doğduğumda güzel bir taht vaat edemediler ama bi’ şekilde gönlüme taht kurmayı başardılar.

Girizgahta paramparça ettiğim otobiyografimsi edebiyattan bağımsız şekilde konumuzun İskender ve İskender’in Bağkur primiyle hiç tanışmadığı hayatı olduğunu hatırlatayım istiyorum. Jacob Abbott tarafından kaleme alınan Büyük İskender kitabı, 1803-79 yılları arasında yaşayan yazar tarafından olabildiğince efsanelerden arındırılmaya çalışılmış pirüpak bir tarih kitabı. İnsanlığın bugüne dek karşılaştığı en büyük, en güçlü ve aynı zamanda en genç hükümdarı Büyük İskender’in doğumundan ölümüne yolculuğunu işleyen bu kitap, bir günde bitirebileceğiniz epi topu 151 sayfalık bir eser.

Büyük İskender kitabı; her fırsatta ısıtılıp ısıtılıp önümüze koyulan popüler tarih romanlarının aksine biraz bilgi ve biyografi odaklı gidiyor. Toplamda 12 ayrı bölümden oluşan kitapta, İskender’in çocukluğu, gençliği, tahta çıkışı, hükümdarlığı boyunca yaptıkları ve zamansız biten hayatı detaylarıyla konu ediniliyor. İskender’in hayatını öğrenmek ve okuma listeme yeni bir şeyler katmak istediğimde tam da Jacob Abbott’unki gibi bir eser arıyordum. Zira bana öyle geliyor ki, dünyada iz bırakmış yüce insanların hikayesine iyisiyle kötüsüyle tanık olmalıyız. Hiç kimse kusursuz değil, tabii İskender değildi. İskender’in hatalarından pay çıkarmaktan daha güzel şey olur mu hiç? Kibre düşmeyin dostlarım, çok günah…

Jacob Abbott’un olayları efsanelerden bağımsız anlatmaya çalışması, Vikipedi’nin dışında bilinmeyen noktalara değinmesi ve en önemlisi İskender’in hayatını film şeridi gibi gözünüzün önünden geçirmesi, bu kitabı okumak için geçer akçe diyebilirim. Eğer buram buram İskender kokmak, İskender’in tüm hayatını 150 sayfada öğrenmek istiyorsanız Altın Bilek Yayınları’ndan çıkan Büyük İskender’i okuma listenize mutla ekleyin derim.

Parmenio: Ben İskender olsam bu teklifi kabul ederdim.

İskender: Evet, eğer ben Parmenio olsaydım ben de kabul ederdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!